Linka 199

ČR - Růst HDP ve 3Q ve všech složkách domácí poptávky

HDP – 3Q /15 Česká ekonomika ve 3Q vzrostla o 0,5 % q/q a meziroční růst zůstal na vysoké úrovni 4,5 % (4,6 % v 2Q). Statistický úřad jen mírně upravil předběžný odhad (+0,5 % q/q; 4,3 % r/r) zveřejněný 13. listopadu. Za 1-3Q česká ekonomika vzrostla o 4,4 %, což je nejvyšší růst od roku 2007.  Vysoký růst HDP táhla podle očekávání domácí poptávka, a to ve všech svých složkách – investice, spotřeba domácností a nově také vládní výdaje. Nárůst fixních investic (+1,3 % q/q; +8,3 % r/r) svým příspěvkem tvoří polovinu růstu (q/q i r/r). Pro nárůst investic byly rozhodujícím faktorem veřejné zakázky na dopravní infrastrukturu (čerpání fondů z EU), které doplnila u firem pokračující obnova vozového parku (+15 %). U celkových investic je překvapením další nárůst zásob, které svým příspěvkem zvýšily HDP o 0,3 p.b., přitom na začátku roku zvýšení zásob tvořilo téměř polovinu růstu a korekce u zásob se odkládá asi až na přelom roku. Stejně jako předchozí kvartály i ve 3Q pokračoval pozvolný růst spotřeby domácností (+0,3 % q/q; +3,0 % r/r). Tento vývoj odráží pokračující pokles nezaměstnanosti, který v kombinaci s utlumenou inflací vede ke zvyšování reálných příjmů domácností i pří mírném nominálním růstu mezd. Ve 3Q do růstu HDP promluvily svým zrychlením i vládní výdaje (+2,2 % q/q; +4,4 %), které souvisely s nárůstem veřejných investic do dopravní infrastruktury. Příspěvek vládních investic k růstu HDP (+0,9 p.b.) ve 3Q kvartále byl dokonce nejvyšší za posledních 12 let. Příspěvek zahraničního obchodu byl téměř nulový (-0,1 p.b.), když nárůst vývozů (+8,2 % r/r) opět překonal růst dovozů (+9,1% r/r), protože importy zvyšuje silná domácí poptávka (investice, spotřeba domácností).  Z hlediska nabídkové strany byl dominantním faktorem opět růst přidané hodnoty ve zpracovatelském průmyslu (+7,9 % r/r), který doplnil zrychlení ve stavebnictví (+5,5 %) díky dopravním stavbám.  Za celý letošní rok očekáváme růst kolem 4,4 %. V příštím roce by měla odpadnout řada jednorázových faktorů (fondy EU, efekt levné ropy) a růst by měl zpomalit na 2,5 %.  Struktura HDP je pro ČNB neutrální, protože i přes vysoký růst HDP nedochází k výraznému oživení inflačních tlaků a zatím žádnou změnu měnové politiky nečekáme.  Devizový trh vůbec nereagoval na výsledky HDP, koruna k euru se dál držela beze změny na 27,02 CZK/EUR.

Štítky: ve a document na var r s růst pagetracker

Zdroj: www.atlantik.cz


Příbuzné články:

 • ČR - Růst HDP dále zpomalil na 4,5 % meziročně

  ČR - Růst HDP dále zpomalil na 4,5 % meziročně. Předběžný odhad HDP - 2. čtvrtletí 2008 Podle předběžného odhadu vzrostl ve 2. čtvrtletí hrubý domácí produkt, očištěný o cenové, sezónní a kalendářní vlivy, o 0,9 % ve srovnání s předchozím čtvrtletím, respektive o 4,5 % proti stejnému čtvrtletí roku...

 • ČR - růst ekonomiky v 1Q zeslábl, ale přetrval na silné úrovni

  ČR - růst ekonomiky v 1Q zeslábl, ale přetrval na silné úrovni. 21. června 2016 Růst ekonomiky České republiky v prvním čtvrtletí přetrval, i když už nebyl tak silný jako vloni. Podle aktuálních údajů začalo národní hospodářství zpomalovat. Přesto byl meziroční růst HDP silnější než ve většině zemí EU. Česku...

 • ČR - růst české výroby podle PMI nabírá dále na obrátkách

  ČR - růst české výroby podle PMI nabírá dále na obrátkách. Podle aktuálních údajů PMI ® , zpracovaných pro banku HSBC společností Markit, navázal český výrobní sektor v únoru na skvělý rozjezd na počátku roku 2014. Během měsíce vzrostla výroba, nové zakázky, vývoz i objem nákupů.

 • ČR - roste výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů

  ČR - roste výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů. V energetice České republiky dlouhodobě dochází k výrazným strukturálním změnám. Postupně se mění tzv. energetický mix. Z hlediska prvotních energetických zdrojů posiluje využití elektřiny a tepla, plynných a kapalných paliv na úkor tuhých paliv.

 • ČR - revize vývoje HDP za 3Q snížila jeho pokles

  ČR - revize vývoje HDP za 3Q snížila jeho pokles. Hrubý domácí produkt očištěný o cenové, sezónní a kalendářní vlivy klesl ve 3. čtvrtletí podle zpřesněného odhadu meziročně o 1,3 % a mezičtvrtletně o 0,3 %. Hrubý domácí produkt (HDP) očištěný o cenové vlivy a sezónnost*/ klesl ve 3.

 • ČR - revize vývoje HDP za 2Q snížila o desetinu růst na 0,6%

  ČR - revize vývoje HDP za 2Q snížila o desetinu růst na 0,6%. Hrubý domácí produkt ve druhém čtvrtletí byl podle zpřesněného odhadu meziročně o 1,3 % nižší, ve srovnání s předchozím čtvrtletím naopak o 0,6 % vzrostl.Hrubý domácí produkt (HDP) očištěný o cenové vlivy a sezónnost * / podle zpřesněného odhadu klesl ve.

 • ČR - revize vylepšila růst HDP v 1Q o 0,5% na výsledných 2,5%

  ČR - revize vylepšila růst HDP v 1Q o 0,5% na výsledných 2,5%. Hrubý domácí produkt se v 1. čtvrtletí meziročně zvýšil o 2,5 %, tj. o půl procentního bodu více než předpokládal předběžný odhad. Podle zpřesněného odhadu vzrostl hrubý domácí produkt (HDP) očištěný o cenové vlivy a sezónnost * / v 1.

 • ČR - revize vylepšila HDP v 1Q o další 3 desetiny na 4,2%

  ČR - revize vylepšila HDP v 1Q o další 3 desetiny na 4,2%. Hrubý domácí produkt v 1. čtvrtletí vzrostl meziročně o 4,2 %, tj. o 0,3 procentního bodu více než předpokládal předběžný odhad. Zpřesněný odhad potvrdil, že česká ekonomika na počátku letošního roku významně zrychlila svůj růst.

 • ČR - revize potvrdila růst HDP ve 2Q16, zisky firem rostly, stejně tak příjmy domácností

  ČR - revize potvrdila růst HDP ve 2Q16, zisky firem rostly, stejně tak příjmy domácností. Ve 2. čtvrtletí roku 2016 vzrostla ziskovost podniků na 52,3 %, což je o 0,7 p.b. více než před rokem. Reálná spotřeba domácností na obyvatele se meziročně zvýšila o 3,1 %, to je o 0,1 p.b. nižší tempo ve srovnání s růstem reálných příjmů....

 • ČR - revize potvrdila růst HDP ve 2Q o 2,7%

  ČR - revize potvrdila růst HDP ve 2Q o 2,7%. Podle zpřesněného odhadu vzrostl hrubý domácí produkt (HDP) očištěný o cenové vlivy a sezónnost */ ve 2. čtvrtletí meziročně o 2,7 % a v mezičtvrtletním srovnání se nezměnil. Celkový výkon tuzemské ekonomiky se ve 2.

 • ČR - revize mírně snížila mezikvartální růst HDP ve 3Q, meziroční potvrzen na +1,9%

  ČR - revize mírně snížila mezikvartální růst HDP ve 3Q, meziroční potvrzen na +1,9%. Podle zpřesněného odhadu vzrostl hrubý domácí produkt ve 3. čtvrtletí mezičtvrtletně o 0,2 % a meziročně o 1,9 %. Hlavním faktorem růstu české ekonomiky byla rychleji rostoucí spotřeba domácností, podpořená mezičtvrtletním růstem investic. Zpřesněný.

 • Linka 199
 • ČR - revize mírně snížila dynamiku růstu HDP v 1Q16 na 0,4 respektive 3%

  ČR - revize mírně snížila dynamiku růstu HDP v 1Q16 na 0,4 respektive 3%. Podle zpřesněného odhadu vzrostl hrubý domácí produkt v 1. čtvrtletí meziročně o 3,0 % a mezičtvrtletně o 0,4 %. Zpřesněný odhad potvrdil, že výkon české ekonomiky na počátku letošního roku rostl, a to nejen meziročně, ale také mezičtvrtletně. Hrubý.

 • ČR - revize HDP za 4Q přinesla růst o 1,4%, zacelý rok 2014 potvrzena 2%

  ČR - revize HDP za 4Q přinesla růst o 1,4%, zacelý rok 2014 potvrzena 2%. Hrubý domácí produkt vzrostl ve 4. čtvrtletí minulého roku meziročně o 1,4 % a oproti předchozímu čtvrtletí o 0,4 %. Zpřesněný odhad potvrdil růst HDP v roce 2014 o 2,0 %. Hrubý domácí produkt očištěný o cenové vlivy a sezónnost* byl ve 4.

 • ČR - revize HDP za 3Q potvrdila předběžné údaje +0,8% q/q, -4,1% r/r

  ČR - revize HDP za 3Q potvrdila předběžné údaje +0,8% q/q, -4,1% r/r. Národní účty - 3. čtvrtletí 2009 Hrubý domácí produkt, očištěný o cenové, sezónní a kalendářní vlivy, klesl v uplynulém čtvrtletí meziročně o 4,1 %, celková zaměstnanost se snížila o 2,0 %. Ve srovnání s 2.

 • ČR - revize HDP za 1Q mírně snížila růst na 4%

  ČR - revize HDP za 1Q mírně snížila růst na 4%. Český statistický úřad včera revidoval HDP za 2015Q1. Ekonomický příběh zůstává stejný, když došlo v meziročním tempo růstu k malému snížení z 4,2% na 4,0%. Nižší růst je také u mezičtvrtletního HDP.

 • ČR - revize HDP ve 3Q zvýšila jeho růst na 4,5%

  ČR - revize HDP ve 3Q zvýšila jeho růst na 4,5%. Hrubý domácí produkt se ve 3. čtvrtletí meziročně zvýšil o 4,5 % a ve srovnání s předchozím čtvrtletím vzrostl o 0,5 %. Zpřesněný odhad potvrdil, že si česká ekonomika udržela vysoké tempo růstu i ve 3. čtvrtletí letošního roku. Vedle stabilního...

 • ČR - revize HDP ve 3Q zvedla růst na 2,4%

  ČR - revize HDP ve 3Q zvedla růst na 2,4%. Podle zpřesněného odhadu vzrostl hrubý domácí produkt (HDP) očištěný o cenové vlivy a sezónnost * / ve 3. čtvrtletí meziročně o 2,4 % a v mezičtvrtletním srovnání o 0,4 %. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím se výkon tuzemské ekonomiky zvýšil o 0,4 %.

 • ČR - revize HDP ve 2Q zhoršila původní odhady, HDP rostl jen o 0,1%

  ČR - revize HDP ve 2Q zhoršila původní odhady, HDP rostl jen o 0,1%. Národní účty - 2. čtvrtletí 2009 Hrubý domácí produkt, očištěný o cenové, sezónní a kalendářní vlivy, klesl v uplynulém čtvrtletí meziročně o 5,5 %, celková zaměstnanost se snížila o 1,6 %. Ve srovnání s 1.

 • ČR - Reálnou mzdu udržela v kladných číslech ve 2Q nízká inflace

  ČR - Reálnou mzdu udržela v kladných číslech ve 2Q nízká inflace. Průměrné mzdy - 2. čtvrtletí 2009 V 2. čtvrtletí 2009 činila průměrná hrubá měsíční nominální mzda na přepočtené počty zaměstnanců v celém národním hospodářství 22 992 Kč, to je meziročně více o 2,8 %, reálná mzda vzrostla o 1,4 %.

 • ČR - průmyslová produkce v srpnu klesla meziročně o 5,2%

  ČR - průmyslová produkce v srpnu klesla meziročně o 5,2%. Průmyslová produkce v srpnu meziročně klesla reálně o 5,2 %, po očištění od vlivu počtu pracovních dnů klesla o 2,8 %. Ve srovnání s předchozím měsícem byla po vyloučení sezónních vlivů nižší o 3,6 %. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 1,4 %.