Linka 199

Zdroj: www.finance.cz

nejčastější zdroje článků

Výpověď ze zaměstnání a nemoc: Nemocenská, kontrola zaměstnance - Finance.cz

Výpověď ze zaměstnání a nemoc po ukončení pracovního poměru. Nemocenská, podpůrčí doba, ochranná lhůta, kontrola nemocného zaměstnance.

Zdroj: www.finance.cz

Transformované fondy loni vydělaly klientům v průměru 0,8 % - Finance.cz

Transformované penzijní fondy v roce 2016 vydělaly klientům v ročním vyjádření v průměru 0,8 procenta, jen tři z osmi překonaly inflaci. Ta loni činila 0,7 procenta. Vyplývá to z odhadů fondů pro Asociaci penzijních společností ČR. Výnosy připsané klientům musí ještě schválit valné hromady penzijních společností. O rok dříve tyto fondy při inflaci 0,3 procenta připsaly v průměru výnos 1,15 procenta.

Zdroj: www.finance.cz

Dlužníkům zůstane v roce 2017 z výplaty méně - Finance.cz

Věřitelé si velmi pečlivě hlídají své pohledávky a pokud dlužník neplní své závazky a pracuje, tak velmi rychle přistupují k vymáhání formou srážek ze mzdy. Jaké pravidla platí pro výpočet srážek ze mzdy v roce 2017?

Zdroj: www.finance.cz

Má pracující důchodce nárok na nemocenskou? - Finance.cz

V řádném důchodovém věku je možné pracovat bez omezení a mít libovolně vysoký příjem ze zaměstnání k důchodu. Jak je to však s nemocenskou v případě nemoci?

Zdroj: www.finance.cz

Konec 40hodinového pracovního týdne ve znalostní ekonomice? - Finance.cz

Jak bude za pár desetiletí vypadat práce a opravdu budeme díky technologickému pokroku pracovat jen 15 hodin týdně, jak předpověděl J.M.Keynes?

Zdroj: www.finance.cz

Kdo má vyšší důchod než mzdu? - Finance.cz

Výpočet starobního důchodu v Česku je výhodný pro lidi s podprůměrnými příjmy. Kdo pracoval po celý produktivní život, ten může být státní důchod vyšší než mzdu dosahovanou před odchodem do důchodu. Podívejme se na praktické výpočty v roce 2017.

Zdroj: www.finance.cz

Výpověď ze zaměstnání a nemoc: Zaměstnanec onemocní před ukončením pracovního poměru - Finance.cz

Výpověď ze zaměstnání a nemoc po ukončení pracovního poměru: Kdo zaplatí zdravotní a kdo sociální pojištění? Dostanete náhradu mzdy? Záleží, kdy vaše pracovní neschopnost začala.

Zdroj: www.finance.cz

Jak vysoký bude invalidní důchod z mládí v roce 2017? - Finance.cz

Při splnění zákonných podmínek má nárok na invalidní důchod i mladistvý, který nikdy nepracoval. Kdo má nárok na invalidní důchod v mimořádných případech?

Zdroj: www.finance.cz

Kdy může být důchod nižší než 5 tisíc? Potřebná doba pojištění - Finance.cz

Žadatel o starobní důchod musí získat potřebnou dobu pojištění. Do jaké částky má měsíční důchod desetina nejchudších penzistů? Osobní vyměřovací základ.

Zdroj: www.finance.cz

Předčasný důchod v roce 2017: Kdy nevzniká nárok? - Finance.cz

Mnoho lidí odchází do důchodu dříve a podávají si žádost o předčasný důchod. Kdy nemůže být v roce 2017 předčasný důchod přiznán? Kdy musí předčasný důchodce penzi vrátit?

Zdroj: www.finance.cz

Nižší sociální pojištění pro rodiče se dvěma a více dětmi - Finance.cz

Návrh MPSV počítá s nižší sazbou sociálního pojištění pro rodiče se dvěma a více dětmi. O kolik by si finančně rodiny polepšily? Zvýšila by další finanční pomoc rodinám s dětmi porodnost?

Zdroj: www.finance.cz

7 období, která se vám nepočítají do důchodu; doba pojištění - Finance.cz

Výši důchodu významně ovlivňuje získaná doba pojištění. Podívejme se na vybraných sedm období, která se do doby pojištění nepočítají.

Zdroj: www.finance.cz

Jak se zhoršily podmínky u vdovského důchodu? - Finance.cz

U vdovského důchodu došlo od roku 2009 k několika legislativním změnám, které zpřísňují podmínky pro jeho pobírání. Podívejme se na některé z nich.

Zdroj: www.finance.cz

EU: Jak vysoká je penze v porovnání s předchozími příjmy? - Finance.cz

Naprosté většině Evropanů klesá odchodem do důchodu životní úroveň. Rozdíly mezi jednotlivými členskými zeměmi EU jsou však výrazné. Nejméně si v průměru finanční pohorší Lucemburčané, nejvíce naopak Irové.

Zdroj: www.finance.cz

Průměrný důchod v roce 2017: Kdo na něj dosáhne? - Finance.cz

V září 2016 činil průměrný starobní důchod v Česku 11 441 Kč. V praktickém výpočtu si ukážeme, kteří penzisté při odchodu do důchodu příští rok na tuto částku dosáhnou. A kdo bude mít průměrný důchod i při odchodu do předčasného důchodu?

Zdroj: www.finance.cz

Jak se liší důchod otce a jeho syna? - Finance.cz

Jak moc se bude lišit výpočet důchodu otce a syna, budeme-li počítat, že studovali stejnou dobu, po celý život řádně pracovali, měli stejné příjmy v současné hodnotě a do důchodu odejdou ve stejném věku? O tisícikoruny, jak si ukážeme na praktickém příkladu.

Zdroj: www.finance.cz

Při nízkém příjmu je dobré odejít do důchodu v roce 2016 - Finance.cz

Z důvodu vyšší valorizace je pro lidi s nízkými příjmy výhodnější odejít do důchodu koncem roku 2016 než začátkem roku 2017.

Zdroj: www.finance.cz

Nemocenská 2017: Jak vysoká bude náhrada mzdy 2017? - Finance.cz

I v roce 2017 budou mít zaměstnanci nárok na náhradu mzdy od svého zaměstnavatele až od čtvrtého dne nemoci. Jak se bude náhrada mzdy příští rok počítat?

Zdroj: www.finance.cz

Starobní důchod v roce 2017: Výpočet, doba pojištění, věk - Finance.cz

Pro důchod bude v roce 2017 potřeba získat vyšší dobu pojištění a budou se hodnotit příjmy za delší časové období. Výpočet starobního důchodu v roce 2017.

Zdroj: www.finance.cz

Vymáhání výživného: Kdy lze požadovat zálohu na výživné? - Finance.cz

Podmínky pro přiznání zálohy na výživné: Nepravidelné příjmy nebo rizika v podnikání mohou být důvodem pro povinnost poskytnout dítěti zálohu na výživné.

Zdroj: www.finance.cz

Kdy odejít do důchodu: V prosinci nebo v lednu? - Finance.cz

Od ledna 2017 se budou státní důchody počítat jinak než do konce roku 2016. V praktických příkladech si vypočítáme, kdy je výhodnější odchod do penze v prosinci 2016 a kdy v lednu 2017.

Zdroj: www.finance.cz

Kdy nemáte nárok na důchod? Máte potřebou dobu pojištění? - Finance.cz

Kdy vzniká nárok na starobní důchod? Důchod nedostanete automaticky, ale je nutné splnit zákonné podmínky. Praktické případy, kdy starobní nedostanete.

Zdroj: www.finance.cz

Praktické příklady: Kdy máte nárok na mateřskou? - Finance.cz

Pro přiznání peněžitého příspěvku v mateřství (mateřské) musí být splněny zákonné podmínky. Jaké podmínky? Kdy není mateřská vůbec přiznána?

Zdroj: www.finance.cz

Důchod se kvůli nadstandardním příjmům zdaňovat nebude - Finance.cz

Penzisté mající ročně v součtu vlastní příjmy ze zaměstnání, samostatné výdělečné činnosti nebo pronájmu ve výši 840 tisíc Kč a více nebudou muset za rok 2016 zdaňovat celý důchod. Konkrétní daňová úspora závisí na výši důchodu, minimálně však bude dosahovat téměř 20 tisíc korun.

Zdroj: www.finance.cz

Počty pracujících důchodců stoupají. Za posledních 20 let vzrostly zhruba o polovinu - Finance.cz

V Česku žije téměř 2,4 milionu lidí, kteří pobírají starobní důchod. Ten ale vždy nepokryje všechny životní náklady a zadlužených seniorů přibývá. Letos v červnu mělo 84 699 lidí exekuci z důchodu. Navíc podle letošního průzkumu Českého statistického úřadu je 15 procent tuzemských penzistů žijících samo ohroženo chudobou. Řada důchodců řeší svou finanční situaci návratem do práce. A těch, kteří se rozhodnou přilepšit si k důchodu, je rok od roku víc. Na konci roku 2015 si k penzi přivydělávalo 356 tisíc seniorů. V roce 1996 to bylo necelých 170 tisíc lidí.

Zdroj: www.finance.cz

Zákon o sociálním bydlení by měl reálně fungovat od podzimu 2018 - Finance.cz

Připravovaný zákon o sociálním bydlení by měl platit od října 2017. Rozhodnutí o bytové nouzi, které zakládá nárok na sociální byt, by měly jednotlivé úřady práce vydávat od listopadu 2018. Na dnešní odborné konferenci o sociálním bydlení to řekla Linda Sokačová, vedoucí oddělení sociálního bydlení a sociálního začleňování ministerstva práce. Obce kritizovaly, že připravovaný systém není finančně zajištěn.

Zdroj: www.finance.cz

Důchody se v roce 2017 zvyšují. Valorizace, praktické příklady - Finance.cz

V příštím roce se budou všechny státem vyplácené důchody valorizovat. V absolutní částce si nepolepší všichni důchodci stejně; praktický výpočet valorizace.

Zdroj: www.finance.cz

Transformované penzijní fondy letos v průměru vydělaly 0,85 % - Finance.cz

Transformované penzijní fondy v pololetí vydělaly klientům v ročním vyjádření v průměru 0,85 procenta a téměř všechny tak překonaly inflaci. Ta se nyní pohybuje kolem 0,5 procenta. Vyplývá to z dat Asociace penzijních společností ČR. Loni tyto fondy při inflaci 0,3 procenta připsaly v průměru výnos 1,15 procenta.

Zdroj: www.finance.cz

Kdy můžou důchodci pobírat nemocenskou? - Finance.cz

Praktické příklady, kdy mají pracující důchodci při splnění zákonných podmínek nárok na nemocenskou.

Zdroj: www.finance.cz

Ve třetím pilíři systému penzí letos ubylo 56.000 lidí - Finance.cz

Na penzi se státním příspěvkem v tzv. třetím pilíři penzijního systému si na konci prvního pololetí spořilo 4,587 milionu lidí. Bylo to o 56.000 méně než na konci loňského roku. Vyplývá to ze statistik ministerstva financí.

Zdroj: www.finance.cz

15 případů, kdy není nárok na pobírání nemocenské - Finance.cz

Nemocenská vám nemusí být v pracovní neschopnosti vždy přiznána. Podívejme se na vybraných 15 případů, kdy nemáte nárok na nemocenskou.

Zdroj: www.finance.cz

Podnikání v předdůchodu a sociální pojištění - Finance.cz

V předdůchodu je možné pracovat i podnikat bez omezení. Jak je to ale s placením sociálního a zdravotního pojištění?

Zdroj: www.finance.cz

Nízké příjmy a důchod - Finance.cz

Občanům s nízkými příjmy se odchodem do důchodu životní úroveň příliš nemění. Měsíční důchod je nižší než mzda dosahovaná před dosažením důchodového věku o jednotky procent. Při výpočtu důchodu je totiž zastoupen prvek solidarity. Každoročně je však výpočet důchodu pro lidi s nízkými příjmy méně výhodný než v předchozích letech.

Zdroj: www.finance.cz

Všeobecný základní příjem se bude testovat ve Finsku - Finance.cz

Finská vláda od příštího roku zavede zkušebně takzvaný všeobecný základní příjem. Vybraná skupina občanů bude od státu automaticky dostávat 560 eur (přes 15.000 Kč) měsíčně.

Zdroj: www.finance.cz

Jak vám sniží důchod nepojištěný rok? - Finance.cz

Každý nepojištění rok citelně snižuje státní důchod. Mezery v pojištění tak mohou způsobit podprůměrný důchod, i u mírně nadprůměrné mzdy.

Zdroj: www.finance.cz

Peníze z 2. pilíře si vyžádejte do 30. září - Finance.cz

Ministerstvo financí vyzvalo klienty rušeného druhého pilíře důchodů, aby do 30. září informovali svou penzijní společnost, jak má s úsporami naložit.

Zdroj: www.finance.cz

Sociální systém podporuje práci načerno - Finance.cz

České ekonomice zásadně chybí pracovní síly, což brzdí její růst a současně zbytečně utrácí miliardy na sociálních dávkách.

Zdroj: www.finance.cz

EU: Nejdéle pracují na stát Francouzi - Finance.cz

Daňová politika se v jednotlivých členských zemích EU liší. Při zohlednění plateb na dani z příjmu fyzických osob, povinného pojistného a DPH pracují na stát nejméně občané na Kypru a nejdéle ve Francii.

Zdroj: www.finance.cz

Sociální pojištění v Česku patří k nejdražším na světě - Finance.cz

V roce 2017 se minimální zálohy na sociální pojištění pro osoby samostatně výdělečně činné poprvé dostanou přes hranici dvou tisíc korun. Slevy by se ale nově měly dočkat rodiny s dětmi.

Zdroj: www.finance.cz

Ve třetím pilíři důchodového systému letos ubylo 56.000 lidí - Finance.cz

Na penzi se státním příspěvkem v tzv. třetím pilíři penzijního systému si na konci prvního pololetí spořilo 4,587 milionu lidí. Bylo to o 56.000 méně než na konci loňského roku. Vyplývá to ze statistik ministerstva financí.

Zdroj: www.finance.cz

6 důvodů, proč příspěvek na mobilitu postrádá v současné situaci smysl - Finance.cz

Od 1. dubna 2016 mohou lidé v krajích s vysokou nezaměstnaností získat příspěvek na dojíždění do práce mimo své trvalé bydliště. Koncepce a načasování tohoto příspěvku však postrádá smysl.

Zdroj: www.finance.cz

Proč hlídat příjem během rodičovské dovolené? - Finance.cz

Mnohé maminky na rodičovské dovolené si během letních měsíců přivydělávají různými brigádami, zpravidla na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti. Příliš vysoký přivýdělek se však může nevyplatit, neboť manžel nebude moci uplatnit za rok 2016 slevu na manželku.

Zdroj: www.finance.cz

Zvýšení minimální mzdy v pěti číslech - Finance.cz

Od roku 2017 by mělo opět dojít ke zvýšení minimální mzdy, jedním z návrhů MPSV je zvýšení minimální mzdy od 1. ledna příštího na 11 000 Kč. Co všechno by zvýšení minimální mzdy v takovém rozsahu ovlivnilo?

Zdroj: www.finance.cz

EU: Zvýšení minimální mzdy v posledních pěti letech - Finance.cz

Institut minimální mzdy plní v evropské legislativě důležitou motivační a ochrannou funkci. Jak vysoká je minimální mzda v roce 2016 a jak vysoká byla v předchozích letech? Které evropské země nejvíce minimální mzdu v posledních pěti letech zvýšily?

Zdroj: www.finance.cz

Jak se zvyšuje důchodový věk ve světě? - Finance.cz

Důchodové systémy ve vyspělých zemích světa prochází v posledních letech významnými změnami, jednou z nejvýznamnějších je postupné prodlužování důchodového věku. V řadě zemích, Česko nevyjímaje, se bude v budoucnu odcházet do důchodu až v 67 letech.

Zdroj: www.finance.cz

Kdo finančně nejméně pocítí odchod do penze? - Finance.cz

Odchodem do důchodu klesá životní úroveň. Protože je však v Česku při výpočtu starobního důchodu zastoupen prvek solidarity, tak lidé pracující po celý produktivní život za podprůměrnou mzdu si pohorší relativně málo. Kdo měl v minulosti výhodnější výpočet důchodu než nyní?

Zdroj: www.finance.cz

Dostali jste evidenční list důchodového pojištění za rok 2015? - Finance.cz

K povinnostem zaměstnavatele patří vést záznamy pro účely důchodového pojištění. Každoročně je také povinen vyhotovit evidenční list důchodového pojištění (ELDP) za každého zaměstnance účastného důchodového pojištění a do konce května ho zaslat České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ). Údaje uvedené v evidenčním listu zpracuje ČSSZ do tzv. konta důchodového pojištění. Za rok 2015 zaevidovala ČSSZ přes 5,8 milionu ELDP. Lze odhadnout, že obdobný či dokonce vyšší počet evidenčních listů zpracuje ČSSZ i letos.

Zdroj: www.finance.cz

Řádný důchod při nízké mzdě nebo předčasný důchod? - Finance.cz

Někteří občané ztratí v předdůchodovém věku práci a mají novou pracovní nabídku, ale za výrazně nižší mzdu, než na jakou byli zvyklí. Je lepší pracovat až do řádného důchodového věku i za cenu nižší mzdy nebo je výhodnější odejít do předčasného důchodu?

Zdroj: www.finance.cz

Vymáhání výživného: Pomoc pro těhotné ženy - Finance.cz

Těhotná žena, která není provdána, se může snadno dostat do finančních obtíží během svého těhotenství, pokud otec dítěte odmítne poskytnout potřebnou pomoc. Jakou právní ochranu poskytuje občanský zákoník těmto těhotným ženám?

Zdroj: www.finance.cz

Lidé nevěří, že je stát v důchodu zabezpečí - Finance.cz

Lidé nevěří, že jim stát v důchodu zabezpečí zachování současné úrovně penzí. Nevěří ani vládě, že jim poskytuje pravdivé informace, vyplývá z průzkumu

Zdroj: www.finance.cz

Faktický pracovní poměr: Zaměstnanec má i tak právo na odškodnění - Finance.cz

Ústavní soud vydal v nedávné době nález, kterým se zabýval otázkou vzniku faktického pracovního poměru a odškodněním pozůstalé po zemřelém následkem pracovního úrazu. O faktickém pracovním poměru hovoříme, není-li podepsána pracovní smlouva, ale práce je vykonávána.

Zdroj: www.finance.cz

Jak na úřad práce - Finance.cz

I když je v současnosti nezaměstnanost rekordně nízká, mnoho lidí se i tak nevyhne návštěvě úřadu práce. Doporučuje se na úřad zajít do 3 dnů od ukončení zaměstnání. Přečtěte si, jak se registrovat na úřadu práce, jaké dokumenty budete potřebovat a co vše a v jakých lhůtách je potřeba vyřídit?

Zdroj: www.finance.cz

Jak stát pomáhá lidem se zdravotním postižením? - Finance.cz

Pro osoby, které úrazem či nemocí nebo dokonce již od narození potřebují pomoc ostatních, jsou určeny dávky pro osoby se zdravotním postižením. Průkaz osoby se zdravotním postižením, příspěvek na mobilitu a příspěvek na zvláštní pomůcku má těmto lidem pomoci se snáze začlenit do společnosti. Pro ty, kteří ještě navíc potřebují pomoc jiné osoby, je určen příspěvek na péči.

Zdroj: www.finance.cz

Finanční podpora otců pečujících o děti - Finance.cz

Projde-li úspěšně legislativním procesem vládní návrh, budou mít otcové příští rok nárok na týdenní otcovskou dovolenou. Finanční podpora rodin s dětmi je již nyní v Česku velmi vysoká a otcové mohou čerpat mateřskou a pobírat rodičovský příspěvek.

Zdroj: www.finance.cz

Kdo nemá v roce 2016 nárok na starobní důchod? - Finance.cz

Odchodu do starobního důchodu, ať už řádného nebo předčasného, je potřeba věnovat dostatek pozornosti. Starobní důchod není přiznán automaticky. Co je nutné splnit, aby bylo možné dostávat každý měsíc na účet státní starobní důchod?

Zdroj: www.finance.cz

EU: Kde žije nejvíce "chudých" penzistů? - Finance.cz

Odchodem do důchodu klesá životní úroveň ve všech členských zemích Evropské unie. Vlivem výrazného zastoupení solidarity při výpočtu starobních důchodů v Česku a poměrně příznivých podmínek pro přiznání pozůstalostních důchodů, žije v Česku při mezinárodním srovnání málo penzistů v

Zdroj: www.finance.cz

Čtyři případy, kdy je zdravotní pojištění vysoké - Finance.cz

Zdravotní pojištění je opomíjenou povinnou daní, přitom v některých případech je zdravotní pojištění poměrně vysoké. Podívejme se na čtyři vybrané případy, kdy je zdravotní pojištění vyšší než standardní sazba.

Zdroj: www.finance.cz

OECD: Jak bohaté jsou české domácnosti? - Finance.cz

Z ekonomicky vyspělých členských zemí OECD mají nejvyšší čistý příjem domácnosti v USA, Lucembursku, Švýcarsku, Norsku a Austrálii. Situace v posledních letech v Česku se zlepšuje a snižuje se rozdíl oproti Irsku, Španělsku nebo Portugalsku.

Zdroj: www.finance.cz

Vymáhání výživného: Kdy jsou povinni hradit výživné prarodiče? - Finance.cz

Vyživovací povinnost vůči dětem se nemusí vztahovat výhradně k rodičům, ale za splnění určitých zákonných podmínek můžou být povinni hradit výživné dítěti i jeho prarodiče. Jaká je zákonná úprava, kdy vzniká povinnost prarodičů a jaká může být výše výživného?

Zdroj: www.finance.cz

Dávky nás provází celým životem - Finance.cz

V životě se mohou přihodit události, jejichž řešení není možné bez pomoci. Právě pro tyto okamžiky, které často mohou vypadat jako bezvýchodné, má stát systém různých dávek, které dokážou pomoci lidem v nesnázích. Podívejte se, jaké dávky existují a kdo je může získat.

Zdroj: www.finance.cz

Jak získat dávky na bydlení? - Finance.cz

V rámci dávek na bydlení lze čerpat příspěvek na bydlení a doplatek na bydlení. Na tyto dávky ale nedosáhne každý, rozhodující je totiž výše příjmů, výše nákladů na bydlení a forma bydlení. Společně se žádostí je tak nutné zmíněné náležitosti doložit. Jak žádat o dávky na bydlení?

Zdroj: www.finance.cz

Kotlíkové dotace rozdávají miliardy. V osmi krajích už jsou peníze vyčerpané - Finance.cz

Až 127 500 korun mohou domácnosti získat na nový ekologický kotel nebo tepelné čerpadlo. Kotlíkové dotace jsou v plném proudu a v některých krajích, které peníze na nízkoemisní zdroje rozdávají, se na ně dokonce stály fronty. Na výměnu starých kotlů za nové nízkoemisní je ve třech výzvách připraveno celkem 9 miliard korun. První tři miliardy právě rozdělují kraje mezi své občany.

Zdroj: www.finance.cz

Česká spořitelna připíše klientům přeměněného fondu 0,85 procenta - Finance.cz

Penzijní společnost České spořitelny (PSČS) připíše klientům transformovaného fondu za loňský rok zhodnocení 0,85 procenta. O rok dříve fond připsal výnos 1,42 procenta. Průměrná roční inflace za loňský rok činila 0,3 procenta.

Zdroj: www.finance.cz

Pobírání státní dávky a příjem ze zaměstnání - Finance.cz

Výše příjmu ze zaměstnání nebo forma pracovního úvazku během pobírání starobního důchodu nebo rodičovského příspěvku není omezena. Při pobírání některých dávek si však lze přivydělat pouze omezeně, jinak se ztrácí na dávku nárok. Podívejme se na v praxi nejčastější omezený souběh státní dávky a příjmu ze závislé činnosti.

Zdroj: www.finance.cz

Transformované penzijní fondy loni v průměru vydělaly 1,15 % - Finance.cz

Transformované penzijní fondy za loňský rok vydělaly klientům v průměru 1,15 procenta a všechny překonaly inflaci 0,3 procenta. O rok dříve fondy při inflaci 0,4 procenta připsaly v průměru výnos 1,35 procenta. Z 27 účastnických fondů jich loni vykázalo kladný výnos 20, celkem 19 překonalo inflaci. Oba typy fondů jsou součástí takzvaného třetího pilíře.

Zdroj: www.finance.cz

Komu je v roce 2016 přiznán průměrný důchod? - Finance.cz

Průměrný měsíční starobní důchod v prvním čtvrtletí letošního roku činil 11 400 Kč. Jaké příjmy musí mít žadatelé o starobní důchod v letošním roce, aby dosáhli alespoň na průměrný důchod?

Zdroj: www.finance.cz

Srovnání důchodů OSVČ a zaměstnance - Finance.cz

Měsíční výše státního starobního důchodu závisí na získané době pojištění a výši průměrné mzdy za odpracované roky. Podívejme se, jak vysoký je státní důchod dle výpočtové formule roku 2016 u zaměstnance a u živnostníka v závislosti na výši mzdy a výši hrubého zisku.

Zdroj: www.finance.cz

Penzijní spoření v účastnických fondech je letos ve ztrátě 0,9 % - Finance.cz

Peníze v účastnických penzijních fondech v letošním 1. čtvrtletí průměrně ztratily 0,9 procenta, vyplývá z analýzy výnosnosti penzijních fondů poradenské společnosti Swiss Life Select. Loni se průměrné zhodnocení všech účastnických fondů v ČR udrželo nad hranicí inflace na 0,77 procenta. Výnosy penzijních fondů jsou stále velmi rozkolísané, uvádí analýza.

Zdroj: www.finance.cz

Vláda nabídne horníkům rekvalifikace i vyrovnávací příspěvek - Finance.cz

Soubor opatření pro horníky, kterým hrozí ztráta zaměstnání v souvislosti s insolvencí těžařské OKD, zahrnuje vyrovnávací příspěvek, nabídku rekvalifikací a možnost práce pro automobilky. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) dnes novinářům řekla, že se jedná například o tisícovce míst v automobilovém průmyslu. Bývalí horníci by podle ní například mohli dojíždět z Moravskoslezského kraje do východočeských Kvasin, kde se vyrábějí škodovky, a to díky připravovanému příspěvku na dopravu. Jedná se i o ubytování.

Zdroj: www.finance.cz

Trump chce zvýšit daně bohatým i minimální mzdu - Finance.cz

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump hodlá zvýšit daně bohatým lidem a zároveň se nebrání růstu minimální mzdy. Trump již dříve do svých daňových plánů během kampaně zahrnul úlevy pro střední třídu a chudé.

Zdroj: www.finance.cz

Pomníčky genderových aktivistů: Placené volno pro otce po narození dítěte - Finance.cz

Boj bývalé šéfredaktorky Cosmopolitanu za genderovou rovnost nekončí. Ačkoliv vláda tento týden odložila jednání o novele zákona o nemocenském pojištění, nepohřbila jej. Ministryně Marksová má dodat bližší analýzu dopadů svých návrhů, včetně návrhu na týden (z nemocenského pojištění) placeného volna pro otce po narození dítěte. Opatření má dle ministryně „posílit vazbu“ mezi otcem a dítětem.

Zdroj: www.finance.cz

Sociální systém Finska - Finance.cz

Finsko patří mezi země s nejpropracovanější sociální politikou. V případě nemoci, mateřské dovolené, důchodu nebo nezaměstnanosti patří zajištění občanů mezi nejlepší na světě. Aktuálně pověřená skupina odborníku pracuje ve Finsku na zjednodušení sociálního systému a zavedení jednotného měsíčního příjmu.

Zdroj: www.finance.cz

Penzijní fondy lidem vezmou část výnosů, získají stamiliony - Finance.cz

Penzijní fondy si propříště rok co rok vylepší své výsledovky o stamiliony korun. Všechny velké fondy totiž o třetinu zvýšily poplatky za správu klientských peněz. Přesněji jejich pevnou část, která se vypočítává z objemu uložených peněz. Klesá naopak část odměny fondům navázaná na jejich výkon. Fondy totiž v posledních letech nevydělávají.

Zdroj: www.finance.cz

Státní důchod při vyšších příjmech v zemích OECD - Finance.cz

Při odchodu do důchodu více klesá životní úroveň občanům s vyššími příjmy, neboť mají nižší náhradový poměr než občané s nižšími příjmy z důvodu zastoupení prvku solidarity při výpočtu státního důchodu. Jak vysoký mají důchod občané s nadprůměrnou mzdou v porovnání s předchozím příjmem v zemích OECD?

Zdroj: www.finance.cz

Při odchodu do důchodu v roce 2016 si lze finančně polepšit - Finance.cz

Při výpočtu důchodu v Česku platí, že čím vyšší příjmy, tím vyšší pokles životní úrovně při odchodu do důchodu. Občané s nízkými příjmy však na tom mohou být v penzi finančně lépe než před odchodem do důchodu. Podívejme se na praktické výpočty roku 2016.

Zdroj: www.finance.cz

Nemocenská zaměstnanců v devíti číslech - Finance.cz

Během pracovní neschopnosti nejsou zaměstnanci bez peněz, při splnění zákonných podmínek nejdříve pobírají náhradu mzdy od svého zaměstnavatele a následně nemocenskou. Podívejme se, co je dobré vědět o nemocenské.

Zdroj: www.finance.cz

Jak klesá v Evropě životní úroveň odchodem do penze? - Finance.cz

Odchod do důchodu ve všech členských zemích Evropské unie znamená propad životní úrovně, neboť státní starobní důchod je nižší než dosahovaná mzda před odchodem do důchodu. Nejvyšší životní úroveň mají v penzi Lucemburčané. Jak si stojí čeští penzisté při mezinárodním srovnání?

Zdroj: www.finance.cz

Ústavní soud k posuzování majetkových poměrů při návrhu na zvýšení výživného - Finance.cz

Při soudním sporu o zvýšení výživného by měly soudy komplexně posuzovat majetkové poměry povinné osoby a řádně provést dokazování k zajištění spravedlivého rozhodnutí. Návrh na zvýšení výživného byl předmětem sporu, který rozhodoval Ústavní soud a jehož rozhodnutí si dnes představíme k tématice vymáhání výživného.

Zdroj: www.finance.cz

Omyly u předčasného důchodu - Finance.cz

V posledních letech zájem o předčasný důchod stoupá, v některých případech může být předčasný důchod vhodným řešením životní situace. Někteří žadatelé o předčasný důchod však nemají o předčasném důchodu dostatečné informace. S čím je potřeba při odchodu do předčasného důchodu počítat?

Zdroj: www.finance.cz

Co je dobré vědět o práci v důchodu? - Finance.cz

Dosažení řádného důchodového věku neznamená, že není možné pracovat. I v penzi je možné být zaměstnancem nebo živnostníkem, přičemž je možné současně pobírat důchod a mzdu ze zaměstnání nebo mít příjmy ze samostatné výdělečné činnosti.

Zdroj: www.finance.cz

Ve kterých zemích pobírají občané penzi nejdéle? - Finance.cz

Občané ve vyspělých zemích světa se v průměru dožívají vyššího věku než jejich rodiče. Prodlužující se střední délka života občanů starších 65 let je jedním z důvodů, proč důchodová legislativa prochází významnými změnami. Ve vyspělých zemích světa pobírají ženy penzi v průměru déle než muži.

Zdroj: www.finance.cz

OECD: Jak vysoký je důchod při nízkých příjmech? - Finance.cz

Životní úroveň občanů v zemích OECD je v porovnání s ostatními zeměmi světa vysoká. Přesto však odchod do penze zpravidla znamená změnu životního stylu. Jaký státní důchod mají lidé s podprůměrnými příjmy ve světě?

Zdroj: www.finance.cz

Nízké příjmy a důchod v roce 2016 - Finance.cz

Zaměstnanci s nízkou mzdou mají často z finančních důvodů obavy z odchodu do důchodu, neboť se obávají poklesu životní úrovně. Mají problémy finančně vyjít se svojí čistou mzdou, jak potom hospodařit s důchodem?

Zdroj: www.finance.cz

Porovnání výše mezd a důchodů - Finance.cz

Důchody v Česku jsou v naprosté většině případů vypláceny na účet v čistém, penzisté neplatí z důchodu daň z příjmu ani povinné pojistné. Z hrubé mzdy musí zaměstnanci platit povinné daně, které jsou jim sraženy jejich zaměstnavatelem. Jak moc se liší v Česku průměrný důchod a průměrná mzda?

Zdroj: www.finance.cz

Do důchodu koncem roku 2015 nebo začátkem roku 2016? - Finance.cz

Někteří občané v předdůchodovém věku, kteří dosáhnou řádného důchodového věku koncem roku 2015 se rozhodují, zdali odejít do řádného důchodu v prosinci 2015 nebo začátkem ledna 2016? Která varianta je finančně výhodnější? Podívejme se na praktický výpočet.

Zdroj: www.finance.cz

Splnit důchodové podmínky v roce 2016 bude těžší - Finance.cz

Legislativou není stanoven všeobecný nárok na státní důchod, dosažení řádného důchodového věku nestačí. Žadatelé o důchod musí získat i potřebnou dobu pojištění, která se pro příští rok zvyšuje.

Zdroj: www.finance.cz

10 čísel sociálního pojištění v roce 2017 - Finance.cz

Mezi povinné daňové odvody patří i sociální pojištění. Pro rok 2017 dochází k několika změnám u placení sociálního pojištění. Jak se liší platby na sociálním pojištění v roce 2017?

Zdroj: www.finance.cz

10 čísel zdravotního pojištění v roce 2017 - Finance.cz

Za neplacení zdravotního pojištění hrozí vysoké sankce. Co je dobré vědět o placení zdravotního pojištění v roce 2017, shrnujeme v 10 důležitých číslech.

Zdroj: www.finance.cz

5 rozdílů sociálního a zdravotní pojištění v roce 2017 - Finance.cz

Zaměstnanci a osoby samostatně výdělečně činné odvádí ze své mzdy nebo zisku nejenom daň z příjmu, ale i povinné pojistné. Výpočet sociálního a zdravotního pojištění je přitom rozdílný. Podívejme se na zásadní rozdíly při výpočtu v roce 2017?

Zdroj: www.finance.cz

Jak ochránit vůz před nepřízní počasí nebo vandaly či zloději? - Finance.cz

Počet osobních automobilů v České republice stále narůstá. Ke konci loňského roku Svaz dovozců automobilů evidoval přes 5,32 milionu automobilů, což je o 3 % více než v předchozím roce. Také počet nových vozů se dle Sdružení automobilového průmyslu meziročně navýšil o 8 %, tedy na 1,2 milionu. Podle odborníků se Češi stále více zajímají o způsoby, jak vůz ochránit nejen před nepřízní počasí, ale i vandaly či zloději.

Zdroj: www.finance.cz

Prodej ojetin letos vzroste. Přes 40 % má stočený tachometr - Finance.cz

V Česku se letos prodá přes 700.000 ojetých aut, což je mírně více, než v minulém roce. S trhem může zahýbat ukončení intervencí České národní banky a následná změna kurzu koruny k euru. ČTK to dnes řekl ředitel společnosti Cebia Martin Pajer. Celkově na českých silnicích jezdí asi 5,4 milionu osobních vozů. Posílení české měny z nynějších 27 Kč/EUR by znamenalo zlevnění dovážených ojetých aut a naopak zdražení zánovních ojetin, které z Česka putují do západní Evropy.

Zdroj: www.finance.cz

Kdo má nejvyšší sazbu zdravotního pojištění? Nízkopříjmoví - Finance.cz

Zdravotní pojištění platí každý. V praxi platí lidé s nízkými příjmy na zdravotním pojištění v procentním vyjádření více než lidé s vysokými příjmy.

Zdroj: www.finance.cz