Linka 199

FEJETON: Fotografie v Butovicích - Neviditelný pes

Ohromnou jsem měl radost ve čtvrtek při otevření Czech Photo Centre v Praze Butovicích. Napadlo mě: kdybych, dejme tomu, viděl před deseti lety podobné kulturní středisko - dejme tomu v Paříži nebo v Berlíně, říkal bych si, no jo, Francouzi, no jo, Němci, na to se my nikdy nezmotáme.

Zdroj: neviditelnypes.lidovky.cz


Příbuzné články:

 • FEJETON: Fidelův odchod - Neviditelný pes

  Byla jsem o víkendu v polské Vratislavi, kde se už potřetí konaly Dny Natalje Gorbaněvské (mimochodem, Vratislav je jediné město, kde má Natalja Gorbaněvská na hlavním náměstí pamětní desku).

 • FEJETON: E-buřt - Neviditelný pes

  Kdysi se říkalo, že ideální ženská zachází s chlapem jako se psem. Dá mu najíst a pustí ho ven. Jsou však mezi námi i zaprodanci, kteří pošlapávají práva naší mužské minority a sami se, někdy i bez pohrůžky útrpným právem staví k plotně.

 • FEJETON: Dvě pozorování - Neviditelný pes

  Zjišťuji, že jsem osoba nevhodná k pozorování. Za uplynulý týden mám k tomu hned dvě indicie. Nejdřív to byl superúplněk a měl to být nejsuprovější úplněk od roku 1948, kdy byl Měsíc Zemi tak blízko v době úplňku.

 • FEJETON: Do kterého talíře - Neviditelný pes

  Dnes o práci literární, nebo aspoň stylistické. Občas mě lákají, abych se účastnil výuky tvůrčího psaní. Ono tedy, mám na kontě přes padesát knižních titulů, takže jakési zkušenosti by tu byly.

 • FEJETON: Dlaždič v kině a ďábelské floskule - Neviditelný pes

  Jsem Ďáblův advokát, Dlaždič a k tomu mám ještě plné kapsy floskulí. Že nevíte, co to je? No to je něco jako popkorn. Nafouklé to věcičky, kterými si, ač jsou téměř bez chuti, moc rádi plníme ústa. A taky jsou to slova.

 • FEJETON: Diskriminační skandál ve světové atletice - Neviditelný pes

  V předvečer olympijských her v Riu propukl ve světové atletice skandál obřích rozměrů. Hnutí za rovné příležitosti atletů zdokumentovalo nebývalou diskriminaci: ve finále běhu na sto metrů mužů při olympiádách a mistrovstvích světa za posledních dvacet let představovali bílí sprinteři pouze 4,2% účastníků, a to přesto, že v rozbězích tvořili většinu.

 • FEJETON: Diplomatické taje - Neviditelný pes

  V posledních týdnech jsem sice poměrně dost cestovala a politické dění v Česku jsem sledovala jen sporadicky, ale úplně se mu uniknout samozřejmě nedalo. Návštěva dalajlamy, trapná aféra s medailí pro Jiřího Bradyho, prohlášení čtyř, protestní oslava.

 • FEJETON: Den díkůvzdání - Neviditelný pes

  Čtvrtý čtvrtek v listopadu byl sice včera, jenže já na to v návalu všelijakých zmatků úplně zapomněla, a tak jsme neměli krůtu ani krocana, a když jsem jela ve středu večer domů z oslavy předávání Cen ÚSTR.

 • FEJETON: Dáreček pod stromeček - Neviditelný pes

  Je to vše jen o jedné věci: cyklu života a smrti! O těchto Vánocích se mi to obzvlášť jasně ukázalo. Ne nadarmo jsou tyto svátky, které sahají až hluboko do pohanských dob a které značí obrat v cyklu ročních období, symbolem znovuzrození, kdy slunce se začne pomalu navracet a s ním i naděje, nový život.

 • FEJETON: Čichám, čichám člověčinu - Neviditelný pes

  Můžete klidně pokračovat ve čtení, řeč totiž nebude o bezdomovcích, jak asi mnohé čtenáře mohlo napadnout. Řeč bude o nás. O tak říkajíc normálních občanech. Domníváte se, že stačí ráno a večer sprchu, poté vhodný deodorant a parfém, a máme vystaráno?

 • FEJETON: Chvála chvály - Neviditelný pes

  Dnes již zesnulý psychiatr doktor Miroslav Plzák kdysi radil, že při soužití s mladými je třeba pouze „chválit, chválit, chválit“ a že to prý funguje.

 • Linka 199
 • FEJETON: Chmurné ráno - Neviditelný pes

  Kdovíproč jsem se probudila strašně brzy ráno, vlastně ještě v noci, a místo abych zívla a znovu usnula, jsem odpovědně vstala, že se dám do práce. Jenže než jsem se stačila uvelebit na židli, chuť do práce mě přešla a tma za oknem mě rozladila. Do svítání to bude trvat nejmíň ještě čtyři hodiny...

 • FEJETON: Český ráj - Neviditelný pes

  Jsme na dohled ráje, jsme na prahu blaženosti, stavu Nirvány. Po stránce materiální se nám daří tak, jak nikdy v dějinách. Ekonomika je ve skvělém stavu, rozpočet bude podle všeho přebytkový.

 • FEJETON: Česká centra - Neviditelný pes

  Nejsem si jista, zda jsem se v Posledním slově už někdy přiznala ke své přehluboké lásce k českým centrům. Poznala jsem jich jen několik, ve Varšavě, Bukurešti, v Kyjevě, v Mnichově a v Moskvě, a vždycky jsem se tam podrobně vyptávala, co dělají.

 • FEJETON: Čekání na Parkinsona - Neviditelný pes

  Když král staví svůj hrad, od stolu pánova odpadne spousta drobečků a v celé zemi rostou prasečí chlívky z nakradeného, tak nějak si lze ono rčení vysvětlit. Že platí dodnes, vidíme na posledním takovém příkladu, uvědomil jsem si, když jsem narazil na zprávu o Labské filharmonii v Hamburku.

 • FEJETON: Brzdi, brzdi...! - Neviditelný pes

  Se sedmdesátkou už solidně na krku po nějaký čas, známky přibývajícího věku se povážlivě vrší. Patrné to zejména bývá, když jdeme s manželkou nakupovat. Chození o holi se sice zatím úspěšně vyhýbám, také na to ale určitě jednou dojde.

 • FEJETON: Bílá pohádka - Neviditelný pes

  Šestý leden přede mne postavil dilema: tak dlouho kdekomu připomínám, že je čtyřicáté výročí Charty 77, až se mi to vymstilo: okupují mě různá média, abych k tomu slavnému výročí něco řekla, až mám pocit, že jsem snad už řekla všechno, co vím...

 • FEJETON: Báječní muži na létajících strojích - Neviditelný pes

  Letadlo s váhou většího osobáku a rozpětím křídel větším než Boeing 474, létající stroj obkroužil sochu Svobody a přistál na Kennedyho letišti v New Yorku. Jmenuje se Solar Impulse 2 a je to dílo Betranda Piccarda a André Borschberga.

 • FEJETON: Alexandrovci a voda - Neviditelný pes

  Pád Alexandrovců do Černého moře vyvolal reakce, které vyjadřují nejen soucit, ale někdy i komentář plný zadostiučinění, že došlo i na zlé ruské vojáky. Nechme stranou fakt, že pěvci tvořili zhruba polovinu cestujících, a tudíž zahynula i spousta jiných lidí, určitě i vzorných matek a otců rodin. Když ale tento fakt opomenuli prskači posměchu, tak proč ne i já.

 • FEJETON: 21. červen (1621) trochu osobně - Neviditelný pes

  A pak že nemá historie přímý vliv na životy prostých lidí, jako jsem já. Ovšemže má. Protože všechno souvisí se vším. Podívejme se na to, jak konkrétně.

 • FEJETON: Freundschaft - Neviditelný pes

  Freundschaft znamená německy přátelství a já jsem si na to slovo vzpomněl, když jsme s manželkou šli po stopách mého mládí a ty stopy nás zavály až do rumburského výběžku a z něj podél hranice až k hraničnímu přechodu.

 • FEJETON: Hospodské rozjímání - Neviditelný pes

  Seděli jsme nedávno s přáteli v restauraci, kam chodíme s výjimkami každý pátek večer již vice než 40 let, a vzpomínali na to, co jsme v této hospodě zažili. V létě, kdy do Měchenic jezdili na osadu chataři a trampové, tu bývalo plno.

 • FEJETON: Hra se slovy - Neviditelný pes

  William Shakespeare se málokdy mýlil, ale ve svém výroku „co do jména“ se pořádně seknul. Setsakra záleží na tom, jak se co nazývá, a velmi dobře to věděl Vladimír Uljanov, když prosadil pro svoji menšinovou frakci v rámci ruské sociální demokracie označení „bolševická“.

 • FEJETON: Inspirováno olympiádou - Neviditelný pes

  Neděle, v kalendáři 21. srpen 2016. Dva významné milníky toho dne. Výroční den okupace 68 a závěrečný den riodejaneirské olympiády.

 • FEJETON: Já a prezidenti - Neviditelný pes

  S americkými prezidenty mám společného tak málo, že bych mohl napsat, že vůbec nic. Nebyla by to ale plná pravda. Přece jen mám nějaké osobní vzpomínky s americkými prezidenty spjaté.

 • FEJETON: Jak rozpoznat blbost - Neviditelný pes

  V popředí veřejného zájmu je v těchto dnech zřizované Ministerstvo pravdy – je kolem toho hodně řečí a v ose toho víru argumentů je otázka, jak vlastně rozpoznat blbost, tedy vymyšlenou informaci.

 • FEJETON: Jde z toho trochu strach - Neviditelný pes

  Některé věci podvědomě tušíme a nevěnujeme jim plnou pozornost. Ony se ale přihlásí samy a my se pak nestačíme divit.

 • FEJETON: Kam se to řítíme, draku? - Neviditelný pes

  Tak jsem si myslel, že si v březnu vyjedu jako každoročně na hory do Francie. Jenže výše zmíněná zpráva mne trochu vyděsila.

 • FEJETON: Kavárna - Neviditelný pes

  Původně jsem chtěl psát o sondě Schiaparelli, společném to projektu Evropské kosmické agentury ESA a ruské agentury Roskosmos.

 • FEJETON: Kniha poznání - Neviditelný pes

  V uplynulém týdnu mě potěšily dvě zprávy, jednak že se podařilo objevit další vrstvu informace v DNA a že se opakoval příjem gravitačních vln vyvolaných splynutím černých děr. Ze zpráv mám pocity čistě estetické.

 • FEJETON: Křivda stará padesát let - Neviditelný pes

  Sešli jsme se po padesáti letech od ukončení základní školní docházky. Zavzpomínali na již mrtvé spolužáky a na události dávno minulé. Můj bývalý spolužák mě dostal.

 • Linka 199
 • FEJETON: Kult stále posečeného trávníku - Neviditelný pes

  V době nepříliš vzdálené bývaly na zahradách běžně i docela vzrostlé travní porosty.

 • FEJETON: Malý velký svět - Neviditelný pes

  Ve čtvrtek v poledne jsem fotografoval antilopy v rezervaci Okonjima v Namibii a myslel na to, že v pátek v poledne už budu s pejsky Gari a Norou v lese ve Zvoli, Středočeský kraj.

 • FEJETON: Muž s budoucností - Neviditelný pes

  Přítel K. se mylně domnívá, že se dobře vyznám ve věcech veřejných a v politice že pluji jako pstruh v bystřině. Obrátil se na mě, abych mu poradil, jak založit spolek.

 • FEJETON: Námět na film - Neviditelný pes

  Pokud po noci přichází den a pokud voda teče z kopce a pokud hůl do té vody ponořená zdá se býti zalomená, někdo už sedí na zadku a smolí námět na filmový trhák zhruba v tom duchu, jak to vypíši v následujících řádcích.

 • FEJETON: Náš černý kos Pepa - Neviditelný pes

  Někomu by se to mohlo v diskusích mezi Putinem, Babišem, Zemanem a Trumpem zdát neprosto bezvýznamné, až nicotné. To je ovšem otázka hodnot, které vyznáváme.

 • FEJETON: Něco se stalo - Neviditelný pes

  Netrvá to dlouho. Nejsem schopen odhadnout, jak dlouho, tím spíš, že mé odhadování času je velmi volné. Nicméně se o odhad pokusím: je to asi půl roku, co ten jev pozoruji.

 • FEJETON: Nemějte strach, prosím - Neviditelný pes

  Pokud si člověk promítne právě uplynuvší rok, musí konstatovat, že nebyl jednoduchý. V Evropě se objevili lidé, kteří bezhlavě šíří teror, nenávist a zaslepenost. Mnohdy se zaštiťují posláním od boha své víry, nicméně v důsledku jde o pouhou její karikaturu, stejnou, jakou prodělalo kupříkladu i křesťanství se svým násilnickým přístupem ve středověku.

 • FEJETON: Nešel bys se mnou koupit boty? - Neviditelný pes

  Už Miroslav Horníček kdysi zjistil, že jeho žena neříká nedůležité věci, když ji předtím prosil, aby vždy, když bude mít na jazyku cokoli podstatného, byl na to předem upozorněn.

 • FEJETON: Nezapomenutelný 28. říjen - Neviditelný pes

  Nějaký pojem o osmadvacátém říjnu jsem získal od Čapkova pejska a kočičky. Bydleli jsme tehdy na venkově, ve Slapech. Na zahradě jsme měli stožár a tatínek na oslavu svátku vyvěšoval prapor. Pomáhal jsem mu tahat za lanko a byl jsem rád, že jsme jako pejsek a kočička.