Linka 199

Čínské klubko

Vztahový propletenec kolem CEFC jen chabě maskuje těsné napojení na armádu, respektive její špionážní složky

Zdroj: euro.e15.cz

Home Credit převzal Air Bank

Bankovnictví Dravý bankovní dům Air Bank spadá od července pod skupinu Home Credit, která poskytuje spotřebitelské úvěry a patří do skupiny PPF Petra Kellnera. „Jde spíše o technickou úpravu v organizační struktuře PPF – Home Credit, která může Air Bank pomoct v případné zahraničí expanzi,“ říká mluvčí Home Creditu Milan Tománek. „Na konečných akcionářích Air Bank se tím vůbec nic nemění, prostřednictvím holdingu Home Credit BV dál Air Banku vlastní společnosti PPF a Emma Capital tak jako předtím,“ dodává. Vlastníky jsou tedy stále Petr Kellner a jeho bývalý byznysový souputník Jiří Šmejc, který vlastní společnost Emma Capital. Hlavním důvodem akvizice je to, že dojde ke konsolidaci společností zaměřených na spotřebitelské financování, které kontroluje PPF Group, pod jednu holdingovou společnost.

Zdroj: euro.e15.cz

Lukáš Kovanda: Méně státu, více náhody

Psala se raná 70. léta, když americký prezident Nixon vyhlásil „válku rakovině“. Měla vést k výraznému pokroku v boji se zákeřnou chorobou. Jenže systematický státní výzkum, například v podobě testování desetitisíců rostlinných výtažků, očekávaných výsledků nedosáhl.

Zdroj: euro.e15.cz

Krmič krokodýla

Prezident člena Grossova gangu moc nemusí, ale dokud od něj dostává dost masa, nechá ho žít

Zdroj: euro.e15.cz

Žaluda dostal miliony z EU

Evropské dotace Bývalý šéf Českých drah a momentálně podnikatel Petr Žaluda zabodoval v Bruselu.

Zdroj: euro.e15.cz

Čekání na hlavní chod

Dosavadní nákupy CEFC v Česku jsou jen ochutnávkou. Další na řadě jsou hotely a energetika

Zdroj: euro.e15.cz

odposlech

Prozření kluka z plakátu S vnitrostranickou demokracií v hnutí ANO to zřejmě nebude tak růžové, jak často slýcháme z úst vůdce Andreje Babiše. Jeden z jeho „kluků z plakátu“, kterého často využíval v kampani před sněmovními volbami, se minulý týden v Poslanecké sněmovně svěřoval kolegům s tím, jak po dvou letech v politice konečně prozřel.

Zdroj: euro.e15.cz

Zdevastované a vytunelované. Od vzniku ČR se prodaly firmy za dva biliony

Letos v červnu to bylo patnáct let, kdy do centrály někdejší Investiční a poštovní banky (IPB) vtrhlo policejní komando v čele s nuceným správcem. Banku následně převzala za jednu korunu čerstvě zprivatizovaná ČSOB. Za špatné dluhy ji tehdy stát poskytl gigantické záruky až do výše 160 miliard korun. Tento štědrý závazek zatěžuje státní rozpočet miliardovými sumami ještě nyní. Záruka vyprší až příští rok.

Zdroj: euro.e15.cz

Sestra Blanka

Podobné průšvihy jako ten s pražským tunelem zná většina sousedních zemí

Zdroj: euro.e15.cz

Česká polovičatost

Příklady, jak řídit státní firmy bez politického vlivu, ve světě jsou. Stačí se jen podívat

Zdroj: euro.e15.cz

Blanka je bentley mezi tunely

Nejnovější pražský tunel není předražený, ale mohl být levnější, říká šéf Metrostavu Jiří Bělohlav

Zdroj: euro.e15.cz

Tunel dvou epoch

Blanka je hotová a nic podobného se nejspíš hodně dlouho nepostaví. To je škoda

Zdroj: euro.e15.cz

Martin Tlapa: Měření konkurenceschopnosti je svým způsobem obsesí

Konkurenceschopnost je jedno z nejpoužívanějších a přitom nejnesrozumitelnějších slov, mimořádně oblíbené od devadesátých let minulého století, kdy jej do světa vtáhla rétorika prezidenta Clintona, že „každý národ jako velká korporace soutěží na globálním trhu“.

Zdroj: euro.e15.cz

Předvolební sliby neplatí. Každý třetí poslanec ANO má regionální trafiku

Před loňskými komunálními volbami se Babišovo hnutí blýsklo dosud nezvyklým nápadem. Jeho lídři v regionech lákali voliče na to, že „vymetou politiky z jejich trafik“. Představenstva a dozorčí rady městy vlastněných společností měly být „odpolitizovány“.

Štítky: si ve společností tisíc hnutí faltýnek hnutí ano poslanců státních

Zdroj: euro.e15.cz

Dopis vnitru a panu premiérovi

GLOSA Vážené ministerstvo vnitra, vážený pane premiére, je úctyhodné, že to myslíte upřímně a že vaše úmysly v tom, jak naložit se 14 miliardami eurodotací na rychlý internet jsou tak křišťálově čisté, že ani křišťál nemůže být křišťálovější. Dá to přece rozum – uvolnit zásadní byrokratické překážky, připravit legislativu a zkoordinovat postup vládních ministerstev ke stavbě rychlých sítí jste mohli už dávno, s mnohamiliardovou evropskou injekcí to ale všechno půjde lépe a radostněji. Navíc na základě tak progresivních a neobvyklých vizí.

Zdroj: euro.e15.cz

Vyhodili ho s přírodními chipsy z hypermarketu. Teď Tretter’s dobývají Evropu

Hned jak vejdete dovnitř, cítíte mrkev. A také ji vidíte na podlaze. „Nepochopitelný. Koupili jsme v Británii drahou linku a ona má někde i pěticentimetrovou mezeru, takže to lítá ven,“ usmívá se trpce Michael Tretter, zatímco spolu stojíme v moderní hale v Nehvizdech u Prahy, kde se vyrábějí Tretter’s Chips, přírodní odpověď dochucovaným a méně zdravým brambůrkům. Dnes dopoledne vylétává z linky mrkev, protože se právě dělají mrkvové chipsy. Už odpoledne to ale může být celer.

Zdroj: euro.e15.cz

Miloš vykládá čínský model

Doufejme, že pan prezident se svým prudkým vhledem do příčin současného čínského zpomalení seznámil jen české novináře

Zdroj: euro.e15.cz

Exšéf Volkswagenu Carl Hahn: Nevíme, co se v Americe stalo

Carl Hahn je považován za jednoho z nejúspěšnějších, možná dokonce nejúspěšnějšího generálního ředitele, který kdy stál v čele německého automobilového koncernu Volkswagen. To on řídil nákup Seatu, Škodovky a vstup do Číny, které z firmy z Wolfsburgu udělaly globálního lídra.

Zdroj: euro.e15.cz

Čína tváří v tvář trhu

Je povrchní dávat čínské problémy za vinu vládním intervencím Na současné ekonomické těžkosti Číny se pohlíží jedinou optikou: jako na neschopnost vlády nechat působit trh.

Zdroj: euro.e15.cz

Developer Kreuziger chce obnovit šumavské Zhůří. Začíná další válka o národní park

Bývalý cyklokrosový závodník Roman Kreuziger skupuje pozemky na místě zaniklé předválečné obce Zhůří a chce do srdce národního parku vrátit běžný život. Jak to chce udělat, není jasné. Už nyní je naopak zřejmě, že svůj záměr hodlá prosadit i před odpor vedení NP Šimava.

Zdroj: euro.e15.cz

Máma Angela

Německá kancléřka překvapila odvážným rozhodnutím otevřít imigrantům hranice. Berlín nakonec nemusí litovat

Zdroj: euro.e15.cz

Je libo cukrovar, elektrárnu, lokomotivy nebo pár kanonů?

Meziválečné Československo patřilo k největším obchodním partnerům Íránu. A cestu k němu našli i komunisté

Zdroj: euro.e15.cz

Vyprahlá země plná možností

Tentokrát jsme nezaspali, tlačenice byznysmenů v Teheránu je opravdu velká

Zdroj: euro.e15.cz

IS vydělává miliony dolarů denně prodejem ropy. Kupuje ji i Evropa

Co svět světem stojí, nemá nikdy nikdo peněz dost, ale Islámský stát (IS) patří k těm, kteří si zas tolik stěžovat nemusejí. V srpnu přišli jeho šéfové s nápadem vyrábět vlastní měnu, zlatý dinár, jenž jim má pomoci „vymanit se z dolarového otroctví“. Mezitím jim však americké peníze slouží dobře: vést válku na několika frontách najednou není legrace, ale odhady zásob hotovosti, již má IS k dispozici, se pohybují kolem dvou miliard dolarů.

Zdroj: euro.e15.cz

Další, prosím

Sankce proti Íránu ještě ani neskončily, ale tvrdý boj západních zemí o zdejší trh už se rozjel naplno

Zdroj: euro.e15.cz

Jak válka zničila Sýrii

Pouhé čtyři roky občanské války proměnily relativně prosperující zemi, jež sama poskytovala přístřeší uprchlíkům, v největší ekonomické a humanitární neštěstí regionu za poslední minimálně čtvrtstoletí. I v mnohdy neutěšených poměrech Blízkého východu to je ojedinělý propad

Zdroj: euro.e15.cz

Čekání na bohatého vodníka

Před rokem a půl vytopené datové centrum Casablanca je na prodej. Vedení společnosti jednalo s několika potenciálními investory, o prodej se snaží už nějakou dobu. Problémem může být cena. Casablanca datové prostory přímo nevlastní a pronajímá si je. Aktivem tak jsou „pouze“ často zajímaví zákazníci a požadovaná částka přes 200 milionů je asi moc vysoká. Firma je podle expertů podinvestovaná v technice, lidech, trendech i inovacích.

Zdroj: euro.e15.cz

Pra ka za 9,5 milionu dolarů

Americké ministerstvo financí napařilo síti kasin Caesar’s Palace pořádnou pokutu za praní špinavých peněz. Její pobočky nechávaly své nejzámožnější klienty hrát o miliony, aniž by zkoumaly původ peněz, jak jim přikazuje zákon. Kasino slíbilo, že se polepší. Až tedy budete příště v Atlantic City sázet na červenou, dejte si pozor, aby ten milion či dva nepocházely z prodeje belgických zbraní do Eritreje nebo dvanáctiletých eritrejských děvčat do Belgie.

Zdroj: euro.e15.cz

Magistrátní sex bez lásky

Pražská koalice – ANO, ČSSD, Trojkoalice – minulý týden přežila, i když ještě ráno před zastupitelstvem se spekulovalo, kdo má být tedy vlastně odvolán. Zda zlobivý zelený Matěj Stropnický, přes kterého sociální demokraté nepropasírují žádnou změnu územního plánu, nebo bojovná primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Ta se nenechala dostatečně podmanit zlou pražskou ženou Radmilou Kleslovou. Zůstali nakonec oba adepti na odchod (rozhodl tak prý jako vždy Andrej Babiš). Adriana a Matěj jsou spolu zkrátka víc spojeni, než je jim asi milé.

Zdroj: euro.e15.cz

Tílko smrdí, vem si rolák

Vedení Prahy tak dlouho jednalo s taxikáři, chronickou bolestí metropole, o jednotné barvě taxíků, maximálním jízdném i umístění ceníku, až dojednalo, že taxikáři už nesmějí vozit lidi v tílku a kraťasech. „Taxikáři jsou lidé prvního kontaktu, od nich se odvíjí vnímání města,“ vysvětlil shodu na úboru mluvčí asociace taxikářů Daniel Tarljovski. Je to jistě dobrá zpráva, Praha teď bude hezčí. Okrádat lidi už budou jen samí fešáci v teplákách a roláku.

Zdroj: euro.e15.cz

Heydricha picnou v Maďarsku

Česko prohrálo soutěž o to, kde se natočí letos již druhý ohlášený zahraniční film o atentátu na Reinharda Heydricha. Údajně kvůli výhodnějším státním pobídkám pro filmaře se natáčení filmu HHhH přesouvá do Maďarska. Podle filmařů jde o příběh, ne o reálie. A navíc Budapešť je prý omšelejší a vypadá víc jako válečná Praha. Skoro to vypadá, jako kdyby měl onen film natáčet slavný kuchař Babica. Když nemáte Prahu, vražte tam Budapešť.

Zdroj: euro.e15.cz

Až na nás vyskáčou z mandarinek

Pekingem placené ozdravné pobyty v Jeseníkách se čínským dětem líbí. V rámci pilotního projektu jich letos do českých hor přijely dvě stovky, příští rok to mají být již tisíce a výhledově až desetitisíce malých Číňanů za sezonu. „Chceme, aby to byl masový program,“ řekl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Možná se tak v brzké době splní varování jednoho středoškolského profesora: „Jen počkejte, až na vás vyskáčou z mandarinek.“

Zdroj: euro.e15.cz

Množte se, jak chcete

Třetí dítě by se mělo vyplatit a tak vláda navrhuje zvýšení slev na dani. Vypadá to hezky, ale jen pro toho, kdo nemá ponětí o současném stavu. Ten je opravdu velkorysý, protože člověk s příjmem do více než třicet tisíc s třemi dětmi dnes neplatí žádnou daň, protože sleva na tři děti činí dnes dohromady nějakých 45 tisíc korun. Pokud má příjmy nižší, tak místo slevy na dani dostane daňový bonus až do výše šedesáti tisíc korun ročně.

Zdroj: euro.e15.cz

Komedie s jízdními řády pokračuje

Monopol na data jízdních řádů měl od 1. září skončit s novou vyhláškou ministerstva dopravy.

Zdroj: euro.e15.cz

Žalovaní budou žalobci a žalobci budou žalováni, prohlásil Langer a sám uvízl v síti

Samozvaní očišťovatelé společnosti, protikorupční bojovníci v uvozovkách, delší dobu vytvářejí atmosféru negace, podezíravosti, nenávisti. Tuto větu pronesl v květnovém rozhovoru pro týdeník Euro exministr vnitra za ODS. Kvůli jeho aktuálnímu zadržení proto týdeník Euro připomíná nejen jeho silná slova na adresu Roberta Šlachty a Ivo Ištvana, ale i nebývale otevřený komentář k vlastnímu byznysu.

Zdroj: euro.e15.cz

Největší vibrátor v Evropě opět stojí

Technici elektrárenské firmy ČEZ museli koncem minulého týdne odpojit od rozvodné sítě druhý blok Jaderné elektrárny Temelín. Jak sama firma uvedla, důvodem bylo zvýšené chvění turbogenerátoru v nejaderné části elektrárny po zapnutí tlumivky (zařízení, které reguluje napětí v síti). S vibracemi mají v Temelíně problémy od samého počátku, jednou se kvůli technickým problémům chvěje rotor, jindy zase vzteky sousedé z Rakouska

Zdroj: euro.e15.cz

Uprostřed čínského podnikatelského snu

Z malé kavárny na pekingském předměstí se David Vichra dostal do středu tamního jogurtového byznysu.

Zdroj: euro.e15.cz

Tříprocentní vakcína

Chřipková sezona se blíží a z výrobních linek již sjíždějí nové vakcíny proti nemoci, která každoročně skolí miliony Evropanů. Snad budou nové vakcíny úspěšnější než ty poslední, které v Evropě ochránily závratná tři procenta naočkovaných. Hlavně prý kvůli tomu, že nakonec přišly úplně jiné chřipkové kmeny, než se čekalo. Napříč Evropou se lékaři a politici snaží přesvědčit lidi, že to byla ojedinělá situace. No, uvidíme, spíš než s chřipkovými teď Evropa zápolí s náporem zcela jiných kmenů.

Zdroj: euro.e15.cz

Energetické razítko musí získat víc firem

audity Už za tři měsíce budou muset mít velké firmy doklady o energetickém auditu.

Zdroj: euro.e15.cz

Věrni zůstaneme

Petrochemie Holding Unipetrol chystá největší investici v české petrochemii od roku 1989. Firma, kterou ovládá polský koncern PKN Orlen, postaví v Chemparku Záluží u Litvínova novou polypropylenovou jednotku za 8,5 miliardy korun. Dle šéfa Unipetrolu Marka Świtajewského se s budováním začne ve druhém čtvrtletí příštího roku, dokončení je naplánováno na začátek roku 2018. Projekt je připravován již delší dobu a nemá prý souvislost s nedávným požárem v areálu rafinerie. I když peníze z pojistky určitě přijdou vhod.

Zdroj: euro.e15.cz

Dětské postavičky prodají téměř vše

Oblíbené figurky z filmů a seriálů se vyskytují v našich každodenních životech, aniž bychom zapnuli televizi. Výrobci tyto osvědčené celebrity používají jako účinný marketingový nástroj.

Zdroj: euro.e15.cz

O umění se prodat

Ženy v Česku si nevěří, všímá si Olga Hyklová, majitelka a výkonná ředitelka společnosti Advantage Consulting, která pro Profit napsala o třech trendech, které aktuálně registruje.

Zdroj: euro.e15.cz

Kleslová má problém. A Babiš ještě větší

Co všechno se může v politice stát za tři týdny! Ještě nedávno byla v ANO na odstřel pražská primátorka Adriana Krnáčová, proti níž zrežírovala starý dobrý vnitrostranický puč šéfka pražského a místopředsedkyně celostátního ANO Radmila Kleslová. Výsledkem bylo mimořádné předsednictvo ANO kvůli Krnáčové, kde si v noci slíbili, že puče proti sobě dělat nebudou - případně si o nich aspoň předem řeknou.

Zdroj: euro.e15.cz

Zemřel zakladatel fenomenu Subwaye

Fred DeLuca uměl bezvadně prodávat italské sendviče. A taky zpeněžit nápad, jak na to. Nakonec předstihl i McDonald’s

Zdroj: euro.e15.cz

České zdravotnictví zaostává v elektronizaci

Léčba infarktu myokardu je u nás nejvyspělejší na světě Léčba nemocí srdce se rok od roku dynamicky rozvíjí, říká profesor Miloš Táborský, předseda České kardiologické společnosti, odborník na poruchy srdečního rytmu. Na nedávném kongresu Evropské kardiologické společnosti se představily nové doporučené postupy, nové léky na poruchy krevních tuků nebo studie léčby těžké formy vysokého krevního tlaku.

Zdroj: euro.e15.cz

KRÁTCE

DELIVERY HERO Ředitel eské služby na rozvoz jídla DámeJídlo.cz Lukáš Uhl opouští svoji pozici. Firma Delivery Hero, současný vlastník projektu DámeJídlo.cz, ho jmenovala do role globálního ředitele pro logistiku. DámeJídlo.cz nyní hledá nového ředitele, Lukáš Uhl zůstane ve funkci až do jeho nástupu. Uhl začal pracovat v DámeJídlo.cz na začátku roku 2013 jako provozní ředitel. Po roce se stal ředitelem společnosti. Mimo jiné měl na starost integraci s bývalým konkurentem JídloTeď.cz, kterého Delivery Hero koupila.

Zdroj: euro.e15.cz

business

NESTLÉ Simone Jansenová ředitelka divize Nespresso Ředitelkou divize Nespresso pro Českou republiku společnosti Nestlé se 1. září stala Simone Jansenová. Bude zodpovědná za rozvoj značky Nespresso na tuzemském trhu, který je zároveň jedním z nejrychleji rostoucích. Simone Jansenová má bohaté zkušenosti z oblasti marketingu v nadnárodních společnostech. Do České republiky přichází po dvanácti letech v Nestlé Německo, kde nejprve šest let jako ředitelka marketingu rozvíjela značku Nespresso a následně převzala pozici komerční ředitelky pro trh B2C segmentu Nespresso, kde vybudovala celý online prodejní kanál.

Zdroj: euro.e15.cz

A co byste chtěli vy?

Americké nižší školství má dost bídnou pověst. Může být ale lepší než to české

Zdroj: euro.e15.cz

Bondův kočár

Range Rover SVR je nejvýkonnější vůz automobilky Land Rover v historii. V podstatě popírá fyzikální zákony

Zdroj: euro.e15.cz

Další body pro Karlín

Nejen Bistro je zatím sice spíše jenom bistro, ale má krásný interiér, rozumnou nabídku a především Josper gril

Zdroj: euro.e15.cz

Ocelový Betlém

Jak udělat z fabriky uměleckou dílnu očima amerického fotografa Joea Ledvy

Zdroj: euro.e15.cz

Čím horší, tím lepší

Láďa Hruška se vrátil. A vyjel na turné s novou kuchařkou Reklamní slogany na fabii zaparkované u Pohodového knihkupectví v centru Chrudimi překvapivě nelžou. „Kuchyně je jeho laboratoří“, „Recepty k neuvěření“ a „Hruška – 100% originál“. To vše slibují na autě s fotkou bývalého potravinového inspektora Novy a dnes nejprodávanějšího českého knižního autora, jenž se zřejmě jako jediný současník dočkal i absolutního uměleckého ocenění: plagiátorství.

Zdroj: euro.e15.cz

Tykač chudne, pád cen uhlí značně sníží příjmy Vršanské uhelné

V březnu 2013 uzavřela Vršanská uhelná dlouhodobou smlouvu na dodávky hnědého uhlí pro elektrárnu ČEZ, čímž zakončila několik let trvající korporátní válku. Součástí dohody mezi vlastníkem Vršanské uhelné Pavlem Tykačem a ČEZ bylo také to, že se cena dodávek bude odvíjet od ceny černého uhlí, které se obchoduje na evropských burzách. Jelikož se od té doby cena černého uhlí propadla z 86 dolarů za tunu na přibližně dvaapadesát dolarů, uhlobaron Tykač to výrazně pocítí.

Zdroj: euro.e15.cz

Syriza, můj vzor

Nový šéf britské Labouristické strany Jeremy Corbyn proti své vůli pomáhá vládnoucím konzervativcům

Zdroj: euro.e15.cz

Memento syrské války

Dvě české novinářky byly v teroristy zničeném městě Kobaní, kam se postupně vracejí lidé. Válka ale ještě neskončila

Zdroj: euro.e15.cz

Nákaza jménem BRICS

Ekonomové je vynášeli do nebes, dnes jsou země bloku BRICS po uši v průšvihu, do kterého stahují své sousedy, partnery i sebe vzájemně

Zdroj: euro.e15.cz

Nezaplatíte, neuvidíte

Lékaři inkasují desetitisíce korun od pacientů za neschválenou léčbu a porušují přitom pravidla

Zdroj: euro.e15.cz

Vyhaslá forsáž

Správa státních hmotných rezerv řeší velké problémy s nakoupeným leteckým petrolejem – podvody i nekvalitní palivo

Zdroj: euro.e15.cz

Není úniku

Pavel Machálek rozjel firmu Spaceknow, která chce skrze satelitní snímky výrazně zprůhlednit celosvětovou ekonomiku

Zdroj: euro.e15.cz

Reportáž: Povstanou noví cocaleros. Dotace palmy olejné koku nevymýtí

OSN se už 25 let marně snaží v peruánské Amazonii vymýtit koku dotovaným pěstováním palmy olejné. Nic na tom ani nemění skutečnost, že byznys s kokou nese mnoho rizik.

Zdroj: euro.e15.cz

O mrtvých jen dobře

Postmortální žaloby střeží pokoj nebožtíků a ze soudců dělají historiky

Zdroj: euro.e15.cz

Země velkých lánů a rodinných bazénů

Pro udržení tuzemské kvality života a „pohody“, již si lidé v Česku užívají, je mnohem lepší, když mzdy rostou pomalu

Zdroj: euro.e15.cz

Horší než kampeličky

Ministr financí Andrej Babiš chce letos poslat exportní bance další štědrou dotaci ve výši 1,3 miliardy korun

Zdroj: euro.e15.cz

Útěk z ráje

Developeři začínají v boji o povolení stavět používat zbraň aktivistů. Jmenuje se systémová podjatost úřadů

Zdroj: euro.e15.cz

Problém za sto giga

ČEZ se soudí s firmami, které modernizují jeho elektrárny. V právních bitvách půjde o miliardy korun

Zdroj: euro.e15.cz

Autovrakoviště Česko

Nesmíme se stát odpadkovým košem vyspělejších zemí, říká šéf prodejní organizace Škody Auto Česká republika Luboš Vlček

Zdroj: euro.e15.cz

Babišův úřad se topí v hazardu, opakuje chyby, které udělal u EET

Potíže české vlády s hazardním zákonem neberou konce. Nejen, že se ve sněmovně nepodařilo protlačit změny v daních, ale ministerstvo financí dělá podobnou chybu, kterou kritizoval premiér Sobotka u elektronické evidence tržeb (EET). Vypsalo soutěž na monitorovací systém, přičemž zákon samotný je v nedohlednu.

Zdroj: euro.e15.cz

Jak vyzrát na roboty

POPEKONOMIE Nové technologie představují hrozbu pro celou škálu kancelářských činností. Stroje a zařízení postupně činí vlastní lidskou práci nepotřebnou

Zdroj: euro.e15.cz

Je ministr Dienstbier žena?

GLOSA O uprchlících se už mluví i v hospodě, takže bylo jen otázkou času, kdy k věci nějak originálně promluví také Jiří Dienstbier, tradičně upřímný ministr bez ministerstva.

Zdroj: euro.e15.cz

Národy v pohybu, z motivů různých

Čechy bych chtěl vidět jako milosrdné a praktické. S imigranty můžeme a měli bychom být solidární

Zdroj: euro.e15.cz

Evropa v obležení?

Musíme zrychlit systém vyřizování žádostí o azyl a lépe rozdělit uprchlické „břemeno“ mezi více států

Zdroj: euro.e15.cz

Prohibice svobody

Skutečnost, že nekuřáckých restaurací i hospod valem přibývá, je jasným dokladem toho, že neviditelná ruka trhu funguje

Zdroj: euro.e15.cz

Spojené vesnické emiráty

Jsou bohatší než Praha a rozdávají víc než Venezuela. Zámožné vesnice uplácejí své obyvatele

Zdroj: euro.e15.cz

Zdevastované a vytunelované. Od vzniku ČR se prodaly firmy za dva biliony

Letos v červnu to bylo patnáct let, kdy do centrály někdejší Investiční a poštovní banky (IPB) vtrhlo policejní komando v čele s nuceným správcem. Banku následně převzala za jednu korunu čerstvě zprivatizovaná ČSOB. Za špatné dluhy ji tehdy stát poskytl gigantické záruky až do výše 160 miliard korun. Tento štědrý závazek zatěžuje státní rozpočet miliardovými sumami ještě nyní. Záruka vyprší až příští rok.

Zdroj: euro.e15.cz

Dva týdny, moře piva

Po šestnáct dnů od soboty 19. září do neděle 4. října bude Mnichov ochotným příjemcem nejméně šestimilionové vlny alkoholických migrantů. V bavorské metropoli najdou útočiště před strašlivou žízní, kterou zakoušejí ve svých domovech po celé Evropě – nevyjde je to ovšem lacino

Zdroj: euro.e15.cz

monitor ozvěny

Moc mluvíš, tady máš flastr Teatrální a multifunkční advokátka Klára Samková, která se vyjadřuje k invazi uprchlíků nebo zastupuje bývalého šéfa Sazky Aleše Hušáka, dostala od České advokátní komory pokutu 50 tisíc korun. Komora touto částkou ocenila její výroky v kauze Opencard na adresu policie a státní zástupkyně. Samková si kladla otázku, zda jsou podplacení, nebo úplně pitomí.

Zdroj: euro.e15.cz

Boj o miliardu: České dráhy zpochybnily rozhodce

ARBITRÁŽ Arbitráž mezi Českým drahami a Škodou Transportation o peníze za nové lokomotivy může zkomplikovat personální spor. Věc je ve fázi čekání na verdikt, neboť arbitrážní soud při Hospodářské a Agrární komoře už počátkem léta uzavřel přijímání dalších důkazů.

Zdroj: euro.e15.cz

Trump ztratil, ale zůstává v čele

POLITIKA Podaří se někomu znemožnit Donalda Trumpa a vypadat jako boss? Zhruba na to se minulý čtvrtek smrskla druhá televizní debata hned jedenácti republikánských uchazečů o prezidentskou kandidaturu. Výsledky jejich snahy byly smíšené.

Zdroj: euro.e15.cz

Přesun fondů do Česka? Raději ne

FINANČNICTVÍ Když musel bojovník proti korupci Karel Janeček před pár lety vysvětlovat, proč některé fondy skupiny RSJ odvádějí daně místo v Česku na ostrově Mauricius, ohrazoval se tím, že doma nebyla možnost je založit. Nyní, dva roky poté, co i české zákony takový byznys umožňují, se přesto přesun nechystá.

Zdroj: euro.e15.cz

odposlech

Sedláček for president Česko možná bude mít nového kandidáta na post příštího prezidenta.

Zdroj: euro.e15.cz

Zchromlé zlaté ručičky

Evropské energetické strojírenství ztrácí kompetenci, protože se nové elektrárny nestavějí a staré se často vůbec nevyplatí opravovat

Zdroj: euro.e15.cz

Po Mynářovi má problém s bezpečnostní prověrkou i šéf vojenské kanceláře

Fešák Hubert. Takovou přezdívku díky péči o svůj zevnějšek a značkovému oblečení a doplňkům před lety získal donedávna vysoce postavený důstojník Vojenského zpravodajství generál Rostislav Pilc. Po vypuknutí případu Nagyová se načas stal šéfem armádní tajné služby a aspiroval na to, že se stane jejím oficiálním ředitelem. To se mu ale nepovedlo. Především kvůli jeho aktivnímu angažmá v kauze Nagyová a čilému kontaktu s šéfem Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robertem Šlachtou.

Zdroj: euro.e15.cz

„Masomlýn“ před soudem. Důležitý nález může vést ke konci romských ghett

Přehled slavných nálezů Nejvyššího soudu Spojených států najdete v každém jen trochu slušnějším shrnutí americké politiky. Aby také ne, když třeba kauza Brown vs. školní rada Topeky před jedenašedesáti lety reálně přispěla k ukončení segregace. V Česku jednotlivý rozsudek vzhledem k odlišnému soudnímu systému nikdy takovou moc mít nebude, přesto se jeden potenciálně velmi vlivný uprostřed letošních letních veder zrodil.

Štítky: moved permanently moved permanently has moved the document server at apache server at server at euro apache server at euro

Zdroj: euro.e15.cz

Dětské postavičky prodají téměř vše

Oblíbené figurky z filmů a seriálů se vyskytují v našich každodenních životech, aniž bychom zapnuli televizi. Výrobci tyto osvědčené celebrity používají jako účinný marketingový nástroj.

Zdroj: euro.e15.cz

Obchodník s diamanty Říha staví v emirátech hotelový komplex za miliardy

Minimálně jedna luxusní dovolená v Orientu nebo v Africe už je dávno mezi českými byznysmeny skoro normou. V posledních letech ovšem přibývá podnikatelů, kteří chtějí jezdit do vlastního. Staví si proto vlastní turistické resorty, namátkou: Karel Janeček z RSJ na Zanzibaru, Jiří Šmejc z PPF na Maledivách… a nově i dvorní šperkař Miss Universe Luboš Říha.

Zdroj: euro.e15.cz

Jako nikdy předtím. Český dluh s negativním úrokem

Ale že je ten Andrej Babiš klukem štěstěny. Žádný ministr financí České republiky, ba ani Republiky Československé neměl tu příležitost sestavovat rozpočet v situaci, kdy zároveň jeho úřad vydává vládní dluhopisy, za které zaplatí za rok méně peněz, než kolik si dneska půjčí.

Zdroj: euro.e15.cz

Firmy a školy by měly spolupracovat

Na propojení mezi teorií a praxí vydělávají i podniky. Mají možnost ovlivňovat výuku a připravují si budoucí pracovníky, popisuje Kateřina Lichtenberková, manažerka projektu Podnikavost.cz

Zdroj: euro.e15.cz

Kvóty nezodpovědnosti

Protlačení kvót na přerozdělování imigrantů, které je na spadnutí, přestože bylo před nedávnem jednoznačně odmítnuto, je více o evropské integraci než o samotných imigrantech, jejichž problém neřeší a řešit nemůže.

Zdroj: euro.e15.cz

Občan Klaus

Je to velmi nečekaný krok. Václav Klaus inicioval petici. Rozumějte, jde o projev občanské společnosti. Sám přiznal, že reagoval na výzvy četného počtu občanů, kteří ho žádali, aby se do čela iniciativy postavil. Ano, tihle občané sice nejsou žádní sluníčkáři, nejradši by zatočili s imigranty hned u plotu v Maďarsku, ale je záhadné, proč si pro projev občanské společnosti vybrali zrovna tohoto muže. Že by krutý žert? Připomeňme si pár slovíček, jež někdejší prezident o podobných projevech…

Zdroj: euro.e15.cz

Nová éra vztahů s Íránem?

Výměnou za omezení íránského jaderného programu plánuje Západ zrušit dlouholeté sankce. Téměř osmdesátimilionový nesmírně perspektivní trh pak otevře brány i českým firmám, pro které může jít o nového klíčového obchodního partnera v regionu.

Zdroj: euro.e15.cz

Začíná konec Babiše?

Andrej Babiš nezažívá nejlepší období. Popularita jeho projektu ANO kulminovala a preferenčně se blíží ČSSD. Ani ne rok po volbách ANO sehrálo destruktivní roli na mnoha městských radnicích, kde rozložilo koalice včetně sebe. Samotnému Babišovi se stále vzdalují jeho elektronické pokladny. A k tomu všemu teď ještě tolik medializovaná Praha, kde ANO dělá puče proti vlastní primátorce a jeho šéfka kasíruje od ČEZ sto tisíc korun měsíčně.

Zdroj: euro.e15.cz

Byly to jenom horory

Proboha, proč lidi chodí na takové hrůzy, ptali se v 70. letech kritici. Protože se bát potřebují, odpovídal režisér Noční můry z Elm Street

Zdroj: euro.e15.cz

business společnost

MLADÁ FRONTA F. O. O. D. piknik na Ladronce Časopis F. O. O. D. z vydavatelství Mladá fronta uspořádal již popáté oblíbený F. O. O. D. piknik, který proběhl v sobotu 29. srpna v parku Ladronka v Praze 6. Programu se zúčastnilo na devět tisíc návštěvníků, probíhaly ochutnávky a kuchařské show. Vařili „televizní“ šéfkuchaři Emanuele Ridi a Martin Polačko. Na snímku (zprava) jsou členky redakce Jana Vašáková, šéfredaktorka; Jana Illéšová, slovenská editorka; Johana Křížková, česká editorka; Jana Chmelíková, redaktorka; Radomila Gaierová, grafička; Tereza Krajčíková, someliérka, a Martina Muldoon, Gourmet Academy.

Zdroj: euro.e15.cz

KRÁTCE

G4S Secure Solutions • Společnost G4S Secure Solutions (CZ), poskytovatel bezpečnostních služeb v oblasti ochrany majetku a osob, byla v červnu přijata mezi členy české pobočky Britské obchodní komory (British Chamber of Commerce). Britská obchodní komora byla v ČR založena v roce 1997. V současnosti má více než 200 členů. Hlavními cíli komory jsou podpora a posilování obchodních vztahů mezi Českou republikou a Spojeným královstvím, zlepšení konkurenčního a podnikatelského prostředí v České republice a poskytnutí platformy pro nové obchodní příležitosti.

Zdroj: euro.e15.cz

business lidé a podniky

1 LBM Wojciech Janiak • výkonný ředitel Vedení společnosti Luxury Brand Management (LBM), která se zabývá prodejem luxusních šperků, hodinek a módy, převzal od 1. září Wojciech Janiak (36). Pod jeho vedením se společnost zaměří na rozvoj a rozšíření portfolia značek, které zastřešuje skupina LBM. Zároveň bude pokračovat v dlouhodobém strategickém cíli, jímž je neustálé zvyšování péče o klienta a poskytování prvotřídního servisu ve všech buticích. V pozici CEO LBM Janiak nahradí Martinu Matouškovou, která v posledních dvou letech vedla konsolidaci společnosti a integraci jednotlivých značek do skupiny LBM.

Zdroj: euro.e15.cz

UNICREDIT BANK

Jiří Flégl ředitel UniCredit Factoring Jiří Flégl (36) se stal novým ředitelem společnosti UniCredit Factoring, která je od letošního ledna součástí bankovní skupiny UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia. V rámci své nové pozice bude dále posilovat synergie mezi společností UniCredit Factoring a její mateřskou bankou a rozvíjet obchodní aktivity v oblasti financování pohledávek. Ve funkci nahrazuje Karla Nováčka, který se rozhodl pokračovat ve své kariéře mimo bankovní skupinu UniCredit.

Zdroj: euro.e15.cz

Téměř andělská Itálie

Hotelová restaurace, kam se vyplatí vyjet Restaurace Il Giardino má sice italské jméno, většina menu je italská a nad vybranými jídly drží záštitu toskánský šéfkuchař a restauratér Emanuele Vallini, pravověrný italský restaurant to ale není. Zaprvé má českého šéfkuchaře a zadruhé v nabídce najdete i argentinský steak, cornwallské kuřecí stehno a mezi víny stejně francouzských i jiných lahví jako těch italských. Důvod je logický: Il Giardino je restaurací smíchovského hotelu NH Prague City a musí i gastronomicky uspokojit mezinárodní klientelu.

Zdroj: euro.e15.cz

Metrostav chce prorazit v Turecku, cílí na veřejné zakázky

Největší tuzemská stavební firma se chystá prorazit v Turecku. S tamní společností Ankara Insaat tam Metrostav založil společný podnik s dlouhým názvem Metrostav Ankara inşaat taahhüt sanayi ve ticaret anonim şirketi. Společnost se zpočátku soustředí na zakázky pro soukromý sektor, po roce může začít soutěžit i veřejné stavební zakázky.

Štítky: ve zahraničí zakázky veřejné setkání předplatné archiv na veřejné

Zdroj: euro.e15.cz

Mezi Zemí a Měsícem

V Galerii pro onkologické pacienty v pražských Dejvicích v polovině září začne výstava fotografií novináře a publicisty Karla Čecha. Dosud neuveřejněné snímky zachycují život v oblastech zmítaných konflikty v době, kdy nebylo jednoduché se na taková místa dostat

Zdroj: euro.e15.cz

Kroužící laboratoře

Vítejte v době ekologické. Už i formule jezdí na hybridní motor Upřímně: motorový sport mě nezajímá a vůbec nic o něm nevím. Jakmile v televizi vidím automobilové závody, začnou mi těžknout víčka. A pokud jde o můj vztah k autům obecně, tak v pořádném vedru dokážu ocenit stahovací střechu, na sněhu zase terénní pneumatiky, ale jinak jsou pro mě auta jenom více či méně hezké plechové krabice, co mě dovezou z místa A do místa B. Poslat zrovna mě na závody na německý Nürburgring nebyl od šéfa úplně nejlepší nápad, říkám si ve chvíli, kdy už druhý den zevluji po areálu kolem závodního okruhu.

Zdroj: euro.e15.cz