Linka 199

Zdroj: denikreferendum.cz

nejčastější zdroje článků

Petr Bittner: Anna Šabatová proti všem - Deník Referendum

Veřejná debata o šátcích pokračuje. Spolu s tím roste vlna nechutných útoků proti ombudsmance Šabatové. Velký díl viny na tom nese i Česká televize. Anna Šabatová se přitom v této kauze chová jako skutečný veřejný ochránce práv a svobod člověka.

Zdroj: denikreferendum.cz

Ivana Recmanová: Šátek jako ztráta identity? - Deník Referendum

Ačkoliv se nošením šátku řada žen nechce přihlašovat k jiné národnostní, etnické nebo rasové identitě, často dochází k tomu, že jim onen cizí status bývá okolím přidělen, čímž se od „nás“ přesouvají k „nim“.

Zdroj: denikreferendum.cz

Josef Šmída: Ombudsmanka rozhodla v souladu s právem - Deník Referendum

Naše současná společenská diskuze poukazuje na hluboce zakořeněnou intoleranci a snahu o legitimizaci diskriminace a reinterpretaci základních lidských práv. Ta jsou univerzální a platí pro každou lidskou bytost bez rozdílu.

Zdroj: denikreferendum.cz

Saša Uhlová: Kde začíná islamofobie? - Deník Referendum

Saša Uhlová reaguje na návrh Petra Bittnera, podle kterého by mělo být islamofobní stanovisko vyčleněno z demokratické diskuse. Jak ale pochopit strach lidí z islámu bez toho, že s nimi o tom budeme debatovat?

Zdroj: denikreferendum.cz

Petr Bittner: Islamofobie kontra Sluníčko - Deník Referendum

Liberálně-multikulturní přístup se nedotýká jádra islamofobního postoje. Ve skutečnosti ho legitimizuje a uznává jako svého rovnocenného partnera v diskusi.

Zdroj: denikreferendum.cz

Roman Sikora: Moudra z planety Velkého Klauna - Deník Referendum

Tento týden přinesl mnoho podnětů k zamyšlení, zejména z nedaleké planety Václava Klause. Velký Klaus okřikl sociologického nedouka, vyjádřil přání vrátit se do svého mládí a jeden z jeho žáků oznámil, že nad korupcí již zvítězil a nikoho dalšího k tomu nepotřebuje.

Zdroj: denikreferendum.cz

Kampaň proti přehradě Belo Monte pokračuje, na místě se ale už staví - Deník Referendum

Brazilský soud již minulý měsíc zrušil zářijové rozhodnutí, které blokovalo výstavbu obřího vodního díla v amazonském pralese. Vláda prezidentky Rousseffové ji navíc podpořila jako věc veřejného zájmu. Spolu s pokračujícími pracemi se ale množí i kritika.

Zdroj: denikreferendum.cz

Hydroelektrárna v Amazonii bude, vláda obešla zákon - Deník Referendum

Dříve, než nabylo zamítavé rozhodnutí soudu právní moci, povolily brazilské úřady výstavbu třetí největší hydroelektrárny na světě uprostřed Amazonského pralesa ve zrychleném řízení. Ekologové slibují přímé akce.

Zdroj: denikreferendum.cz

Olomoucká zooložka studiem zvuků nosorožců pomáhá k jejich záchraně - Deník Referendum

Olomoucká univerzita se pochlubila prací své zooložky Ivany Cinkové, jejíž výzkumy přispívají k záchraně kriticky ohrožených nosorožců Cottonových a tuponosých.

Zdroj: denikreferendum.cz

Vláda schválila přehradu na Bruntálsku, starosta i Arnika protestují - Deník Referendum

Sedm miliard korun hodlá kabinet premiéra Nečase investovat do výstavby přehrad v Nových Heřminovech. Voda zatopí domovy místních obyvatel. Podle místních i ekoaktivistů přitom stačí jako ochrana před povodněmi revitalizovat tok řeky Opavy.

Zdroj: denikreferendum.cz

Vláda projedná finanční zajištění stavby nádrže Nové Heřminovy - Deník Referendum

Vláda plánuje vydat další stamilióny za přípravu sporné, možná i zbytečné přehrady na Opavě u Nových Heřminov. Další postup přitom ani nekonzultuje s nejpostiženější obcí.

Zdroj: denikreferendum.cz

Saša Uhlová: Kůň premiérem - Deník Referendum

Pokud bychom chtěli trvat na tom, že Miloš Zeman může udělat cokoli, co mu Ústava explicitně nezapovídá, proč by třeba nemohl jmenovat premiérem koně.

Zdroj: denikreferendum.cz

Josef Šmída: Přehrada Belo Monte jako katastrofa v přímém přenosu - Deník Referendum

Přehrada Belo Monte je monstrózním investičním projektem v zájmu několika vyvolených developerských, stavebních, energetických a důlních společností. Delegace poslankyň z Evropském parlamentu doporučila brazilské vládě stavbu přehodnotit.

Zdroj: denikreferendum.cz

Vladimíra Dvořáková pro DR: České politice hrozí putinizace - Deník Referendum

Přední osobnost české politologie Vladimíra Dvořáková v rozhovoru DR vysvětluje, proč je dohoda Petra Nečase se třemi poslanci klasickým příkladem politické korupce, i to, proč nám hrozí italský scénář budoucího vývoje či „putinizace“.

Zdroj: denikreferendum.cz

Sociální demokraté trvají na volbách. Připouští ale, že se pokusí sestavit vládu - Deník Referendum

První místopředseda ČSSD Michal Hašek trvá na tom, že nejlepším řešením současné politické krize jsou předčasné volby. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka mezitím připustil, že by se v případě neúspěchu Jiřího Rusnoka měla ČSSD pokusit sestavit vládu.

Zdroj: denikreferendum.cz

ÚSTR by měl být opravdu zrušen - Deník Referendum

V roce 1991 přijal parlament zákon o době nesvobody. Podle něj „porušoval komunistický režim let 1948 až 1989 lidská práva i vlastní zákony“. Dnes se diskutuje o jeho potomkovi – zákonu o Ústavu pro studium totalitních režimů z roku 2007.

Zdroj: denikreferendum.cz

František Kostlán: Výzva levici: přestaňte fňukat a začněte konat - Deník Referendum

Obraz levice je zapříčiněn zejména jejím vlastním postojem. Pokud by namísto rozjímání nad tím, kdo jim ubližuje, přijali levicoví intelektuálové aktivní úlohu a začali se více soustředit na vytváření pozitivního programu, byli by na tom jistě o mnoho lépe.

Zdroj: denikreferendum.cz

Hana Holcnerová: Stačí jen mluvit a psát? - Deník Referendum

Povolební situace připomíná frašku. Neschopnost se shodnout, neznalost zákonů, změna postojů a zjevné propojení soukromých bezpečnostních agentur s ministerstvem vnitra. To vše není zlý sen, je to realita.

Zdroj: denikreferendum.cz

Josef Šmída: Hroší kůže českého občana - Deník Referendum

Abychom vyšli ze široké společenské krize, ve které se nacházíme, musíme konečně vylézt z ulity a prosazovat své zájmy i jinak než jednou za pár let ve volbách.

Zdroj: denikreferendum.cz

Sobotka: Rusnok sestavuje vládu SPOZ - Deník Referendum

Podle předsedy sociálních demokratů první kroky v úterý jmenovaného premiéra Jiřího Rusnoka naznačují, že jeho vláda bude vládu Strany práv občanů – Zemanovci. SPOZ je přitom mimoparlamentním subjektem.

Zdroj: denikreferendum.cz

Josef Šmída: Učme se také nevolit: lekce II. - Deník Referendum

Pokud chceme vyjádřit svůj nesouhlas s kandidáty v druhém kole prezidentské volby a snížit politickou legitimitu vítěze, je nejlépe zůstat doma. Procentuální výsledek volby se totiž počítá pouze z platných hlasů odevzdaných pro jednoho z kandidátů.

Zdroj: denikreferendum.cz

Filip Outrata: Vydržet, jsou to jen volby - Deník Referendum

Hloupé a urážlivé kampaně obou protagonistů druhého kola prezidentské volby a nesmyslné rozdělení společnosti neodpovídají skutečnému, nepříliš velkému významu prezidentské funkce v našem politickém systému.

Zdroj: denikreferendum.cz

Ivan Štampach: Jsou to ostatně jen politici - Deník Referendum

Do druhého kola prezidentské volby se dostali dva reální politici, kteří nám nemusejí být sympatičtí, mezi nimiž si ale přesto musíme nějak vybrat.

Zdroj: denikreferendum.cz

Patrik Eichler: Prospěšnější prezident - Deník Referendum

Cílem sociální demokracie je vítězství ve volbách do Sněmovny. To mají mít na paměti voliči a voličky ČSSD i členky a členové jejího vedení cestou ke druhému kolu prezidentských voleb.

Zdroj: denikreferendum.cz

Živě: Zvítězila média: Schwarzenberg vs. Zeman - Deník Referendum

Ve druhém kole se za dva týdny budou voliči rozhodovat mezi předsedou TOP 09 Karlem Schwarzenbergem a Milošem Zemanem, který první kolo vyhrál. Jan Fischer skončil třetí před čtvrtým Jiřím Dienstbierem z ČSSD.

Zdroj: denikreferendum.cz

Alena Zemančíková: Prolomit hráze - Deník Referendum

Výsledek prvního kola prezidentské volby jen umocňuje pocit odcizení od režimu, v němž žijeme. S režimem ale nemusíme mít zase tolik společného a svou každodenní radost můžeme hledat jinde.

Zdroj: denikreferendum.cz

František Kostlán: Hujer jako stav duše - Deník Referendum

Kampaně kolem prezidentské volby dobře ukazují, jak je naše myšlení postiženo normalizačním vyloučením odlišných názorů z veřejné rozpravy.

Zdroj: denikreferendum.cz

Povolební analýza: Prezidentská volba rozdělila voliče ČSSD - Deník Referendum

Miloš Zeman získal v prvním kole prezidentské volby více voličů ČSSD než Jiří Dienstbier. Voliči ODS dali přednost Karlu Schwarzenbergovi před Přemyslem Sobotkou. Vyplývá to ze statistické analýzy volebních výsledků od sdružení KohoVolit.eu.

Zdroj: denikreferendum.cz

Jakub Patočka: Pět otázek nad volbou mezi dvěma druhy hanby - Deník Referendum

Druhé kolo prezidentské volby se změnilo na volbu mezi dvěma druhy hanby. Oba potenciální prezidenti mají především dlouhou řadu záporů; kladů jen málo a především bezděčně. Hlavní přínosy prezidentské volby už leží mimo výsledek.

Zdroj: denikreferendum.cz

Jiří Pehe: Všechna čest Dienstbierovi! - Deník Referendum

Jiří Dienstbier dosáhl v prezidentské volbě solidního výsledku. Jeho vystupování během kampaně je přitom velkým příslibem pro budoucnost a pro obrodu sociální demokracie. Ta ovšem proběhne snáze, pokud se Miloš Zeman nestane prezidentem.

Zdroj: denikreferendum.cz

Ivan Štampach: Náboženská válka na obzoru? - Deník Referendum

Není na místě činit z politického sporu kolem prezidentské volby osudový konflikt Dobra a Zla.

Zdroj: denikreferendum.cz

Filip Outrata: Do druhého kola - Deník Referendum

Do druhého kola prezidentské volby mohou jít stoupenci demokratické levice s chladnou hlavou – žádný z kandidátů nebude opravdu bojovat za to, oč jí jde. Důležitější budou příští volby sněmovní.

Zdroj: denikreferendum.cz

Kateřina Kňapová: Prezidentské rozděl a panuj - Deník Referendum

Výsledky prvního kola voleb a čekání na kolo druhé dělí českou společnost. Karlovci a Zemanovci proti sobě a oba tábory svorně proti Nevoličům. Rozdělovat společnost je ale v tuto chvíli to nejhorší, co můžeme dělat.

Zdroj: denikreferendum.cz

Jaroslav Bican: Koho najdeme ve volební urně? - Deník Referendum

Z technických důvodů jsme minulý pátek nezveřejnili sloupek Jaroslava Bicana. Zveřejňujeme jej tedy dnes jako svého druhu dokument vzrušené a polarizované atmosféry těsně před druhým kolem prezidentské volby.

Zdroj: denikreferendum.cz

Tomáš Tožička: Proč je nutné také nevolit - Deník Referendum

Nepochopením demokracie a principu volby není odmítnutí účasti ve volbách, nýbrž deklasování těch, kteří tuto legitimní možnost využijí. Ty, které zvolíme jako „menší zlo“, se nám budou hned po volbě smát.

Zdroj: denikreferendum.cz

Kateřina Kňapová: Chlapácká reality show - Deník Referendum

Ať už se na Hrad dostane jeden nebo druhý prezidentský kandidát „staré školy“, k bourání stereotypního vnímání žen a k jejich rovným příležitostem rozhodně nijak výrazně nepřispěje.

Zdroj: denikreferendum.cz

Jiří Pehe: Ti, kdo nepůjdou volit - Deník Referendum

Ti, kdo v druhém kole nepůjdou volit, pomáhají ke zvolení vítězi voleb. Dvoukolový většinový systém volby ale volá spíše po taktickém rozhodnutí volit proti tomu kandidátovi, který mi nesedí více.

Zdroj: denikreferendum.cz

Josef Šmída: Učme se také nevolit - Deník Referendum

Už od chvíle, kdy se občanky a občané našeho státu dozvěděli, že budou volit hlavu státu oni a přímo, spatřil světlo světa fenomén „volba menšího zla“.

Zdroj: denikreferendum.cz

Kampaň pomáhající týraným dětem zaujala zvláštní reklamou - Deník Referendum

Reklamní agentura Grey Group vytvořila pro španělskou nadaci ANAR plakát, který zobrazuje jiné sdělení dospělému a jiné dítěti.

Zdroj: denikreferendum.cz

Hnutí DUHA poradilo, koho místo Drobila - Deník Referendum

Osm ekologických organizací zkritizovalo ve společné tiskové zprávě působení ministra životního prostředí Drobila a popsalo, co má splňovat nový uchazeč. Hnutí DUHA pak ještě samostatně a přímo navrhlo Bedřicha Moldana (TOP 09).

Zdroj: denikreferendum.cz

Jakub Patočka: Tomáš Chalupa se kamarádí s Hnutím DUHA a z nebe padají trakaře - Deník Referendum

České ekologické organizace nabízejí novému ministrovi životního prostředí Tomáši Chalupovi věcnou a korektní spolupráci. A nenapadá je, co by měly dělat jiného. Petra Nečase taky ne.

Zdroj: denikreferendum.cz

Jakub Patočka: Kterak ekologické hnutí opět chrabře zvítězilo. Samo nad sebou - Deník Referendum

České ekologické hnutí zachvátil mor konformismu, jehož vinou samo sebe soustavně zbavuje vlivu. Přitom je tolik zapotřebí.

Zdroj: denikreferendum.cz

Co se vlastně oslavovalo na festivalu Velká výzva? - Deník Referendum

V sobotu 9. června 2012 proběhl na pražské Letné svátek velice „mělké“ ekologie. Příčiny naší ekologické krize ale nelze odstranit bez skutečné mobilizace společnosti.

Zdroj: denikreferendum.cz

Falklanďané se rozhodli zůstat s Brity - Deník Referendum

Drtivá většina falklandských usedlíku se ve dvoudenním referendu vyslovila pro zachování dnešního statusu ostrovů. Argentina se ale Malvín vzdát nechce.

Zdroj: denikreferendum.cz

Falklandy chtějí stvrdit svou příslušnost k Británii referendem - Deník Referendum

Konání referenda oznámil předseda falklandského parlamentu v úterý – krátce před připomínkou třiceti let od porážky argentinské invaze. Přesvědčit by mělo prý zejména svět o tom, jak je rétorika okolo argentinského nároku absurdní.

Zdroj: denikreferendum.cz

Výročí války o Falklandy se blíží, napětí narůstá - Deník Referendum

Mezi Británií a Argentinou podporovanou latinskoamerickými režimy dochází ke stále častějším střetům. Zatím jsou spíše právní a symbolické povahy. Spolu s blížícím se 2. dubnem však přibývá obav i z dalšího, zcela reálného vyhrocení sporu.

Zdroj: denikreferendum.cz

Ve sporu o Falklandy má Argentina podporu Latinské Ameriky - Deník Referendum

V územním sporu o Falklandy získala Argentina na regionálním summitu latinskoamerických zemí jednomyslnou podporu. Diplomatický tlak na Velkou Británii zřejmě poroste.

Zdroj: denikreferendum.cz

Ivana Recmanová: Růžovomodrý svět princů a princezen - Deník Referendum

Aspoň v jedné věci je královský potomek roven svým poddaným. Rodí se totiž do stejného genderově vychýleného světa. Ivana Recmanová se zamýšlí nad společenskou rolí nejčerstvějšího přírůstku do královského rodokmenu.

Zdroj: denikreferendum.cz

Analýza: Lidé odcházejí z venkova, pomohla by lepší veřejná doprava - Deník Referendum

Za posledních dvacet let zanikla třetina malých samoobsluh. Z malých obcí mizí školy, pošty i malé živnosti a počet obyvatel v nich trvale klesá. Ministerstvo zemědělství hodlá malé podnikatele podpořit miliardami korun.

Zdroj: denikreferendum.cz

Vyvrcholí po 30 letech opět spor o Falklandské ostrovy? - Deník Referendum

Příští rok na jaře to bude přesně třicet let od chvíle, kdy Argentina zaútočila na Falklandské ostrovy a vojenskou silou si toto území nárokovala za své. Spor není ani po tolika letech zcela uzavřen.

Zdroj: denikreferendum.cz

ANO popírá, že je příčinou vládní krize. Sobotka je v obklíčení - Deník Referendum

Hnutí ANO nadále zastírá, že příčinou pádu vlády jsou finanční machinace jeho předsedy Andreje Babiše. Bohuslav Sobotka se pomalu dostává do izolace. A opoziční strany žádají vyhlášení předčasných voleb.

Zdroj: denikreferendum.cz

Sobotkova demise: vláda končí a hledá se nová - Deník Referendum

Premiérova demise znamená pád vlády. Na tahu je prezident. Rozhodne o možném Sobotkově setrvání v čele vlády nebo pověří jejím sestavením jiného člena ČSSD. Babiš premiérem být nechce a varianta úřednického kabinetu není pravděpodobná.

Zdroj: denikreferendum.cz

Jan Šícha: Stálá živnost, která není na zbohatnutí - Deník Referendum

V Jindřichově Hradci v době politické krize otevřel nový penzion. Nezapomeňme, že politika je tu od toho, aby vytvářela spolehlivé a důstojné podmínky mimo jiné ubytovatelům a ubytovaným.

Zdroj: denikreferendum.cz

Perný den: Sněmovna griluje Babiše, vládní koalice hledá cesty z krize - Deník Referendum

Vládní krize pokračuje. Ranní jednání koaliční rady nepřineslo žádné výsledky. Poslanci se budou celé odpoledne na mimořádné schůzi Sněmovny zabývat uniklými nahrávkami, na nichž Andrej Babiš manipuluje obsah novin, které dříve vlastnil.

Zdroj: denikreferendum.cz

Babiš by měl v politice skončit, zní před mimořádnou schůzí ze Sněmovny - Deník Referendum

Poslanci se na mimořádné schůzi budou zabývat uniklými nahrávkami, na nichž Andrej Babiš koordinuje přípravu článků proti svým politickým protivníkům. Většina politických stran se domnívá, že by ministr financí měl odejít z politiky.

Zdroj: denikreferendum.cz

Prezident musí ctít Ústavu a Babiše odvolat, říkají politici – včetně těch z ANO - Deník Referendum

Politické strany se v hodnocení nedávných kroků prezidenta republiky vzácně shodují. Opoziční i koaliční politici soudí, že Miloš Zeman nemůže povyšovat koaliční smlouvu nad Ústavu a musí Andreje Babiše odvolat z vlády.

Zdroj: denikreferendum.cz

Zeman musí Babiše odvolat, shodují se ústavní právníci - Deník Referendum

Prezident republiky, hodlá-li ctít Ústavu, musí bezodkladně odvolat Andreje Babiše z vlády. Pokud tak neučiní, může premiér podat kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu. Druhou možností je ústavní žaloba kvůli hrubému porušení ústavního pořádku.

Zdroj: denikreferendum.cz

Cesta z vládní krize: ustoupit musí všichni - Deník Referendum

Politologové, které Deník Referendum oslovil, se shodují, že z vládní krize lze najít cestu. Strany však musí ustoupit ze stávajících pozic. Pokud se nebudou ochotny dohodnout, je pravděpodobné, že Sobotkův kabinet dovládne v demisi.

Zdroj: denikreferendum.cz

Jan Gruber: Zeman je v holdingu - Deník Referendum

Prezidentovi docházejí síly. Chtěl napálit premiéra, ale ztrapnil sám sebe. Nemaje soudnosti spřáhl se s oligarchou. Kope za Agrofert, proti lidem a proti státu.

Zdroj: denikreferendum.cz

Marie Heřmanová: Zeman, clickbaity a propaganda aneb kdo ohrožuje naší svobodu tisku - Deník Referendum

Organizace Reportéři bez hranic vyhlásila 20. duben mezinárodním dnem svobody tisku. Při této příležitosti neuškodí malý rozbor, jak svobodná a hlavně kvalitní média máme u nás v České republice.

Zdroj: denikreferendum.cz

Politici se Sobotkově demisi podivují. Všichni jsou překvapení - Deník Referendum

Vláda Bohuslava Sobotky končí. Premiér oznámil, že do konce týdne podá prezidentu republiky demisi. Zástupci parlamentních politických stran Sobotkovým krokům nerozumí. Říkají, že se vzdává politické odpovědnosti.

Zdroj: denikreferendum.cz

Sobotka odvolá Babiše, demisi vlády znemožnil Zeman - Deník Referendum

Po neúspěšném pokusu o demisi celé vlády pokračuje vládní krize vyvolaná střetem zájmů ministra financí a zkomplikovaná neochotu prezidenta respektovat ústavu.

Zdroj: denikreferendum.cz

Proti Babišovi a Zemanovi: Václavské náměstí zaplnily tisíce lidí - Deník Referendum

Ve středu se v sedmi českých městech konaly protesty za odvolání ministra financí z funkce. Pražskou demonstraci rámovala zejména antizemanovská rétorika. Promluvila Bára Štěpánová, Jaroslav Hutka či Bohumír Rada.

Zdroj: denikreferendum.cz

Film - Deník Referendum

Rubrika je od roku 2011 v přechodném útlumu, přesto zde stále vychází zhruba desítka textů každý měsíc, z nichž ovšem řada byla psána původně pro jiné rubriky.

Zdroj: denikreferendum.cz

První máj v Praze, možná klid před bouří - Deník Referendum

Prvomájové počasí v Praze lákalo k procházkám. Jen malá část těch, kdo vyrazili z domova nebo hotelu, se zajímala o stranické a politické akce ve městě. Největší fronty byly na rozhlednu, na bludiště a na lanovku.

Zdroj: denikreferendum.cz

Občanští demokraté se připravují na volby - Deník Referendum

Kandidátky ODS představují symbiózu starých tváří a nových nacionalistických nadějí. Uspěje-li proud zastupovaný Václavem Klausem mladším, vzdálí se občanští demokraté zase o kousek z rodiny liberálně-demokratických stran.

Zdroj: denikreferendum.cz

Petr Bittner: Evropa potřebuje nový příběh - Deník Referendum

Nový příběh Evropy musí mluvit o rozdělení společného koláče, ne jen o jeho růstu. Pokud se levice nestane jeho vypravěčem, zůstane politická osa podstatných zápasů vychýlená na pravici. A tady už liberálové pomalu ztrácejí s fašisty.

Zdroj: denikreferendum.cz