Linka 199

Zdroj: finance.idnes.cz

nejčastější zdroje článků

Jak si dát auto do účetnictví - iDNES.cz

Podnikáte, máte auto, jezdíte s ním a chcete si o výdaje na ně snížit daňový základ? Jinak si budete počínat, když používáte vůz ve svém obchodním majetku, jinak, když půjde o auto soukromé.

Zdroj: finance.idnes.cz

Na daně zbývá poslední měsíc. Kdo si pospíší, dostane přeplatek dřív - iDNES.cz

Na odevzdání daňového přiznání finančnímu úřadu zbývá poslední měsíc. Nenechávat vše na poslední chvíli se vyplatí nejen proto, že se vyhnete frontám na samotném konci března. Čím dřív požádáte o případný přeplatek, tím dřív vám stát peníze vyplatí.

Zdroj: finance.idnes.cz

Podnikatelé zaplatí minimální daň naposled - iDNES.cz

Máte-li víc podnikatelských činností, musíte všechny výdaje uplatňovat stejně – buď paušálem, nebo podle skutečnosti.

Zdroj: finance.idnes.cz

Využijte poslední šance společně zdanit - iDNES.cz

Chcete společně zdanit, ale máte v občance každý jiné trvalé bydliště? Napište čestné prohlášení, že vedete společnou domácnost.

Zdroj: finance.idnes.cz

Pracující studenti a důchodci také podávají daňové prohlášení - iDNES.cz

Chodíte do školy a přitom si vyděláváte nebo jste v důchodu aktivní a ke své penzi si přivyděláváte? Poradíme vám na příkladech, jak správně podat daňové přiznání.

Zdroj: finance.idnes.cz

Příjmy z ciziny také musíte uvést v daňovém přiznání - iDNES.cz

Lidé, kteří platí daně v České republice, jsou takzvaní čeští daňoví rezidenti. Mají daňovou povinnost ze všech svých příjmů, a to i když jim je vyplatil třeba zaměstnavatel v Německu.

Zdroj: finance.idnes.cz

Rady a tipy kolem daní: pro manžele, podnikatele, důchodce i studenty - iDNES.cz

Daňové přiznání nemusí být noční můra. Když požádáte o pomoc daňového odborníka, pomůže vám na daních ušetřit. Přinášíme rady a tipy, jak si poradit s daněmi.

Zdroj: finance.idnes.cz

Osobní bankrot: zbavte se dluhů a začněte od nuly - iDNES.cz

Revoluční změnou v oblasti řešení dluhů občanů je možnost podat na sebe samého návrh na oddlužení neboli vyhlášení osobního bankrotu. Podívejme se, za jakých podmínek a komu se oddlužení vyplatí.

Zdroj: finance.idnes.cz

Vyhněte se chybám v daňovém přiznání, pozor na vysoké sankce - iDNES.cz

Radíme, co dělat, když zjistíte chybu ve svém daňovém přiznání před koncem března a co lze doporučit při zjištění chyby po skončení lhůty pro podání daňového přiznání. Jak se vyhnout nemalým sankcím z pozdního podání daňového přiznání?

Zdroj: finance.idnes.cz

Během exekuce vám mohou sebrat i věci, které se rychle kazí - iDNES.cz

Doba klidu pro dlužníky skončila s příchodem exekucí. Jak ale samotná exekuce probíhá? Které z vašich věcí může provádějící poslat do dražby a smí provést třeba i vaši osobní prohlídku? Přečtěte si, co se děje poté, kdy soud nařídí exekuci na váš majetek.

Zdroj: finance.idnes.cz

Kromě daní si musíte dát do pořádku i pojištění - iDNES.cz

Podnikáte nebo si jinak přivyděláváte? Zaplacením daně z příjmů vaše povinnosti nekončí, musíte se ještě vyrovnat se zdravotní pojišťovnou a správou sociálního zabezpečení. Čtěte podrobný návod, jak na to.

Zdroj: finance.idnes.cz

Na daně zbývají už jen čtyři dny. Čtěte rady, jak vše stihnout včas - iDNES.cz

Na daně máte čas do pondělí 31. března, nenechávejte však daňové přiznání na poslední chvíli. Jen tak se vyhnete frontám a zbytečným stresům. Když zmeškáte termín, hrozí vám navíc pokuty a penále.

Zdroj: finance.idnes.cz

Zaplatí státu více při podobných příjmech zaměstnanec, nebo živnostník? - iDNES.cz

Jste-li zaměstnanec a říkáte si, že byste tu samou práci byli schopni dělat sami na sebe jako živnostníci, dostáváte se do různých úhlů uvažování výhodnosti případné změny formy výdělečné činnosti. Jedním z důležitých aspektů bývá i daňový pohled, kdy si porovnáváte vaše odvodové povinnosti v oblasti daní a odvodů. Vybírejte dobře.

Zdroj: finance.idnes.cz

Českým podnikatelům nejvíce podrážejí nohy zásahy státu a daňový systém - iDNES.cz

Sami tuzemští podnikatelé vidí jako své největší překážky složitý daňový systém a podmínky pro zaměstnávání pracovníků. Vnímají zahraniční firmy jako těžké konkurenty, proti nimž mají malé šance. Tyto závěry vyplynuly z průzkumu podnikatelského prostředí v Česku, na Slovensku a v Maďarsku. Kde se podniká nejsnáze?

Zdroj: finance.idnes.cz

Plnění od pojišťovny je často záchrana, ale ne vždy se vyhnete dani - iDNES.cz

Pojišťujeme se z důvodu, abychom zabránili citelnému zásahu do našich životních a majetkových poměrů v případě neočekávané události. V některých případech plnění z pojistky z nich ovšem nesmíte zapomenout zaplatit daň.

Zdroj: finance.idnes.cz

Podat přiznání za rok 2008 ještě letos je možné, ale pozor na zbytečnosti - iDNES.cz

V letošním roce si musely mzdové účetní zvyknout na novou daňovou úpravu, živnostníci se budou zabývat vyplňováním daňového přiznání za rok 2008 až na jaře roku 2009. Nemusí to být pravidlem a pár přiznání za rok 2008 již na finančních úřadech leží. Jaké jsou případy, kdy poplatník podává daňové přiznání za rok 2008 ještě během roku 2008?

Zdroj: finance.idnes.cz

Příjmy ze společného jmění si manželé dělit nemohou. Zdaňuje je jeden z nich - iDNES.cz

Nejste si jisti, jak zdaňovat příjmy z pronajatého bytu, který je ve společném jmění manželů? Měly by se tyto příjmy dělit mezi oba manžele, nebo by je měl zdaňovat pouze jeden z nich? A jak postupovat při prodeji rodinného domku, který společně vlastní oba manželé? Právě na tyto otázky se zaměříme v následujících řádcích.

Zdroj: finance.idnes.cz

Daňové změny naše příjmy takřka neovlivní. Změny hledejte v sociálních dávkách - iDNES.cz

Ten, kdo se těšil na další snižování daní z příjmů a na adekvátní růst reálných příjmů v roce 2009, zůstane zklamán. S příchodem roku 2009 a první výplatou nového roku se totiž v našich peněženkách objeví jen o nepodstatných pár desítek korun více než v roce 2008. Ke slíbenému snížení daní se nakonec naši zákonodárci nepropracovali.

Zdroj: finance.idnes.cz

Vyplňte správně daňové odpočty - iDNES.cz

Budete daňové přiznání podávat sami a nevíte, jak na to? Nebo jste darovali krev a nevíte, jak uplatnit daňovou úlevu, která je s tím spojená? Poradíme vám, jak vyplnit tu část daňového přiznání, která se týká odčitatelných položek.

Zdroj: finance.idnes.cz

Přinášíme vám novou výplatní pásku a návod, jak se v ní vyznat - iDNES.cz

Daňová reforma přinesla řadu změn, které zahýbaly s výplatou. Čistá mzda je vyšší. Největší rozdíl na výplatnici uvidí ti, kteří vydělávají buď málo peněz, nebo naopak hodně. Čtěte speciál o dopadech daňové reformy na vaši peněženku.

Zdroj: finance.idnes.cz

Podklady k daním si schovejte nejméně tři roky, jinak vám kontrola zatopí - iDNES.cz

Nejméně tři roky byste si měli schovávat podklady k daním, pokud nechcete zažít nepříjemnosti při kontrole ze strany finančního úřadu. Správce daně však může mít zájem zabývat se i podstatně staršími informacemi.

Zdroj: finance.idnes.cz

Vyplňte správně přílohy daňového přiznání - iDNES.cz

Pronajímáte chalupu? Náklady na rekonstrukci, třeba zateplení, si nemůžete odečíst celé, ale jen poměrnou část. Přinášíme podrobný návod, jak vyplnit přílohy daňového přiznání.

Zdroj: finance.idnes.cz

Z čeho musíte platit daně - iDNES.cz

Pronajímáte dům, prodáváte kosmetiku či hrušky ze zahrádky? Nejspíš budete muset tyto příjmy zdanit. Přiznání však nemusí podávat úplně každý.

Zdroj: finance.idnes.cz

Velký přehled: kdy se z přivýdělku platí daně a kdy ne - iDNES.cz

Pronajímáte dům, prodáváte kosmetiku či hrušky ze zahrádky? Nejspíš budete muset tyto příjmy zdanit. Přiznání však nemusí podávat úplně každý. Přinášíme podrobného průvodce daňovým přiznáním nejen pro podnikatele.

Zdroj: finance.idnes.cz

Zdanění paušálem: velká šance, jak ušetřit, ale ne pro každého - iDNES.cz

Možnost využít výdajové paušály poměrně rychle zdomácněla a mnozí živnostníci ji skutečně využívají. Zdaleka ne všichni je však využívají optimálně. Poradíme vám, jak s paušály pracovat, abyste dosáhli co nejvyšší daňové úspory.

Zdroj: finance.idnes.cz

Rady a tipy, jak vyplnit formulář společného zdanění a ušetřit - iDNES.cz

Máte poslední možnost využít společné zdanění a ušetřit tak nemalou částku. Čtěte tipy, jak vyzrát na společné zdanění a zaplatit státu co nejméně.

Zdroj: finance.idnes.cz

Pět pravidel společného zdanění - iDNES.cz

Letos mohou manželé platit daně naposledy společně. Čtěte, jestli se vás společné zdanění týká a jak ho využít.

Zdroj: finance.idnes.cz

Vyplňte daňové přiznání oba, můžete ušetřit až desetitisíce - iDNES.cz

Už plánujete, co s penězi, které ušetříte díky společnému zdanění? Dříve než se rozhodnete, zda padnou na rodinnou dovolenou, či na vybavení dětského pokojíčku, musíte oba vyplnit a podat daňové přiznání, protože zaměstnavatel to za vás neudělá.

Zdroj: finance.idnes.cz

Tipy, jak vyplnit společné zdanění - iDNES.cz

Rozhodli jste se zdanit společně a máte kromě mzdy i příjmy z podnikání. Započítejte je také do společných daní, ušetříte. Čtěte podrobný návod, jak vyplnit přílohu 5 daňového přiznání pro společné zdanění.

Zdroj: finance.idnes.cz

Komu se vyplatí počítat daně dohromady - iDNES.cz

Sociální dávky, jako třeba rodičovský příspěvek nebo přídavky na děti, se jako příjem nepočítají. Bez ohledu na to, jestli daníte každý zvlášť, nebo spolu.

Zdroj: finance.idnes.cz

Nevíte si rady s daněmi? Daňový poradce vám odpovídal on-line - iDNES.cz

I když platí od Nového roku daňová reforma, daně za rok 2007 se ještě počítají postaru. Víte, jak vyplnit formulář daňového přiznání a neudělat chybu? Ptali jste se daňového poradce a auditora Martina Štěpána on-line.

Zdroj: finance.idnes.cz

Daňová reforma poškodila nejvíce dlužníky, ale pomohla investorům - iDNES.cz

Podívejte se, kde vás konkrétně daňová reforma zasáhla a jak markantně. Radíme, jak v případě jednotlivých finančních produktů proti reformě bojovat a ušetřit či vydělat co nejvíce. Zvláště pokud máte úvěr na bydlení, měli byste nyní zbystřit.

Zdroj: finance.idnes.cz

Daňové přiznání už za pětistovku - iDNES.cz

Musíte podat daňové přiznání a nemáte na to buňky? Požádejte o pomoc daňového odborníka. Poradí vám, jak zaplatit státu co nejméně.

Zdroj: finance.idnes.cz

Spočítejte si daň z příjmů sami - iDNES.cz

Pokud máte přístup na internet, najdete na něm spoustu kalkulaček, které vám při počítání daně z příjmů pomohou a spočítají daň za vás. Jestliže přístup k síti nemáte, přečtěte si návod, jak se k dani z příjmu dobrat.

Zdroj: finance.idnes.cz

Jak vyplnit daňové přiznání řádek po řádku - iDNES.cz

Přinášíme vám návod na vyplnění růžového formuláře daňového přiznání, k jeho vyplnění vám pomůže modelový příklad. Když uděláte chybu, není to žádný problém, formuláře jsou k mání na všech finančních úřadech nebo na internetu.

Zdroj: finance.idnes.cz

Daňovým přiznáním krok za krokem. Stáhněte si interaktivní formuláře - iDNES.cz

Pokud máte povinnost podat daňové přiznání, raději to udělejte. Pokuta může být několikanásobně vyšší než vaše nepřiznaná daň. Více o daních, včetně podrobného návodu na vyplnění daňového formuláře, čtěte ve velkém speciálu. Formuláře k vyplnění si můžete níže stáhnout.

Zdroj: finance.idnes.cz

Příjmy ze zahraničí musíte zdanit, máte celosvětovou daňovou povinnost - iDNES.cz

Dnes již není žádnou výjimkou, že lidé celý rok nebo po jeho část pracují v zahraničí. S prací v zahraničí ovšem vyvstávají komplikované daňové otázky. Ukážeme vám, jak musíte takové příjmy zdaňovat.

Zdroj: finance.idnes.cz

5 způsobů, jak zaplatit nižší daně za minulý rok - iDNES.cz

Zapátrejte v paměti a v šuplíkách, můžete ušetřit až desítky tisíc. Jestli si platíte životní pojistku, spoříte na penzi či jste pořídili vlastní bydlení, máte šanci, že budete za rok 2007 platit nižší daně.

Zdroj: finance.idnes.cz

Jak číst v nové výplatnici - iDNES.cz

V těchto dnech dostáváte do ruky novou výplatní pásku a poprvé vidíte, kolik peněz navíc vám přinesla daňová reforma. S platem zahýbaly tři věci – jednotná 15procentní daň z příjmu, jiný způsob výpočtu mzdy a vyšší slevy na dani.

Zdroj: finance.idnes.cz

Od ledna platí všichni stejnou daň - iDNES.cz

Daňová reforma přinesla řadu změn, které zahýbaly s výplatou. Čistá mzda je vyšší. Co všechno má vliv na to, jakou sumu najdete na nejsledovanějším řádku výplatní pásky? Na otázky čtenářů odpovídá daňová poradkyně Alena Foukalová.

Zdroj: finance.idnes.cz

Předčasné ukončení pojistné smlouvy vás vyjde draho - iDNES.cz

Když ukončíte pojistku, na kterou jste čerpali daňové úlevy, musíte si zvýšit příjmy a zdanit je.

Zdroj: finance.idnes.cz

Kdo musí podávat daňové přiznání - iDNES.cz

Nevíte, zda máte povinnost podávat daňové přiznání? Pozorně si pročtěte podmínky, protože opomenutí by vás mohlo stát hodně peněz. Za nepodané přiznání vám hrozí pokuta, která může být větší než nepřiznaná daň nebo i celý nepřiznaný příjem.

Zdroj: finance.idnes.cz

Nemocenská bude od ledna nižší. Spočítejte si, kolik přesně dostanete - iDNES.cz

Zaměstnanec, který v roce 2008 onemocní a zůstane doma, bude první tři dny bez příjmu. Nemocenské dávky dostane až od čtvrtého dne. Změna, která začne platit od 1. ledna, má omezit zneužívání neschopenky – tedy případy, kdy si zaměstnanec sežene potvrzení od lékaře, i když nepotřebuje intenzivní léčení.

Zdroj: finance.idnes.cz

Pozor na dražší vánoční dárky. Musíte za ně zaplatit darovací daň - iDNES.cz

Štědrý den je za dveřmi. Ale pozor, i vánoční dary podléhají darovací dani. Zní to absurdně, ale realita je skutečně taková. Podívejme se na situace, kdy konkrétní dar podléhá dani a obdarovaný by měl zaplatit.

Zdroj: finance.idnes.cz

Příchozí platba 300 000 na Silvestra: pro malého podnikatele pohroma - iDNES.cz

Celkem logicky se malí podnikatelé, kteří vedou daňovou evidenci, snaží před koncem roku zbavit peněz a zaplatit vše, co jen je možné. Peníze, které nebudou na účtu ani v pokladně, totiž nezdaní.

Zdroj: finance.idnes.cz

Utrácejte letos, ušetříte na dani - iDNES.cz

Pár korun, ale i desítky tisíc uspoříte, když svoji peněženku provětráte ještě do konce roku. Kdo má peníze, které by jinak zbytečně zůstaly na účtu, může vydělat.

Zdroj: finance.idnes.cz

Reforma přinese řadu změn, na nichž můžete vydělat. Poradíme vám jak. - iDNES.cz

Sazby daní, sociální a zdravotní pojištění, odepisování či změna hranice ročního obratu pro povinnost vést účetnictví. To je jen část úprav, kterých se dočkáme po Novém roce díky daňové reformě. Podívejte se, na kterých lze vydělat.

Zdroj: finance.idnes.cz

Reforma daní v kostce - iDNES.cz

Slevy na dani příští rok vzrostou. Novinkou je, že slevu na poplatníka 24 840 korun si od roku 2008 budou moct uplatnit i důchodci.

Zdroj: finance.idnes.cz

Co dělat, aby vás reforma příliš nezasáhla - iDNES.cz

Leasing pro podnikatele je v současnosti daňově uznatelný, když trvá alespoň tři roky a živnostník po ukončení nájmu auto odkoupí. Reforma prodlužuje minimální dobu trvání leasingu na pět let, zároveň bude vyšší odpočitatelná částka.

Zdroj: finance.idnes.cz

Půlhodina jízdy vlakem bude dražší jen o koruny - iDNES.cz

Ti, kdo jezdí vlakem na delší vzdálenosti, ocení třeba to, že InterCity a EuroCity jsou nově bez 60korunového příplatku za vlak vyšší kvality.

Zdroj: finance.idnes.cz

Před koncem roku se ožeňte a utrácejte, ušetříte tím tisíce - iDNES.cz

Před koncem roku můžete ještě ušetřit až desítky tisíc, vyplatí se nákup žrádla pro psa, svatba i uzavření hypotéky. Čtěte tipy, jak zmenšit dopad reformy financí na vaši peněženku.

Zdroj: finance.idnes.cz

Reforma zavádí strop na odvody sociálního pojištění i pro zaměstnance - iDNES.cz

Skvělou zprávou pro manažery či výjimečně dobře placené zaměstnance je zavedení maximálních vyměřovacích základů zaměstnanců pro placení pojistného. Méně veselou zprávou pro všechny takto dobře placené lidi ve firmách je fakt, že se jim tento limit nepromítne hned v lednové výplatě. Tedy alespoň ne těm, kteří berou měsíčně méně než milion korun.

Zdroj: finance.idnes.cz

Opce a jejich zdaňování u drobných investorů - iDNES.cz

Opční kontrakty dnes již patří k běžným instrumentům buď ke spekulaci, anebo k zajištění rizik u větších společností. Čas od času jich může využít i drobný investor. Jak bude drobný investor opční kontrakty zdaňovat? Rozkrýváme záludnosti zdanění opcí.

Zdroj: finance.idnes.cz

Daně postaru a ponovu - iDNES.cz

Ačkoliv stará daňová pravidla již nejsou v platnosti, definitivně se s nimi rozloučit nemůžeme. Všichni, kdo si sami podávají daňové přiznání, podle nich budou v březnu vyplňovat růžové formuláře. Tedy podnikatelé, lidé, kteří si přivydělávají, manželé uplatňující společné zdanění.

Zdroj: finance.idnes.cz

Naučte se novou daňovou abecedu - iDNES.cz

Reforma už funguje. Každá koruna, kterou jste dnes vydělali, je zdaňována podle nových pravidel. Přinášíme informace o tom, jak budou ponovu daně fungovat od A až do Z.

Zdroj: finance.idnes.cz

Co se změní ve výpočtu daní - iDNES.cz

Změny po reformě si můžete prohlédnout na dvou modelových příkladech zaměstnance a podnikatele.

Zdroj: finance.idnes.cz

Reforma již funguje, změnu poznáte na lednové výplatě - iDNES.cz

Reforma veřejných finací se vás nějakým způsobem dotkne v každém případě, ať už podnikáte, přivyděláváte si, jste zaměstnanec nebo nepracujete. Čtěte, jak se orientovat v nových daňových předpisech.

Zdroj: finance.idnes.cz

Na přiznání k dani z nemovitosti už máte jen tři týdny - iDNES.cz

Zbystřit by měli všichni, kdo vlastní nějaké nemovitosti. Lhůta pro podání přiznání k dani z nemovitostí totiž vyprší s koncem ledna. Kdo musí podávat přiznání k dani z nemovitosti a komu zašle finanční úřad pouze výměr? Nepropásněte termín!

Zdroj: finance.idnes.cz

U kterých výher neuniknete dani a kdy musíte dokonce danit sami - iDNES.cz

Výhra v loterii dokáže převrátit život naruby. Takové štěstí ale potká pouze hrstku šťastlivců. Mnohem širší skupina lidí vyhrává znalostní nebo dovednostní soutěže. Víte, kdy vy jako výherce dostanete menší výhru, než hlásá soutěž, a kdy budete muset výhru danit sami?

Zdroj: finance.idnes.cz

Už jen pár dní zbývá, abyste včas požádali o rodičovský příspěvek - iDNES.cz

Máte malé děti a chcete na ně peníze od státu? Jestli jste tak ještě neučinili, je nejvyšší čas začít se shánět po formulářích a hlavně si rozmyslet, jakou rodičovskou dovolenou vlastně budete chtít. Nově se totiž rodiče budou rozhodovat, jestli zůstanou s dětmi doma do dvou, tří nebo čtyř let jejich věku.

Zdroj: finance.idnes.cz

Daně 2007 počítejte ještě postaru - iDNES.cz

Každý, kdo musí do konce března vyplnit a odevzdat daňové přiznání, bude daně počítat ještě postaru. Přiznává totiž peníze za rok 2007, tedy ještě podle "starých pravidel", ačkoli jinak už od ledna dostává mzdu ovlivněnou daňovou reformou.

Zdroj: finance.idnes.cz

Daňová reforma 2008: Na snížené sazbě daně z příjmu vydělá málokdo - iDNES.cz

Nová sazba daně z příjmu ve výši 15 procent nahradí dosavadní čtyři sazby. Skutečná daň ale bude vyšší, počítá se totiž i ze zdravotního a sociálního pojištění, které platí zaměstnavatel. Kvůli zvýšení spodní sazby daně z přidané hodnoty z 5 na 9 procent se od ledna změní i ceny v obchodech.

Zdroj: finance.idnes.cz

O ztrátu z prodeje cenných papírů si nelze snižovat daň - iDNES.cz

Podívejme se, jak zdanit investiční produkty, které pořizuje drobný tuzemský investor za účelem zhodnocení svých úspor nejčastěji. K nejoblíbenějším patří investice prostřednictvím podílových listů a individuální přímé investice do akciových titulů.

Zdroj: finance.idnes.cz

Po zvýšení DPH rodina vydá 600 Kč měsíčně navíc - iDNES.cz

Kašparovi se budou od ledna muset rozhodnout, zda vyrazí do bazénu, nebo do zoo. Kvůli vyšší DPH totiž příští rok podraží vstupné, ale i řada dalších věcí.

Zdroj: finance.idnes.cz

Příjmy z prodeje zahraničních cenných papírů zdaňujte doma - iDNES.cz

Investovat lze snadno do akcií a podílových fondů nejen v české, ale i v zahraničních měnách. Koupit akcie společnosti se sídlem v USA či Francii není problém. Zdanit příjem z nich ale představuje oříšek, který vám pomůžeme rozlousknout.

Zdroj: finance.idnes.cz

Od Nového roku nedostanete první tři dny marodění nemocenskou - iDNES.cz

V roce 2008 budeme stonat za jiných podmínek, než jsme zvyklí dosud. Nejen že se přestane vyplácet nemocenská za první tři dny choroby, ale i výpočet nemocenské bude nový. Polepší si ten, kdo bude marodit déle než měsíc.

Zdroj: finance.idnes.cz

Udržte si nemovitost manželstvím či registrací - iDNES.cz

Pořídí-li si partneři spolu nemovitost, vstupuje u manželů do jejich společného jmění, v ostatních případech do podílového spoluvlastnictví. Pokud jeden z partnerů zemře, je na tom dědic v případě manželství či registrovaného partnerství lépe, než kdyby spolu žili jen jako nesezdaný pár.

Zdroj: finance.idnes.cz

Reforma postihne i příspěvky zaměstnavatelů na penzi - iDNES.cz

Příspěvek zaměstnavatele na penzijní připojištění nebo životní pojištění patří mezi nejrozšířenější formy benefitů pro zaměstnance. Zaměstnavatel si peníze, kterými zaměstnanci přispěje, převádí do nákladů, zaměstnanec je nemusí danit. Jsou však určité limity, které nelze překročit. Tyto limity se od příštího roku změní.

Zdroj: finance.idnes.cz

Proplatila vám pojišťovna škodu? V některých případech neuniknete dani - iDNES.cz

Ne vždy můžete proplacení pojistného plnění za škodu, která vám vznikla, brát jako šťastně uzavřenou kapitolu. V některých případech totiž musíte z plnění odvést daň. Zvláště pokud jste živnostník či podnikatel.

Zdroj: finance.idnes.cz

Oznámení finančnímu úřadu se často týká i zaměstnanců - iDNES.cz

Mezi veřejností panuje velmi zjednodušený názor, že za zaměstnance plní daňové povinnosti zaměstnavatel, zatímco podnikatel si daně počítá a platí sám. Tento názor je skutečně velmi nepřesný a povinnosti vůči finančnímu úřadu mají i mnozí lidé, kteří si to v žádném případě nemyslí.

Zdroj: finance.idnes.cz

Kdo vydělá na reformě: přehled všech dopadů na vaši peněženku - iDNES.cz

Reforma veřejných financí přináší změny daní z příjmů a zasahuje do systému sociálních a nemocenských dávek. Jste-li podnikatel, můžete mít daně o desítky procent nižší. Pokud jste zaměstnanec s průměrným platem, ušetříte třeba jen dvacetikorunu.

Zdroj: finance.idnes.cz

Na daně novým způsobem - iDNES.cz

Nově se bude daň počítat jen v jednom patnáctiprocentním pásmu a to z kompletní mzdy, takzvané superhrubé. Znamená to, že by člověk, který dřív platil dvanáctiprocentní daň, mohl prodělat. Tomu však mají zabránit významné změny slev na dani.

Zdroj: finance.idnes.cz

Jaký bude život mladého páru po reformě - iDNES.cz

Nižší sazba DPH se od ledna změní z pěti procent na devět. Zda se změní cena potravin, je otázka. V supermarketech by ke zdražení nemuselo vzhledem ke konkurenci dojít vůbec.

Zdroj: finance.idnes.cz

První tři dny nemocenské budete doma zdarma - iDNES.cz

Revoluční změnou v sociálním systému je úprava nemocenské. První tři dny nemoci nedostanete vůbec nic, dávky se vyplácejí až od čtvrtého dne. Pokud si to můžete dovolit, je lepší si při nachlazení vybrat týdenní dovolenou.

Zdroj: finance.idnes.cz

Člověk se mzdou 20 500 korun ušetří na dani z příjmu jen dvacetikorunu - iDNES.cz

Vláda dodržela své slovo, reforma nikomu nezvýšila daně. Jestli však budete chudší nebo bohatší, nelze úplně snadno říci. Musíte začít počítat a zamyslet se třeba nad svými nákupními zvyklostmi.

Zdroj: finance.idnes.cz

S pojistkou ušetříte na daních - iDNES.cz

Zatímco ještě za letošní rok získáte úsporu až 3 840 korun, po reformě to bude díky změně výpočtu daní maximálně 1 800 korun.

Zdroj: finance.idnes.cz

Za kolik do penze a jak si důchod zvýšit? Čtěte rady a tipy ve velkém speciálu - iDNES.cz

Abyste mohli požádat o důchod, musíte splnit dvě podmínky - dosáhnout důchodového věku a potřebné doby důchodového pojištění. Ve speciálu najdete podrobnou tabulku s důchodovým věkem, návod, jak přibližnou výši vaší penze spočítat, a tipy, jak si vylepšit důchod o sociální dávku či přivýdělek.

Zdroj: finance.idnes.cz

I stavební spoření ovlivnila reforma: urychlete investice do bydlení - iDNES.cz

Ačkoli samotné stavební spoření neprochází žádnými zásadními změnami, daňová reforma ho přesto ovlivní. Především rovná daň bude mít nepříznivý vliv na daňovou úsporu při splácení úvěrů ze stavebního spoření.

Zdroj: finance.idnes.cz

Plánujete dítě? Můžete dostávat až 11 400 korun za měsíc - iDNES.cz

Chystáte se založit rodinu? Od nového roku můžete počítat s výrazně vyšším příspěvkem pro rodiče. Dostanou ho i ti, kteří mají miminko, jež se narodilo v druhé polovině letošního roku.

Zdroj: finance.idnes.cz

Daňové změny nás čekají už za 50 dní - iDNES.cz

Reforma mění řadu věcí, na počátku příštího roku bude trochu zmatek ve financích. Začnou platit nová pravidla, ale nejbližší daňové přiznání vyplníte ještě postaru.

Zdroj: finance.idnes.cz

O rodičovský příspěvek musíte žádat znovu - iDNES.cz

Převratnou novinkou, kterou od roku 2008 přináší reforma veřejných financí, bude možnost volby doby, po kterou má být rodičovský příspěvek vyplácen – dva, tři nebo čtyři roky.

Zdroj: finance.idnes.cz

Velký průvodce reformou. Co se změní v roce 2008 - iDNES.cz

Výhodnější budou výhry v loteriích, a pokud vám strýček daruje peníze, nebudete platit žádnou daň. Na snížené sazbě daně z příjmu však většina lidí nevydělá. Kdo má průměrnou mzdu, polepší si měsíčně asi o 25 korun.

Zdroj: finance.idnes.cz

Reforma je jeden velký kompromis - iDNES.cz

Sporných míst reformy veřejných financí je tolik, že by snad každý našel alespoň jedno. To je dáno tím, že máme nyní vládu pouze se sto hlasy v dvousetčlenné Poslanecké sněmovně.

Zdroj: finance.idnes.cz

Reforma seškrtala dávky od státu - iDNES.cz

V příštím roce se zpřísní výplata sociálních dávek. Třetina rodin ztratí nárok na přídavky na děti.

Zdroj: finance.idnes.cz

Daňové přiznání už za 6 dní - iDNES.cz

Ještě nemáte vyplněné daňové přiznání? Tak neváhejte a pusťte se do toho, zbývá vám už jen šest dní. Osmá speciální daňová příloha vám poradí, jak se vypořádat s daněmi včas a bez chyb.

Zdroj: finance.idnes.cz

Pojištění: formulářem řádek po řádku - iDNES.cz

Daně nejsou všechno, těsně po nich se musíte srovnat se zdravotní pojišťovnou a do měsíce ještě se správou sociálního zabezpečení. Zaměstnanci se o pojištění starat nemusí, a to ani ve chvíli, kdy podávají s manželem takzvané společné zdanění.

Zdroj: finance.idnes.cz

Jak zaplatit: složenkou, či převodem? - iDNES.cz

Daňové přiznání už máte podané a ještě zbývá další důležitý krok, daně zaplatit. Jak to udělat? Máte na výběr ze tří možností. Buď bezhotovostně převodem z účtu v bance příkazem nebo poštovní poukázkou na poště či v hotovosti v pokladně finančního úřadu.

Zdroj: finance.idnes.cz

Daňové přiznání - strana 1 - iDNES.cz

Jestli jste si až do této chvíle jen pročítali návody v novinách o tom, jak vyplnit daňové přiznání, a říkali si „o víkendu na to sednu“, vězte, že víkend, který přijde, je ten poslední, kdy máte šanci vše stihnout v termínu. Tedy jestli nevyužíváte služeb daňového poradce, to byste měli na daňové přiznání čas do konce června.

Zdroj: finance.idnes.cz

Daně už za 6 dní: přiznání na poslední chvíli - iDNES.cz

Ještě nemáte vyplněné daňové přiznání? Tak neváhejte a pusťte se do toho, zbývá vám už jen šest dní. Naše daňová příloha vám poradí, jak se vypořádat s daněmi včas a bez chyb.

Zdroj: finance.idnes.cz

Daňové přiznání podnikatelé - příloha 1 - iDNES.cz

Příloha je určena pro podnikatele a obecně pro všechny, kteří mají příjmy ze samostatné výdělečné činnosti, tedy i přivýdělky, jako například autorské honoráře.

Zdroj: finance.idnes.cz

Daňové přiznání pronájem - příloha 2 - iDNES.cz

Příloha je určena všem, kteří mají příjmy z pronájmu a takzvané ostatní příjmy. Sem patří mimo jiné příležitostný prodej výpěstků ze zahrádky, prodej auta, lodě nebo letadla do jednoho roku od koupě, příležitostný pronájem automobilu a podobně.

Zdroj: finance.idnes.cz

Při nepodání daňového přiznání až o 10 % vyšší daň - iDNES.cz

Poslední březnový týden nemají čeští občané příliš v oblibě, neboť přináší poslední možnost, jak řešit daně z příjmů za uplynulý rok. Nejinak je tomu i letos a velký počet lidí z různých důvodů opět nechalo daně až na poslední chvíli. Kolik korun vás bude stát nesplnění vašich daňových povinností?

Zdroj: finance.idnes.cz

Spočítejte si, kolik nově zaplatíte na daních z příjmů - iDNES.cz

Nabízíme vám možnost porovnat si současnou výši vašich daní z příjmů s daněmi, které zaplatíte, pokud dojde ke schválení vládních reforem. Ušetříte, nebo zaplatíte více?

Zdroj: finance.idnes.cz

Nesmyslnost daňových změn - iDNES.cz

Ve všech diskusích o reformě téměř zanikla zpráva o doprovodných daňových změnách, které budou mít jediný dopad – znechutí odpovědným lidem spoření a investování.

Zdroj: finance.idnes.cz

Předčasný konec životního pojištění vás připraví o desetitisíce - iDNES.cz

Pokud se rozhodnete využít životní pojištění jako spořící produkt na stáří, měli byste si být jisti, že splníte jeho základní podmínky. Jinak se může stát, že přijdete až o pár desítek tisíc korun, pokud se životní pojištění rozhodnete zrušit.

Zdroj: finance.idnes.cz

Dostat dárek je milé, ale pozor na daň. Platí se i z menších darů - iDNES.cz

Málokdo ví, že by měl i za dary relativně malých hodnot odvést státu darovací daň. Kolik za darovanou televizi, auto nebo dům zaplatíte, přitom záleží i na tom, od koho dar pochází.

Zdroj: finance.idnes.cz