Linka 199

Lidi chápal jako čísla. Pak přišlo to, čemu říká vynudění. Je to horší než vyhořet, tvrdí manažer

Konzultant musel označit stovky lidí, kteří budou propuštěni z firmy. Výčitky svědomí neměl, ale časem pochopil, že lidé by neměli být pro manažera jen čísly. Dnes hodnotí podřízené podle skutečného výkonu, ne podle splněného plánu.

Zdroj: hn.ihned.cz

Hodně přísné vedení snižuje efektivitu zaměstnanců

S příliš drsnými šéfy mají firmy často problémy. Zaměstnanci nejsou loajální, stres si přenášejí i do soukromého života. Daleko častěji uvažují o změně zaměstnání.

Zdroj: hn.ihned.cz

Vladimír Piskáček: Každý produkt se mění už ve chvíli, kdy vzniká. Hlavně v Číně hladové po informacích

Co se vám vybaví, když se řekne Čína? Panda? Velká čínská zeď? Tibet a dalajlama? Nebo snad krize akciového trhu? Pokud ano, jste na tom lépe než já. Mně se vybaví Jaroslav Tvrdík.

Zdroj: hn.ihned.cz

S dalekohledem na "lovu" ohrožených druhů. Na Josefovských loukách lidé sledují vzácné druhy ptáků

Zpozorovat, zaznamenat, nejlépe i vyfotit a pak sdílet na internetu. Nějak takhle vypadá birdwatching neboli pozorování divoce žijících ptáků. Z koníčku hrstky zasvěcenců se díky sociálním sítím stává široce sdílená zábava. První pozorovatelny vznikají i v Česku.

Zdroj: hn.ihned.cz

Architektka Eva Le Peutrec, která dobyla Šanghaj: Mrakodrap je katedrála 21. století a my jsme templáři

"V Číně se musíte ohýbat jako strom ve větru. Jedině tak přežijete," říká česká architektka, která slaví úspěch v Asii. Podle jejího projektu tam vyroste město pro milion lidí. Eva Le Peutrec přiznává, že čínská měřítka jsou naprosto jiná než evropská nebo americká. "Cítíte se malí, nic neznamenáte a okolí vás drtí," říká.

Zdroj: hn.ihned.cz

Drahokam z Nášiku se třpytí jako poslední paprsky léta. Indický Sauvignon Blanc patří k orientální kuchyni

V Indii je sice mnohem méně vinařů než třeba IT specialistů, ale i tohle odvětví se v lidnaté zemi rozrůstá. Indická Sauvignon Blanc má pompézní jméno "Jewel of Nasik", jak to mají Indové rádi. Víno se dobře hodí ke kořeněné indické kuchyni.

Zdroj: hn.ihned.cz

Ostrov, kde se zrodil karibský rum, omývá průzračné moře. Barbados je právem rájem jachtařů

Potápění, plachtění, cizokrajné speciality i nejstarší rum na světě. To vše zpestří krásné dny u průzračného moře a na bílé pláži. Tropický ráj má jméno Barbados.

Zdroj: hn.ihned.cz

Z bytu na kancelář a zase zpátky. Rekonstrukce ve starém domě si velkoryse hraje s prostorem

Každá změna nemusí být k lepšímu. A člověk si pak musí přiznat, že návrat k původní funkci objektu je tím nejlepším řešením. Tak jako v případě této přestavby.

Zdroj: hn.ihned.cz

Oliver Šteindler z Pekingské univerzity: Jüan fen, věřím na osud. Život v Číně je jako na horské dráze

"Všechno je to o překonávání strachu," říká mladý muž, jenž se rozhodl studovat obchod a mezinárodní vztahy v Pekingu. Poslední ročník střední školy vystudoval v Thajsku. Konflikty s otcem - známým hercem - ho prý posílily.

Zdroj: hn.ihned.cz

Vystudoval architekturu, ale navrhl a postavil jediný dům. Přesto mu znalci oboru udělili cenu Architekt roku

Adam Gebrian je propagátor a kritik architektury. Tu i vystudoval, ale navrhl a postavil jediný dům. Přesto mu znalci oboru udělili cenu Architekt roku.

Zdroj: hn.ihned.cz

Základem populární fish & chips je čerstvá bílá ryba. A domácí hranolky na speciálním novinovém papíru

V Anglii je fish & chips populárnější než McDonald's nebo indický fastfood. Přitom to není nic víc než ryba, brambor a hrách. Jenže v té správné podobě jde o manu nebeskou. Téhle pochoutky se v Británii ročně sní víc než čtvrt miliardy porcí.

Zdroj: hn.ihned.cz

Sňatky s pracovní smlouvou: Skvělá asistentka je jako druhá manželka

Se svými šéfy pracují víc než deset let a netrpí ponorkovou nemocí. Naopak. Stále je to baví a neztrácejí energii. Existuje recept na ideální asistentku?

Zdroj: hn.ihned.cz

Lidem, kteří zneužijí právo vrátit zboží, smí firma vyplatit méně

Internetoví obchodníci musejí přijímat zpět zboží vrácené v zákonné lhůtě 14 dnů. Někteří zákazníci toho zneužívají a obchody využívají jen jako půjčovny. Prodejcům se ale domáhání ochrany před soudy často nevyplatí a do sporů se zákazníky se ani nepouštějí.

Zdroj: hn.ihned.cz

Možnosti využití wifi sítí se rychle rozšiřují

Malé a střední podniky běžně nedoceňují potenciál bezdrátových sítí. Problémy mají i s jejich provozem uvnitř firem. Jaké jsou časté chyby?

Zdroj: hn.ihned.cz

Třicet tipů, jak získat peníze na podnikání

Vedle bankovních úvěrů lze využít řadu jiných cest, jak získat peníze na startu podnikání i pro jeho rozvoj. Na druhou stranu banky se často specializují na určité obory a v nich pak financují i rizikovější projekty. Kdo v bance neuspěje, může vyzkoušet třeba peer to peer půjčky.

Zdroj: hn.ihned.cz

Auto, nebo šance na byznys?

Přece neprodám svoje skvělé auto, vyprávěl mi nedávno kamarád o dilematu, které řeší při shánění peněz na podnikání. Svého čtyřkolého miláčka opravdu...

Zdroj: hn.ihned.cz

Vybrané černé skříňky do auta

Systém CDS MobileyeSystém CDS Mobileye se uplatní na palubě firemních vozidel. Řidiči pomůže zvládnout...

Zdroj: hn.ihned.cz

Ve vlastní automobilce si plní sny o sporťáku

Michal Hradský neměl miliony v kapse, ale touhu mít svižný roadster. Postavil si ho sám a vůz se líbil i jiným. Dnes jich staví ročně desítky a právě teď vyvíjí elektromobil do města.

Zdroj: hn.ihned.cz

Služební cesty: čím jsou častější, tím i levnější

Slevy na ubytování je možné získat díky skupinovým objednávkám, ale také využíváním služeb zprostředkovatelů. Plánování i vyúčtování cest usnadní speciální software. Zejména pro zahraniční cesty je samozřejmostí cestovní pojištění.

Zdroj: hn.ihned.cz

Nemá auto, díky garážím ale vydělává

Usnadnit parkování v Praze a zároveň využít prázdná místa v garážích pomáhá firma Mr.Parkit. Založil ji před dvěma roky architekt Jaroslav Mach spolu se svým otcem. Firma používá jednoduchý rezervační systém a garážová vrata si řidiči otevřou po vytočení telefonního čísla.

Zdroj: hn.ihned.cz

Video dokáže ovlivnit emoce i překonat jazykové bariéry

Video dobývá svět reklamy a marketingu. Firmám nabízí možnost oslovit zákazníky názorně, krátce, srozumitelně a působí na jejich emoce. Sledování videí je navíc pohodlné a rychlé.

Zdroj: hn.ihned.cz

Rostou příležitosti v segmentu podnikové mobility

Stále vyšší počet firem sahá po mobilitě jako nástroji pro zvýšení produktivity. Firmy vypracovávají interní pravidla, implementují řešení pro správu...

Zdroj: hn.ihned.cz

Jak vybrat černou skříňku: je užitečné připlatit si za GPS

Pokud se stane autonehoda, nemusí se viník přiznat. Pak přijde vhod záznamové zařízení, které jeho vinu pomůže prokázat. Na trhu jsou jich desítky a přezdívá se jim černé skříňky. Porovnali jsme nejlepší z nich.

Zdroj: hn.ihned.cz

Big data v praxi

Přibližně před dvěma lety se začalo mluvit o velkých datech. Od začátku se debata vedla nejen o technických aspektech uchovávání a zpracování...

Zdroj: hn.ihned.cz

Režisér filmu o Krejčířovi Jan Pachl: Gangsteři bývají často jen drzí

Minulý týden měla premiéru první část dvoudílného filmu Gangster Ka, jenž je inspirován životem a dílem Radovana Krejčíře. Režisér snímku Jan Pachl tvrdí, že gangsteři bývají často jen drzí. Geniálně drzí. "Všichni, kdo Krejčíře potkali, se shodli, že v osobním styku má neuvěřitelné charisma," říká.

Zdroj: hn.ihned.cz

Stalo se

V Česku vzniká síť Sigfox pro "internet věcí" - Společnosti T-Mobile a SimpleCell Networks (dříve Blue Cell Networks) se rozhodly pro společné...

Zdroj: hn.ihned.cz

Silní muži hrají ragby

Autor textu ragby nikdy nehrál. Jen se na něj vášnivě rád dívá. A jako celoživotní fotbalista si myslel, že trefit se šišatým míčem ze vzdálenosti 22 metrů mezi tyče ragbyové branky nemůže být nic těžkého. Když se to nakonec po řadě nezdařených pokusů povedlo, měl pocit, jako by vyhrál Světový pohár. A letos ho někdo opravdu vyhraje.

Zdroj: hn.ihned.cz

IFS představilo řízení výkonnosti pro sektor energetiky

Řešení IFS CPM je pro výrobce a distributory elektrické energie navrženo tak, aby se dalo ihned začít používat.

Zdroj: hn.ihned.cz

Každý občas v kariéře hledá nový Mount Everest

Kariérní koučink vám pomůže zjistit, na co máte a za čím toužíte jít, říká Lenka Olšanská, koučka a lektorka. Vlastní sebehodnocení je klíčem pro všechny další úvahy o budoucí kariéře. Pro firmu může být kariérní koučink nástroj k tomu, jak si udržet klíčové a šikovné pracovníky.

Zdroj: hn.ihned.cz

Intel: Přes polovinu uživatelů má počítač starší pěti let

Více než polovina Čechů (57 %) má doma počítač starší pěti let, a musí tak snášet neduhy a vrtochy zastaralé techniky.

Zdroj: hn.ihned.cz

Microsoft představil Office 2016, vylepšuje nástroje pro práci v týmu

Office 2016 přináší nové verze desktopových aplikací pro Windows, jako je Word, PowerPoint, Excel, Outlook, OneNote, Project, Visio a Access.

Zdroj: hn.ihned.cz

Miliardový malware je zpět

ESET analyzoval nové vzorky malwaru, používané internetovým kriminálním gangem zvaným Carbanak. Ten v letech 2013 a 2014 v sérii útoků na banky po celém světě způsobil škody za víc než miliardu dolarů.

Zdroj: hn.ihned.cz

Obavy z bezdrátových sítí má 9 z 10 IT ředitelů

Podle IT manažerů jsou bezdrátové sítě nejzranitelnější částí IT infrastruktury. Vyplývá to z celosvětového průzkumu společnosti Fortinet.

Zdroj: hn.ihned.cz

První kamery s ochranou proti vzniku výbuchu

Společnost Axis ohlásila uvedení síťových kamer s ochranou proti vzniku výbuchu, určených pro nebezpečné prostory. Mají kryty z nerezové oceli a kromě jiného nabízejí obraz v kvalitě plného HDTV rozlišení.

Zdroj: hn.ihned.cz

Sazka vsadila na komunikační technologie Cisco

Loterijní společnost nasadila ve spolupráci s firmou DataSpring kompletní telekomunikační řešení formou služby.

Zdroj: hn.ihned.cz

Olympus optimalizuje v Evropě péči o zákazníky a využívá i big data

Firma Olympus implementovala SprinxCRM 7 od společnosti Sprinx Systems. CRM bude využívat analytiky k predikci délky trvání servisu produktu.

Zdroj: hn.ihned.cz

Byznys ERP pomáhá s procesy v kovovýrobě

Společnost Kovo Kasejovice Mont, která má dlouholetou tradici především v zámečnické a zakázkové kovovýrobě, se rozhodla pro jednotné řešení výrobních a logistických procesů.

Zdroj: hn.ihned.cz

Lidl zefektivňuje své IT systémy, zvolil SAP

Maloobchodní řetězec Lidl se rozhodl zavést centralizovaný IT systém, který by sjednotil jeho zastaralou IT architekturu.

Zdroj: hn.ihned.cz

Nastupují chytré multifunkce

Většinu trhu v oblasti profesionálních tiskových zařízení tvoří multifunkce. Jejich důležitost přitom dále poroste s tím, jak se chytré multifunkční tiskárny prostřednictvím dotykových ovládacích panelů a OCR skenování stávají vstupní branou pro elektronické dokumenty a důležitou součástí podnikových procesů. Podle Miroslava Tyburce, který se nedávno stal regionálním viceprezidentem Oki Europe, takto uvažují všichni významní dodavatelé.

Zdroj: hn.ihned.cz

ERP z domácích kuchyní

Motorem domácí ekonomiky v její dlouhodobé perspektivě je průmyslová výroba, tvrdí Český statistický úřad, a není důvod mu nevěřit. Výrobní sektor se i letos velkou měrou podílí na dalším růstu české ekonomiky.

Zdroj: hn.ihned.cz

ERP systém je dnes pro větší firmy nezbytný

Ať chceme, nebo nechceme, klíčovým měřítkem, podle kterého hodnotíme vhodnost ERP, tedy podnikového informačního systému, jsou vždy peníze. Přesněji návrat investic. U velkých společností je absence tohoto integračního systému nemyslitelná, přinášela by ihned výrazné ztráty. Podniková informatika je také nezbytným základem pro optimální růst společnosti.

Zdroj: hn.ihned.cz

ERP musí reagovat na změny

Aby mohly firmy obstát v sílící konkurenci globálních trhů, musí své koncepce vytvářet na strategické i operativní úrovni, optimalizovat zdroje a neustále organizovat nové struktury.

Zdroj: hn.ihned.cz

Oblast sdílených služeb pokračuje v silném rozvoji

Segment sdílených podnikových služeb v České republice meziročně zaznamenal dvacetiprocentní růst, obratem dosáhl na 80 miliard korun a zaměstnává 65 tisíc lidí po celé zemi.

Zdroj: hn.ihned.cz

Tuzemsko centrem vývoje a služeb

Česká republika se stává oblíbeným cílem poskytovatelů sdílených podnikových služeb. Výrazné procento tohoto segmentu zaujímají mimo jiné vývojová centra a centra technické podpory. Proč je Česko pro tento typ firem atraktivní, jsme si povídali s Otou Kulhánkem, prezidentem asociace ABSL.

Zdroj: hn.ihned.cz

BYOD? Je třeba si uvědomit realitu

Pokud vaše pracoviště ještě nepodporuje využívání soukromých zařízení pro práci, tedy tzv. BYOD (Bring-Your-Own-Device), je velká šance, že se to brzy změní. Podle analytické společnosti Gartner polovina podniků uvádí, že v případě chytrých telefonů mají úmysl přejít v roce 2017 výhradně do režimu BYOD, a eliminovat tak vybavování zaměstnanců firemními zařízeními.

Zdroj: hn.ihned.cz

K datům jednoduše a bezpečně, kdykoliv a odkudkoliv

S tím, jak si uživatelé zvykají na všudypřítomnost svých chytrých telefonů a tabletů, se jejich návyky přesouvají i do pracovní roviny.

Zdroj: hn.ihned.cz

Toronto vyhrál film o Fritzlově dceři

Skončil 40. ročník Torontského filmového festivalu. Hlavní cenu získala filmová adaptace knihy, již inspiroval případ Josefa Fritzla. Ten věznil a znásilňoval vlastní dceru. Cenu filmových kritiků získal slovenský snímek nazvaný Eva Nová, v němž hraje Emília Vášáryová.

Zdroj: hn.ihned.cz

Editorial

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, firemní flotily pomalu začínají zelenat. Tedy ne že by všechna služební auta najednou měla jen zelenou barvu, ale do...

Zdroj: hn.ihned.cz

Čeští studenti jsou ve srovnání s Evropou skromní. Při nástupu do práce by si řekli méně, než je průměrná mzda

Požadavek 23 750 Kč měsíčně je o 2500 méně, než činí průměrná mzda. Studenti ve Spojených arabských emirátech si klidně řeknou dva miliony korun ročně. Z evropských zemí jsou nejnáročnější mladí Švýcaři.

Zdroj: hn.ihned.cz

Nová Slavia: Šimáně, Čína a stamiliony v rozpočtu

Prezidentem a předsedou představenstva fotbalové Slavie Praha se stane miliardář Jiří Šimáně, spolumajitel letecké společnosti Travel Service a nový menšinový vlastník klubu. Předsedou dozorčí rady bude Čchan Čchao-tuo, prezident čínské investiční společnosti CEFC, která před měsícem získala ve Slavii šedesátiprocentní podíl. Dluhy klubu noví vlastníci poplatili, jsou připraveni do Slavie investovat stovky milionů korun.

Zdroj: hn.ihned.cz

GPS ohlídá pohyb zaměstnanců nebo firemních aut. Schová se i do klíčenky

Instalace GPS monitoringu lze využít ke kontrole využívání služebního auta - například se dá zjistit, kudy zaměstnanec jede. Další výhodou je, že se dá odděleně vykazovat soukromá a pracovní jízda autem - odpadnou "knihy jízd". Každá "chytrá krabička" ale umí něco jiného, firmy si mohou vybrat z řady systémů a zařízení.

Zdroj: hn.ihned.cz

Elixír života? Chemici ocenění Nobelovou cenou našli klíč k pochopení rakoviny

Tomas Lindahl se zaměřil na zkoumání poruch v přepisu DNA a postupně došel k závěru, že ve skutečnosti je tato molekula velmi nestabilní. Azíz Sancar zkoumal mechanismy, které obnovují bakteriální DNA poškozenou ultrafialovým zářením, a našel enzymy, díky nimž organismus takové poškození bez následků přežije. Paul Modrich výzkumem dosáhl lepšího pochopení vzniku nádorového bujení. S trochou nadsázky se dá říct, že nástroje na opravu DNA mohou být elixírem života a věčného mládí.

Zdroj: hn.ihned.cz

V dopravě je každá hodina drahá

V málokterém oboru platí rčení "čas jsou peníze" tak přesně, jako v nákladní dopravě. I malé zpoždění totiž může rozhodnout o tom, zda zakázka přinese zisk, nebo ztrátu. Za pozdní dodání na výrobní linky platí dopravci vysoká penále, vysvětluje Vladimír Starosta.

Zdroj: hn.ihned.cz

Signal čeká půl milionu lidí

Příští týden v Praze proběhne třetí ročník festivalu světla Signal. Ten v pražských kulisách představuje videomapping a světelné instalace. Loni festival navštívilo 463 tisíc lidí.

Zdroj: hn.ihned.cz

U počítače se bezpečné jízdě nenaučíte

Méně pracovních úrazů nebo snížení nákladů na pohonné hmoty a opravy vozidel. To jsou hlavní důvody, proč firmy čím dál intenzivněji nechávají školit své zaměstnance, řidiče firemních vozů, v kurzech bezpečné a defenzivní jízdy či škole smyku.

Zdroj: hn.ihned.cz

Nové BMW 7 umí hýčkat svého majitele. Samo zaparkuje

Nová "sedma" může mít ve výbavě ovládání gesty, parkování na dálkové ovládání nebo parfém. Vozu, patřícímu mezi největší sedany na trhu, se daří i na okresních silnicích. Řízení je velmi přesné, ale přeposilované.

Zdroj: hn.ihned.cz

Na co si dát pozor při služebních cestách

Při sjednocování evropské legislativy dosud nedošlo na dopravní předpisy v jednotlivých státech. V grafice představujeme základní odlišnosti, které vás na cestách po Evropě mohou potkat.

Zdroj: hn.ihned.cz

Poskytnout služební auto i k soukromým účelům?

Automobil je v mnoha profesích pracovním nástrojem či přímo výrobním prostředkem. Mají ale mít zaměstnanci možnost používat služební auto i k soukromým jízdám? Jde o zajímavý benefit, nebo luxus, který firmu zbytečně zatěžuje?

Zdroj: hn.ihned.cz

Skútr ve firmě může ušetřit peníze i čas

S běžným řidičským průkazem na auto dnes můžete usednout na skútry kubatury do 125 ccm. Díky tomu se o těchto strojích dá uvažovat jako o částečné náhradě za služební vozidlo. Zejména ve chvíli, kdy roli hraje snaha zkrátit dobu cestování na minimum a ještě přitom uspořit finance ve firemním rozpočtu.

Zdroj: hn.ihned.cz

Operativní leasing získává čím dál větší oblibu

Firmy přistupují k pořizování a správě svých autoparků sofistikovaněji než dříve. Ty velké více využívají operativní leasing a full service leasing a v rámci doplňkových služeb nasazují moderní technologie, například elektronické knihy jízd. Menší firmy požadují spíše jednodušší řešení, tedy podnikatelský úvěr, finanční leasing či základní formy operativního leasingu.

Zdroj: hn.ihned.cz

Zájem o pojištění flotil roste. Firmy lákají benefity

S odeznívající recesí firmy v Česku dokupují auta do svých flotil, a roste tak zájem i o pojištění firemních aut. Lákadlem jsou pro ně benefity k základnímu pojištění, jako například úrazové pojištění řidiče zdarma nebo připojištění skel.

Zdroj: hn.ihned.cz

Polepená auta nejsou jen zajímavý reklamní nosič

Ještě před deseti lety byly reklamní polepy vozidel vcelku amatérskou záležitostí. Po několika měsících provozu písmena odpadávala, používaly se nevhodné barvy fólie. Situace se začala měnit až s příchodem nových materiálů a zkušeností ze zahraničí.

Zdroj: hn.ihned.cz

Služební vozidlo - výhoda, ale i riziko

Možnost využívat služební auto patří k největším benefitům, které může zaměstnavatel poskytnout. I tato výhoda ale s sebou nese určitá úskalí. Vzhledem k ceně auta mohou pro ně mít případné škody velmi neblahé následky. Firemní vůz může zaměstnanec nabourat nebo mu může být odcizen. Kdo v takovém případě odpovídá za škodu a jak?

Zdroj: hn.ihned.cz

Synlab rozšiřuje svou flotilu o CNG vozy a elektromobily

Před necelým rokem společnost Synlab oznámila střednědobou strategii obměny svého vozového parku na ekologicky šetrné vozy, které pohání elektřina a...

Zdroj: hn.ihned.cz

Editorial

Vážení čtenáři, dostává se vám do rukou první číslo magazínu Energie, které do značné míry vychází z dosavadní přílohy Energetika, bude však přinášet...

Zdroj: hn.ihned.cz

Jádro a obnovitelné zdroje budou základními pilíři výroby elektřiny

Jakou budoucnost čeká českou energetiku v příštích desetiletích? Bude pokračovat trend decentralizace, nebo dojde k návratu centrální energetiky?

Zdroj: hn.ihned.cz

E.ON ruší plán na oddělení jaderných aktivit do samostatné firmy

Největší německá energetická firma se nezbaví provozu tří jaderných elektráren ani menšinových podílů v dalších třech.

Zdroj: hn.ihned.cz

Doosan Plzeň dodá do Polska turbosoustrojí za stamiliony

Plzeňský výrobce získal v Polsku zakázku na dodávku kompletního turbosoustrojí o výkonu 75 megawattů.

Zdroj: hn.ihned.cz

Velká data ve službách energetických sítí

Informační a komunikační technologie jsou už neodmyslitelnou součástí dnešní energetiky. Napomáhají při výrobě energií, jejich transportu i efektivní spotřebě. Dohlížejí na bezpečnost sítí a zároveň jsou její Achillovou patou. Pro IT je však energetika zároveň zdrojem užitečných dat, jejichž vytěžením se celý obor posouvá k novým možnostem.

Zdroj: hn.ihned.cz

Jaké vytápění má budoucnost?

Teplem ze zdrojů mimo byt je v současnosti zásobováno kolem 1,6 milionu domácností, tedy plné dvě pětiny všech trvale obydlených bytů v České republice. Je to tedy nejrozšířenější způsob vytápění. Přesto se v posledních letech projevuje nový trend, jímž je odpojování bytových domů od centrálních dodávek tepla a budování vlastního zdroje tepla - plynové kotelny nebo tepelných čerpadel. Vyplatí se to?

Zdroj: hn.ihned.cz

Z Písku bude inteligentní město

Jihočeský Písek by se v následujících letech měl s pomocí společnosti Schneider Electric proměnit v takzvané inteligentní město.

Zdroj: hn.ihned.cz

Staré nemovitostí by mohly ušetřit až 50 % nákladů na energie

Nejstarší bytová zástavba je v Praze, v Karlovarském a v Libereckém kraji.

Zdroj: hn.ihned.cz

SCOPT pomůže čelit blackoutům

Aktuálně nasazovaný softwarový nástroj podpoří dispečerské řízení bezpečnosti provozu přenosové soustavy.

Zdroj: hn.ihned.cz

Investice do moderního osvětlení, příležitost pro obce a firmy

Osvětlení je neodmyslitelnou součástí života, doma, v zaměstnání i na veřejných prostranstvích. Ještě poměrně donedávna byla tvorba světla neoddělitelně spojena s extrémním zahříváním, a tím pádem i s velkou energetickou náročností. Moderní technologie však tuto spojitost mění, a nabízejí tak prostor pro nemalé úspory.

Zdroj: hn.ihned.cz

Kvalitní osvětlení průjezdních úseků silnic zvyšuje bezpečnost silničního provozu

Řekne-li se veřejné osvětlení, každému se vybaví svítidla, která v noci svítí nad hlavami chodců. Takto je vnímáno dlouhá léta. Je to prostě a...

Zdroj: hn.ihned.cz

Regulace a reporting, výzvy pro účastníky i operátora trhu

Nařízení Evropského parlamentu a Rady o integritě a transparentnosti velkoobchodního trhu s energiemi výrazně zasáhlo do jeho regulace.

Zdroj: hn.ihned.cz

Elektronické aukce jako služba

"Většina dodavatelů velkých spotřebitelů není spokojena s úrovní služeb na trhu," tvrdí v rozhovoru David Kučera, generální sekretář Power Exchange...

Zdroj: hn.ihned.cz

Evropská unie přitvrdí proti ekonomickým migrantům. Znemožní jim pohyb a bude je posílat domů

Země EU chtějí zefektivnit návratovou politiku i za cenu toho, že budou zavírat migranty do detenčních zařízení. Evropě se daří vracet do zemí původu pouze necelých 40 procent nelegálních migrantů, mnohé země své obyvatele bez platných dokladů totiž ani neakceptují. Unie chce migrantům nabízet, že pokud se vrátí do země původu dobrovolně, pomůže jim ze začátku najít byt či práci. Zemím, které nebudou hlídat hranice a registrovat všechny uprchlíky budou hrozit sankce.

Zdroj: hn.ihned.cz

Kvalita elektrické energie ovlivňuje hospodaření firem

Dostupnost elektrické energie patří mezi základní předpoklady úspěšné existence moderní civilizace. Život bez elektřiny si nedokáže představit nejen drtivá většina obyvatelstva, ale také prakticky žádná firma napříč všemi vertikálami. Současně všichni moc dobře vědí, že elektrická energie není zadarmo a podle konkrétního způsobu využití mohou výdaje za elektřinu představovat podstatnou část nákladů. Nákladové složky samozřejmě ovlivňují i ceny finálních produktů a služeb. Spotřebu energie však určuje její kvalita.

Zdroj: hn.ihned.cz

Areva spouští unikátní testovací systém pro optimalizaci ovládání jaderných reaktorů

Ve svém zařízení Creusot ve Francii Areva spustila testovací systém, který v malém měřítku dokáže reprodukovat veškeré komponenty chladicího systému reaktoru typu EPR.

Zdroj: hn.ihned.cz

Kola už nefrčí. Coca-Cola i Pepsi bojují o řecký jogurt

Světoví nápojářští giganti Coca-Cola a Pepsi bojují o podíl v jogurtovém impériu. Za menšinový podíl ve firmě Chobani by jedna z nich mohla zaplatit až 3 miliardy dolarů. Chobani vyrábí jedny z nejoblíbenějších jogurtů v USA.

Zdroj: hn.ihned.cz

Pražský dopravní podnik nasadil elektrobus do běžného provozu

Dopravní podnik hl. m. Prahy uvedl 1. září do provozu s cestujícími elektrobus SOR EBN 11, který je součástí dlouhodobého ověřovacího provozu tohoto druhu vozidla.

Zdroj: hn.ihned.cz

EA Sports NHL 16

Hokejový simulátor má první plnohodnotnou verzi pro nové konzole. Vrací se režim sezony i další prvky, které se do ročníku 2015 nevešly. Největší důraz klade EA na "sběratelský" režim Ultimate Hockey Team.

Zdroj: hn.ihned.cz

Volkswagen šetří na úhradu miliardových škod kvůli skandálu s emisemi. Ke zdi přitlačí i české dodavatele

Největší světová automobilka čelí obrovské reputační krizi. Za to, že podváděla v emisních testech, se bude muset vypořádat se škodami, jejichž výše se odhaduje až na 40 miliard eur. Vedení koncernu začalo hledat možnosti, jak ušetřit na miliardové pokuty a odškodné, které bude muset VW platit. Tři miliardy eur chce VW "získat" i od svých dodavatelů.

Zdroj: hn.ihned.cz

Energetický audit se stává nutností

Čas pro naplnění požadavků kladených na velké podniky zákonem 406/2000 Sb. se rychle krátí. Jaké jsou možnosti řešení?

Zdroj: hn.ihned.cz

Hadždž! Hadždž!

Muslimové po celém světě si v těchto dnech čtou druhou Mohamedovu súru: "A Bůh uložil lidem pouť k chrámu tomuto pro toho, kdo k němu cestu může...

Zdroj: hn.ihned.cz

Babišově evidenci tržeb neuniknou ani drobní živnostníci. Platit pro ně začne dva roky po jejím spuštění

Koalice se dohodla, že na drobné živnostníky povinnost dopadne 25 měsíců od platnosti zákona. Ještě na jaře přitom měli být řemeslníci a drobní živnostníci této povinnosti zproštěni. Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR při prosazování zájmů využívá názorových shod právě s lidovci.

Zdroj: hn.ihned.cz

Osobnosti

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, český týden módy, který počátkem měsíce proběhl v Praze, potvrdil, že světem nehýbou zás­ady, nýbrž osobnosti....

Zdroj: hn.ihned.cz

Německou knižní cenu získal román, který líčí zrození chlapce a západního Německa

Německou knižní cenu obdržel román Franka Witzela. Ten vypráví o dospívání chlapce v době, kdy "dospívalo" také západní Německo. Udělení ceny předznamenává začátek Frankfurtského knižního veletrhu.

Zdroj: hn.ihned.cz

Moment!

Léto už sedí na střídačce a hřát nás může jenom z fotek. Co během něj dělali návrháři, když se nehrbili nad šicím strojem, aby vytvořili kolekci na zářijový fashion week?

Zdroj: hn.ihned.cz

Porsche vidí budoucnost v super autech do zásuvky

Automobilka ze Zuffenhausenu nabízí už tři plugin hybridy. SUV Cayenne slibuje spotřebu 3,4 litru benzinu. Jaká je realita?

Zdroj: hn.ihned.cz

Rudá carevna

Kurátor newyorského muzea ji přirovnává ke Coco Chanel, tisk ji má za příslušnici ruské módní mafie. Uljana Sergejenková je ovšem jako jediná ruská návrhářka členkou elitního klubu haute couture.

Zdroj: hn.ihned.cz

Obuvník ženských duší

Tenhle nenápadný pán s roztomilým úsměvem o vás ví vše podstatné ještě dříve, než vůbec otevřete ústa. Stačí mu pohled na vaše boty.

Zdroj: hn.ihned.cz

Cosi jako COS

Butikům v Pařížské přibude na jaře nový soused. Značka, jejíž kousky připomínají japonské origami nebo úder pianové klávesy.

Zdroj: hn.ihned.cz

Dandy z ráje

Hvězda německé módy Bent Angelo Jensen naučil osobnosti showbyznysu znovu nosit obleky. Před dvěma lety ho málem zničil krach OP Prostějov a vlastní velké oči. Dnes je jeho značka Herr von Eden zpátky a silnější než dřív. Vítejte ve světě, kde pánský oblek nerovná se uniforma.

Zdroj: hn.ihned.cz

Superžena s chromozomem (Y)

Americká transgender modelka Yasmine Pettyová o kariéře v módním průmyslu, Bondových dívkách a touze stát se jednoho dne matkou.

Zdroj: hn.ihned.cz

Trochu jiná třída

Školní uniformy netřeba. V nové pánské kolekci Louis Vuitton jsou česko-slovenští modelové připraveni usadit se v první řadě světa módy.

Zdroj: hn.ihned.cz

Žádná panenka

MBPFW není kód, který máte opsat z obrázku. Je to zkratka největšího českého módního svátku, během něhož předvedli čeští a slovenští návrháři své kolekce na jaro 2016. Tváří letošního Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku byla topmodelka Eva Doll. Magazín proč ne?! ji čtyři dny doprovázel.

Zdroj: hn.ihned.cz

Zlatá holka

Královna miliardového módního impéria Tory Burchová má v sobě motor tvrdé byznysženy i fantazii zasněné studentky umění. A k tomu zvláštní mateřskou vřelost, která z ní dělá zlatou holku módního světa.

Zdroj: hn.ihned.cz

Její i jeho

RUKA OSUDU_Kožené těžítko Hermes, 10 200 Kč; dřevěná ručička, Antik bazar; náramek Bottega Veneta, 4550 Kč; podložka pod myš, Hermes, 14 500 Kč;...

Zdroj: hn.ihned.cz