Linka 199

FEJETON: Námět na film - Neviditelný pes

Pokud po noci přichází den a pokud voda teče z kopce a pokud hůl do té vody ponořená zdá se býti zalomená, někdo už sedí na zadku a smolí námět na filmový trhák zhruba v tom duchu, jak to vypíši v následujících řádcích.

Zdroj: neviditelnypes.lidovky.cz


Příbuzné články:

 • FEJETON: Muž s budoucností - Neviditelný pes

  Přítel K. se mylně domnívá, že se dobře vyznám ve věcech veřejných a v politice že pluji jako pstruh v bystřině. Obrátil se na mě, abych mu poradil, jak založit spolek.

 • FEJETON: Malý velký svět - Neviditelný pes

  Ve čtvrtek v poledne jsem fotografoval antilopy v rezervaci Okonjima v Namibii a myslel na to, že v pátek v poledne už budu s pejsky Gari a Norou v lese ve Zvoli, Středočeský kraj.

 • FEJETON: Kult stále posečeného trávníku - Neviditelný pes

  V době nepříliš vzdálené bývaly na zahradách běžně i docela vzrostlé travní porosty.

 • FEJETON: Křivda stará padesát let - Neviditelný pes

  Sešli jsme se po padesáti letech od ukončení základní školní docházky. Zavzpomínali na již mrtvé spolužáky a na události dávno minulé. Můj bývalý spolužák mě dostal.

 • FEJETON: Kniha poznání - Neviditelný pes

  V uplynulém týdnu mě potěšily dvě zprávy, jednak že se podařilo objevit další vrstvu informace v DNA a že se opakoval příjem gravitačních vln vyvolaných splynutím černých děr. Ze zpráv mám pocity čistě estetické.

 • FEJETON: Kavárna - Neviditelný pes

  Původně jsem chtěl psát o sondě Schiaparelli, společném to projektu Evropské kosmické agentury ESA a ruské agentury Roskosmos.

 • FEJETON: Kam se to řítíme, draku? - Neviditelný pes

  Tak jsem si myslel, že si v březnu vyjedu jako každoročně na hory do Francie. Jenže výše zmíněná zpráva mne trochu vyděsila.

 • FEJETON: Jde z toho trochu strach - Neviditelný pes

  Některé věci podvědomě tušíme a nevěnujeme jim plnou pozornost. Ony se ale přihlásí samy a my se pak nestačíme divit.

 • FEJETON: Jak rozpoznat blbost - Neviditelný pes

  V popředí veřejného zájmu je v těchto dnech zřizované Ministerstvo pravdy – je kolem toho hodně řečí a v ose toho víru argumentů je otázka, jak vlastně rozpoznat blbost, tedy vymyšlenou informaci.

 • FEJETON: Já a prezidenti - Neviditelný pes

  S americkými prezidenty mám společného tak málo, že bych mohl napsat, že vůbec nic. Nebyla by to ale plná pravda. Přece jen mám nějaké osobní vzpomínky s americkými prezidenty spjaté.

 • FEJETON: Inspirováno olympiádou - Neviditelný pes

  Neděle, v kalendáři 21. srpen 2016. Dva významné milníky toho dne. Výroční den okupace 68 a závěrečný den riodejaneirské olympiády.

 • Linka 199
 • FEJETON: Hra se slovy - Neviditelný pes

  William Shakespeare se málokdy mýlil, ale ve svém výroku „co do jména“ se pořádně seknul. Setsakra záleží na tom, jak se co nazývá, a velmi dobře to věděl Vladimír Uljanov, když prosadil pro svoji menšinovou frakci v rámci ruské sociální demokracie označení „bolševická“.

 • FEJETON: Hospodské rozjímání - Neviditelný pes

  Seděli jsme nedávno s přáteli v restauraci, kam chodíme s výjimkami každý pátek večer již vice než 40 let, a vzpomínali na to, co jsme v této hospodě zažili. V létě, kdy do Měchenic jezdili na osadu chataři a trampové, tu bývalo plno.

 • FEJETON: Freundschaft - Neviditelný pes

  Freundschaft znamená německy přátelství a já jsem si na to slovo vzpomněl, když jsme s manželkou šli po stopách mého mládí a ty stopy nás zavály až do rumburského výběžku a z něj podél hranice až k hraničnímu přechodu.

 • FEJETON: Fotografie v Butovicích - Neviditelný pes

  Ohromnou jsem měl radost ve čtvrtek při otevření Czech Photo Centre v Praze Butovicích. Napadlo mě: kdybych, dejme tomu, viděl před deseti lety podobné kulturní středisko - dejme tomu v Paříži nebo v Berlíně, říkal bych si, no jo, Francouzi, no jo, Němci, na to se my nikdy nezmotáme.

 • FEJETON: Fidelův odchod - Neviditelný pes

  Byla jsem o víkendu v polské Vratislavi, kde se už potřetí konaly Dny Natalje Gorbaněvské (mimochodem, Vratislav je jediné město, kde má Natalja Gorbaněvská na hlavním náměstí pamětní desku).

 • FEJETON: E-buřt - Neviditelný pes

  Kdysi se říkalo, že ideální ženská zachází s chlapem jako se psem. Dá mu najíst a pustí ho ven. Jsou však mezi námi i zaprodanci, kteří pošlapávají práva naší mužské minority a sami se, někdy i bez pohrůžky útrpným právem staví k plotně.

 • FEJETON: Dvě pozorování - Neviditelný pes

  Zjišťuji, že jsem osoba nevhodná k pozorování. Za uplynulý týden mám k tomu hned dvě indicie. Nejdřív to byl superúplněk a měl to být nejsuprovější úplněk od roku 1948, kdy byl Měsíc Zemi tak blízko v době úplňku.

 • FEJETON: Do kterého talíře - Neviditelný pes

  Dnes o práci literární, nebo aspoň stylistické. Občas mě lákají, abych se účastnil výuky tvůrčího psaní. Ono tedy, mám na kontě přes padesát knižních titulů, takže jakési zkušenosti by tu byly.

 • FEJETON: Dlaždič v kině a ďábelské floskule - Neviditelný pes

  Jsem Ďáblův advokát, Dlaždič a k tomu mám ještě plné kapsy floskulí. Že nevíte, co to je? No to je něco jako popkorn. Nafouklé to věcičky, kterými si, ač jsou téměř bez chuti, moc rádi plníme ústa. A taky jsou to slova.

 • FEJETON: Náš černý kos Pepa - Neviditelný pes

  Někomu by se to mohlo v diskusích mezi Putinem, Babišem, Zemanem a Trumpem zdát neprosto bezvýznamné, až nicotné. To je ovšem otázka hodnot, které vyznáváme.

 • FEJETON: Něco se stalo - Neviditelný pes

  Netrvá to dlouho. Nejsem schopen odhadnout, jak dlouho, tím spíš, že mé odhadování času je velmi volné. Nicméně se o odhad pokusím: je to asi půl roku, co ten jev pozoruji.

 • FEJETON: Nemějte strach, prosím - Neviditelný pes

  Pokud si člověk promítne právě uplynuvší rok, musí konstatovat, že nebyl jednoduchý. V Evropě se objevili lidé, kteří bezhlavě šíří teror, nenávist a zaslepenost. Mnohdy se zaštiťují posláním od boha své víry, nicméně v důsledku jde o pouhou její karikaturu, stejnou, jakou prodělalo kupříkladu i křesťanství se svým násilnickým přístupem ve středověku.

 • FEJETON: Nešel bys se mnou koupit boty? - Neviditelný pes

  Už Miroslav Horníček kdysi zjistil, že jeho žena neříká nedůležité věci, když ji předtím prosil, aby vždy, když bude mít na jazyku cokoli podstatného, byl na to předem upozorněn.

 • FEJETON: Nezapomenutelný 28. říjen - Neviditelný pes

  Nějaký pojem o osmadvacátém říjnu jsem získal od Čapkova pejska a kočičky. Bydleli jsme tehdy na venkově, ve Slapech. Na zahradě jsme měli stožár a tatínek na oslavu svátku vyvěšoval prapor. Pomáhal jsem mu tahat za lanko a byl jsem rád, že jsme jako pejsek a kočička.

 • FEJETON: Nicminesedící - Neviditelný pes

  Zdá se mi, že daleko častěji se dnes člověk setkává v české společnosti s typem, který bych asi nazval Nicminesedící – tedy s lidmi, kteří jdou životem bez obdivu pro jakoukoliv ideu či osobnost. Zdá se, že pro ně už všechno selhalo a lidé vystupující na veřejnosti jsou buďto prolhaní, anebo jejich neschopnost je do nebe volající.

 • FEJETON: Noc Svatojánská - Neviditelný pes

  Kdykoli to okolnosti umožňují, chodíme s mou ženou Ljubou po setmění v den svatého Jana do našeho zvolského lesa pozorovat Broučky. Letos byla noc velmi teplá, vlídná a Broučci se svými lampičkami velebně proplouvali tichou architekturou borových a dubových kmenů.

 • FEJETON: O (nejen) kuřácké vášni - Neviditelný pes

  Úplný zákaz kouření v restauračních zařízeních, který začne platit od konce května tohoto roku, již některé restauratéry přiměl k přestavbě podniku. Vždy týden po Novém roce se s přáteli tradičně scházíme v jednom podniku.

 • FEJETON: O čtyřech typech lidí u koše - Neviditelný pes

  Čistě teoreticky by se ulice nemusely v ideálním případě takřka uklízet. Lze si přece představit spořádané občany. Podobně to bohužel nechodí a máme základní čtyři typy chodců.

 • FEJETON: O dopisech a jejich pečetění - Neviditelný pes

  Doba, kdy se hojně posílaly dopisy a pohlednice, není zas až tak vzdálená. Přesto už existuje generace, která vyrostla s esemeskami...

 • FEJETON: O hodinkách - Neviditelný pes

  Prvního září začíná(val) školní rok, a téma hodin - hodinek je s ním pevně spjato.

 • Linka 199
 • FEJETON: Obchodnický postřeh v Budapešti - Neviditelný pes

  V předválečné Praze - v tom kapitalistickém ráji - se u nás v rodině nikdo jako úspěšný podnikatel příliš neprosadil. S výjimkou dvou pekařských mistrů. Jeden z nich byl tátův bratranec Honza Hrabánek, který měl svou pekárnu ve Štěpánské a filálku v Palackého.

 • FEJETON: Osud slov - Neviditelný pes

  Vážky mají své osudy a taky slova mají své osudy. Tak třeba slovo reakce a z něho odvozené slovo reakcionář. Za mého mládí už bylo to slovo za zenitem, skoro se nepoužívalo.

 • FEJETON: Papu - Neviditelný pes

  Tři neděle před Vánocemi k nám přijel nejmladší syn s thajskou manželkou i tchyní. Pochopitelně přivezli i našeho šestnáctiměsíčního vnuka. To dítě bylo tak krásné, že jsem okamžitě pochopil, že rasy se míchat mají a jen tak se zušlechtí.

 • FEJETON: Předvánoční - Neviditelný pes

  Letos se Štědrého dne nějak nemohu dočkat. Podzim byl hodně náročný, pořád jsem musela (musela?) někam jezdit, skoro všude mi byla zima, a zima mi byla i dva tři dny po návratu, měla jsem hrůzu z toho, že na to či ono zapomenu nebo to nestihnu, prostě shon na shon a stres na stres.

 • FEJETON: Přeloženo z tajné zprávy... - Neviditelný pes

  Až příliš často je předmětem našich úvah otázka, co si o nás myslí jiné národy. Ovlivňuje to naše jednání, chceme se samozřejmě jevit jen v tom nejlepším světle, a sami sebe na mnoha příkladech ujišťujeme, že tomu tak je i ve skutečnosti.

 • FEJETON: První vzpomínka - Neviditelný pes

  Moje první vzpomínka, která jde hluboko do mého raného mládí, se měnila s vývojem mé osobnosti jako dítěte a pak dospělého člověka. Dlouho jsem měl před očima tuhle vzpomínku z mládí.

 • FEJETON: Raději se neohlížet - Neviditelný pes

  Astronomicky definované léto trvá, to občanské je za námi. Vstoupili jsme do měsíce září, měsíce podzimního. Děti chodí od čtvrtka do školy, další neklamná známka, že už je léto za námi.

 • FEJETON: Rozervaný sloupek - Neviditelný pes

  Moc jsem se těšil, že se s vámi podělím o svoji radost z posledního humbuku kolem kolonizace Marsu. Elon Musk oznámil, že nechá postavit Největší Raketu Všech Dob a že do konce století odstěhuje milion lidí na Rudou planetu.

 • FEJETON: S lampou za dne - Neviditelný pes

  Vím, že nic nevím. Tento zvulgarizovaný přepis Sokratova výroku mě provází po životní pouti. Nikdy mě nijak zvlášť neznepokojoval, naopak. Poskytuje jakési alibi k nedostatečnosti vědění.