Linka 199

USA nabídly Rusku pomoc při vyšetřování pádu letadla v Egyptě

Američtí experti nabídli ruským a egyptským úřadům pomoc při vyšetřování příčin havárie ruského dopravního letadla na Sinajském poloostrově. Včera to oznámil Bílý dům. Při sobotním neštěstí, jehož příčiny zatím nejsou známy, zahynulo všech 224 lidí na palubě.

Zdroj: www.zet.cz

Hlavním tématem propagandy IS už nejsou násilnosti, ale běžný civilní život

Propaganda militantního hnutí Islámský stát (IS) je nyní z větší části založena na zobrazení civilního života, než na oslavě násilných činů. Zjistila to studie britského think tanku Quilliam. Ta zanalyzovala na 900 zpráv a videí publikovaných Islámským státem. Více než polovina z nich měla podle BBC za cíl ukazovat IS jako skutečný stát, kde skvěle fungují veřejné služby nebo hospodářství.

Zdroj: www.zet.cz

Rakousko zpřísňuje azylové podmínky, povolení k pobytu bude udělovat na maximálně tři roky

Rakousko kvůli uprchlické krizi zpřísňuje azylové podmínky. Vydávat bude jen takzvaný dočasný azyl na dobu maximálně tří let, případné prodloužení bude záviset na situaci v domovském státě žadatele. Dnes se na tom podle rakouského ministerstva vnitra shodla vládní koalice. Nová omezení se budou týkat i sjednocování rodin uprchlíků. Příslušný zákon může být podle agentury APA schválen nejdříve v prosinci, počítá se ale s tím, že začne platit zpětně už od 15. listopadu.

Zdroj: www.zet.cz

Objem těžby ropy v Rusku opět láme postsovětské rekordy

Těžba ropy v Rusku v říjnu pokračovala v růstu na nové postsovětské maximum. Ve srovnání s předchozím měsícem stoupl její objem o 0,4 procenta na 10,78 milionu barelů denně. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo ruské ministerstvo pro energetiku. Rusko je největším těžařem ropy na světě.

Zdroj: www.zet.cz

Zahraniční tisk: Maďarsko nemá kam vyhostit běžence; Rusko zdvojnásobí finance na boj s HIV

Zahraniční média píší 2. listopadu o tom, že Srbsko odmítá přijmout běžence z Maďarska. A to navzdory tomu, že platí oboustranná dohoda, ve které s k přijímání vyhoštěných lidí zavázalo. Osud stovky vyhoštěných lidí je tak nejasný. Světová média dále informují o tom, že Rusko věnuje dalších 300 milionů dolarů na boj s rostoucí epidemií nákazy virem HIV. V zemi se jím nakazí každoročně 10 tisíc lidí.

Zdroj: www.zet.cz

Top 10 světových míst pro podnikání

Volba místa pro zahájení nebo rozšíření podnikání s sebou nese značná rizika. Poradenská společnost Grant Thornton sestavila Index Globální Dynamiky (GDI), který za pomocí 22 ukazatelů hodnotí podnikatelské prostředí v pěti oblastech. Z celkového pořadí vyplývá, že nejlepší zemí pro začátek nového podnikání je Singapur. V první desítce se umístily hned tři skandinávské státy.

Zdroj: www.zet.cz

Čína bude vyrábět své první velké dopravní letadlo, bude konkurovat Boeingu a Airbusu

Čína v pondělí představila svoje první dopravní letadlo C919. Stroj má na čínském trhu konkurovat především americkému Boeingu a evropskému Airbusu. První zkušební let se má uskutečnit v příštím roce a stroj bude do provozu uveden v roce 2019. Informovala o tom státní společnost Commercial Aircraft Corp of China (COMAC), která letadlo vyrábí. 

Zdroj: www.zet.cz

BBC: Ruské letadlo se nejspíš rozlomilo ve vzduchu; Austrálie přestane používat titul rytíř a dáma

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že ruské letadlo společnosti Kogalymaviala, které se zřítilo na Sinajském poloostrově, se pravděpodobně rozlomilo už ve vzduchu. BBC se dále zmiňuje o tom, že Austrálie přestane propůjčovat tituly rytíř a dáma. Australská vláda tak učiní kvůli tomu, že tituly podle ní nejsou vhodné pro moderní Austrálii. 

Zdroj: www.zet.cz

EU poskytne 28 milionů eur na pomoc uprchlíkům v Jordánsku

Evropská unie uvolní dalších 28 milionů eur (756 milionů korun) na pomoc syrským uprchlíkům v Jordánsku. O nové pomoci včera informoval v rámci návštěvy uprchlického tábora v jordánském městě Zatárí eurokomisař pro humanitární pomoc a řízení krizí Christos Styliandis.  

Zdroj: www.zet.cz

Erdoganova AKP vyhrála turecké volby, bude vládnout sama

Proislámská vládní Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) současného tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana zvítězila s absolutní většinou ve včerejších předčasných volbách do parlamentu a bude tak moci opět vládnout sama. Po sečtení 96 procent hlasů o tom informovala turecká státní agentura Anadolu. Místa v zákonodárném sboru obsadila také sekulární a hlavní opoziční Lidová republikánská strana (CHP), nacionalisté a Kurdové. Podle tureckého premiéra Ahmeta Davutoglua (AKP) je výsledek voleb vítězstvím demokracie.

Zdroj: www.zet.cz

Zahraniční tisk: Mír v Evropě nemusí být samozřejmostí; Vítězství AKP je odklonem od demokracie

Světová média dne 2. listopadu informují o tom, že pohled na nejmodernější zbraně v akci nebo na přechod amerických vojáků přes území evropských států připomíná skutečnost, že mír, na který jsme si od konce druhé světové války zvykli, nemusí být provždy naprostou samozřejmostí. Média dále píší o výsledku včerejších předčasných parlamentních voleb v Turecku, ve kterých získala absolutní většinu strana AKP stávajícího prezidenta Erdogana.

Zdroj: www.zet.cz

Ředitel německé Commerzbank napřesrok odejde z funkce

Ředitel druhé největší německé banky Commerzbank Martin Blessing v příštím roce odejde z funkce. Firma včera oznámila, že Blessing odmítl nabídku na prodloužení kontraktu, který mu vyprší na konci října 2016. Commerzbank od roku 1992 působí také na českém trhu, orientuje se především na velké a střední podniky. V listopadu 2007 zahájila v tuzemsku provoz i nízkonákladová mBank, která patří do stejné finanční skupiny.

Zdroj: www.zet.cz

Tendr na nového výběrčího mýta bude podle Ťoka připraven do konce roku

Do konce letošního roku bude připravena soutěž na výběr provozovatele stávajícího mýtného systému po roce 2016, kdy vyprší desetiletá smlouva s firmou Kapsch. Tendr by měl být připravený i v případě, že Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zruší přidělení zakázky na poradenství pro přípravu tendru firmě Deloitte. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to včera řekl ministr dopravy Dan Ťok (za ANO).

Zdroj: www.zet.cz

Český diamantový boss Říha postaví v emirátech hotelový komplex

Český obchodník s diamanty Luboš Říha postaví ve Spojených arabských emirátech hotelový komplex za více než 200 milionů amerických dolarů (téměř pět miliard korun). Komplex bude provozovat jeden ze světových hotelových řetězců, zajímá se o něj například společnost amerického miliardáře Donalda Trumpa. Říha to řekl v rozhovoru s ČTK.

Zdroj: www.zet.cz

Intervence ČNB hodnotí většina firem pozitivně, hlavně exportéři

Většina větších podniků v České republice hodnotí s dvouletým odstupem intervence České národní banky, kvůli kterým od podzimu 2013 oslabila koruna, spíše pozitivně. Pomohly především k vyšším ziskům exportérů a tím k větší výrobě, poklesu nezaměstnanosti a růstu mezd. Podle Asociace exportérů zatím režim devizových intervencí přinesl českým vývozcům v tržbách, zisku a přidané hodnotě přibližně 400 miliard korun. Negativně ale hodnotí krok ČNB ty firmy, co měly zajištěné kurzy proti propadu, prodeje dohodnuty v korunách a nákupy v eurech.

Zdroj: www.zet.cz

Aktivita v čínském průmyslu dál klesla, služby ochably

Aktivita v čínském zpracovatelském průmyslu v říjnu nečekaně klesla třetí měsíc po sobě a sektor služeb rostl nejpomaleji za sedm let. Dnešní výsledky anket u nákupních manažerů naznačují oslabování druhé největší ekonomiky světa i v posledním čtvrtletí tohoto roku, přestože Peking přišel s řadou opatření na její podporu.

Zdroj: www.zet.cz

Japonsko, Jižní Korea a Čína budují největší zónu volného obchodu světa

Jižní Korea, Čína a Japonsko se dohodly, že budou spolupracovat na vytvoření regionálního ekonomického partnerství, které se má stát největším uskupením volného obchodu na světě. Sdělila to dnes jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje po jednání s čínským premiérem Li Kche-čchiangem a předsedou japonské vlády Šinzóem Abem v Soulu.

Zdroj: www.zet.cz

Jednání Lufthansy s palubním personálem zkrachovala, hrozí stávka

Jednání mezi největší německou leteckou společností Lufthansa a odbory palubního personálu o mzdách a pracovních podmínkách do včerejšího stanoveného termínu zkrachovala. Oznámil to v sobotu večer odborový svaz UFO, který zastupuje 19 000 stevardů a letušek Lufthansy. Přepravci tak hrozí další stávky.

Zdroj: www.zet.cz

Řecké banky podle ECB potřebují méně nového kapitálu, než se čekalo

Čtyři hlavní řecké soukromé banky budou pro své přežití potřebovat méně nového kapitálu, než se původně předpokládalo. Evropská centrální banka (ECB) dnes uvedla, že banky budou muset v rámci rekapitalizace získat až 14,4 miliardy eur (390 miliard korun). Záchranný program pro Řecko přitom na rekapitalizaci počítá s částkou až 25 miliard eur.

Zdroj: www.zet.cz

Česko se zaplňuje drony, pomáhají zemědělcům i energetikům

Dronů pro komerční využití je v Česku čím dál víc, jen proti loňsku se jejich počet ztrojnásobil. Bezpilotní letadla se učí využívat státní instituce i soukromé firmy. Drony například pomáhají kontrolovat sloupy vysokého napětí, odhalují vady při výstavbě nových silnic a zanedlouho budou pomáhat při zásazích policii nebo hasičům. Celkem k začátku října eviduje Úřad pro civilní letectví (ÚCL) 150 letadel bez pilota určených k jiným než rekreačním účelům. Ke stejnému datu vloni to bylo 47 stojů a v roce 2013 prakticky žádné drony registrovány nebyly, řekl mluvčí úřadu Vítězslav Hezký.

Zdroj: www.zet.cz

Majetek ukrajinských boháčů se ztenčil, výjimkou je Porošenko

Ukrajinský prezident Petro Porošenko je jediným z desítky nejbohatších Ukrajinců, jehož majetek se během uplynulého roku neztenčil, ale naopak vzrostl. Vyplývá to z žebříčku, který zveřejnil časopis Novoje Vremja. Prezidentovo jmění se podle tohoto odhadu za poslední rok zvýšilo o 20 procent na 979 milionů dolarů (24 miliard korun), díky čemuž Porošenko postoupil z deváté na šestou příčku. Byznys se sladkostmi, kterému se Porošenko věnuje, totiž navzdory krizi na Ukrajině stále kvete.

Zdroj: www.zet.cz

Volkswagen slíbí pracovníkům amnestii, pokud promluví o skandálu

Německý automobilový koncern Volkswagen slíbí zaměstnancům, že je nepropustí, pokud řeknou, co vědí o podvodech při měření emisí. S odvoláním na nejmenované zdroje to včera napsal německý list Süddeutsche Zeitung. Firma je pod značným tlakem, protože má úřadům v USA předložit smysluplné výsledky vyšetřování skandálu.

Zdroj: www.zet.cz

Automobilka Porsche svolává do servisů téměř 60 000 aut

Německý výrobce luxusních automobilů Porsche svolá po celém světě do servisu téměř 60 000 aut. Může se u nich projevit problém s těsněním u přívodu paliva do motoru. Pro dceřinou firmu automobilového koncernu Volkswagen jde o jednu z větších svolávacích akcií v její historii, informovala s odvoláním na mluvčího agentura DPA.

Zdroj: www.zet.cz

EU zatím nenavrhla účinné řešení uprchlické krize, říká maďarský ministr

Evropská unie zatím nepřišla s žádným skutečně účinným opatřením, které by pomohlo zvládnout migrační krizi. Po jednání se svým řeckým protějškem Nikosem Kotziasem to dnes v Aténách řekl maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. Podle něj je současný příliv uprchlíků jedním z nejvážnějších problémů v historii unie.

Zdroj: www.zet.cz

Nezaměstnanost v Evropské unii je nejnižší za šest let, Česká republika se dotahuje na Německo

Míra nezaměstnanosti v eurozóně i v celé Evropské unii se v září ve srovnání s předchozím měsícem mírně snížila a je nejnižší za několik let. V EU je nyní nezaměstnanost nejnižší od září 2009 a v eurozóně od ledna 2012. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Česká republika patří mezi země s nejnižší nezaměstnaností.

Zdroj: www.zet.cz

Zahraniční tisk: USA plánují poslat do Evropy vojenskou sílu; hnutí Tálibán získává další území

Zahraniční média píší o tom, že americký armádní velitel generál Mark Milley plánuje poslat do Evropy vojáky, tanky a zbraně. Chce tak zabránit Rusku v další vojenské ofenzívě. Světová média si také všímají toho, že radikální hnutí Tálibán postupuje na další území. Z Afghánistánu proto prchá čím dál více lidí. O azyl v zahraničí jich v roce 2015 požádalo dvakrát více než minulý rok.

Zdroj: www.zet.cz

„Aféra s emisemi elektromobilům nepomůže, jsou příliš drahé,“ říká ekonom František Bostl

Evropští výrobci automobilů pocítí důsledky emisního skandálu společnosti Volkswagen, která podváděla při testování množství zplodin dieselových motorů. Na rádiu Zet to v pořadu Tržní okénko řekl ekonom společnosti Colosseum František Bostl. Podle něj se problémy dotknou jak německých, tak francouzských automobilek od Renaultu až po BMW. Bostl si také myslí, že ze současné situace ještě nebudou těžit elektromobily. Důvodem je levná ropa a vysoké ceny elektromobilů, které si tak mohou pořídit pouze movitější lidé. 

Zdroj: www.zet.cz

AutoZet: Test VW Polo GTI; nové BMW řady 7 na českém trhu; novinky autosalonu v Tokiu

V novém vydání magazínu AutoZet vám představíme několik novinek z tokijského autosalonu, dozvíte se, který automobilový unikát si odbyl svou premiéru v České republice nebo čím leští karoserie v nejmodernějším výrobním závodě automobilky Ford. Řeč bude i o novém BMW řady 7, které právě dorazilo na český trh, a chybět nebude ani motorsport a zmínka o dalším velkém úspěchu českého motokáristy Adama Kouta.

Zdroj: www.zet.cz

Apple expanduje do arabského světa. Otevřel dva luxusní obchody v Emirátech

Americký výrobce chytrých telefonů Apple dnes otevřel dva obchody ve Spojených arabských emirátech, které jsou jeho prvními pobočkami v arabském světě. Obchody se nacházejí v nákupních centrech v Dubaji a Abú Zabí, vedle světových luxusních značek jako Emporio Armani, Fendi či Burberry.

Zdroj: www.zet.cz

Přehled zpráv BBC: OSN vyzvala všechny strany jednání o syrské krizi k flexibilitě

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že generální tajemník OSN Pan Ki-mun ve Vídni apeloval na hlavní účastníky syrské krize, aby konflikt přestali posuzovat z pohledu svých národů. Jednání dnes budou pokračovat v širším složení. BBC dále informuje o tom, že bývalá vojenská základna v Iráku obývaná členy íránské opozice v exilu se dostala pod raketovou palbu. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Zdroj: www.zet.cz

Mezinárodní měnový fond vyzval Rusko a Ukrajinu k jednání o restrukturalizaci dluhu

Mezinárodní měnový fond (MMF) vyzval Rusko a Ukrajinu k jednání o restrukturalizaci dluhu v objemu tří miliard dolarů (74,2 miliardy Kč). Jde o peníze, které Rusko poskytlo Ukrajině v roce 2013. MMF ale zároveň dodal, že jedná o reformách, které by mohly umožnit poskytovat finanční podporu Ukrajině i v případě, že by se země ocitla v prodlení se splátkami dluhu.

Zdroj: www.zet.cz

Škoda Auto zrušila plány na výrobu nového modelu vozu Roomster

Škoda Auto zastavila těsně před dokončením projekt výroby následníka modelu Roomster. Uvedl to server Auto.cz s odvoláním na dobře informovaný zdroj. Ještě v září přitom neoficiální informace hovořily o příchodu vozu na trh do poloviny příštího roku. Škoda Auto podle jejího mluvčího Vítězslava Pelce spekulace nekomentuje.

Zdroj: www.zet.cz

Zahraniční tisk: Stovky Němců žalují Merkelovou za velezradu; Čína varuje USA před válkou

Zahraniční média píší 30. října o tom, že už více než 400 žalob pro velezradu podali na německou kancléřku Angelu Merkelovou její spoluobčané. Podle nich uprchlická politika Merkelové ohrožuje ústavní pořádek v zemi. Světová média také informují o tom, že Čína varovala Spojené státy před sebemenším incidentem v Jihočínském moři. Mohl by totiž znamenat válku.  

Zdroj: www.zet.cz

Coca-Cola snižuje náklady, uzavře závod na Slovensku

Výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola uzavře po více než 20 letech provozu svůj výrobní závod na Slovensku. Důvodem je snaha snížit náklady. O práci přijde více než sto lidí, informovala slovenská média s odvoláním na vyjádření společnosti Coca-Cola HBC Slovenská republika.

Zdroj: www.zet.cz

EU v reakci na propuštění politických vězňů pozastaví sankce vůči Bělorusku

Evropská unie od soboty na čtyři měsíce pozastaví sankce vůči běloruským firmám a většině osob. Ve čtvrtek o tom oficiálně informovala Evropská rada s tím, že rozhodnutí bylo učiněno v reakci na to, že země propustila všechny politické vězně.

Zdroj: www.zet.cz

Oblibu běhání posiluje i dobrý marketing sportovních firem, říká šéfredaktor běžeckého serveru

Rekreační běh se ve světě i v České republice mění ve stále oblíbenější činnost. Přispívá k tomu nejen dostupnost tohoto sportu, ale i dobře nastavený marketing ze strany sportovních značek. Na rádiu Zet to řekl šéfredaktor běžeckého serveru Rungo.cz Marek Odstrčilík. Fenomén běhání podle něj ale zanedlouho poleví, snaha o zdravý životní styl naopak přetrvá. Odstrčilík věří, že vyhlídky na dobrou sportovní budoucnost má chůze.

Zdroj: www.zet.cz

Zahraniční tisk: Sarkozy je pro postupné zrušení sankcí uvalených Evropskou unií na Rusko

Zahraniční média si všímají návštěvy bývalého francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho v Moskvě. Na konferenci Státního institutu mezinárodních vztahů se tam vyslovil pro postupné zrušení sankcí, které Evropská unie uvalila na Rusko. Světová média také sledují napjatou situaci mezi USA a Čínou kvůli dění v Jihočínském moři. Čína totiž kritizovala přítomnost americké válečné lodi v oblasti, kterou považuje za svoje výsostné území.

Zdroj: www.zet.cz

Hospodářský růst Spojených států zpomalil na 1,5 procenta

Růst ekonomiky Spojených států amerických ve třetím čtvrtletí zpomalil na 1,5 procenta z 3,9 procenta v předchozích třech měsících. Oznámilo to dnes americké ministerstvo obchodu. Tempo růstu největší ekonomiky světa tak mírně zaostalo za očekáváním analytiků, kteří ho odhadovali na 1,6 procenta.

Zdroj: www.zet.cz

Oddalování zvýšení úrokových sazeb v USA přináší na trhy nejistotu a volatilitu, myslí si ekonom

Americká centrální banka (Fed) včera podle očekávání nezvýšila základní úrokovou sazbu a opět ji ponechala na technické nule. Oddalování zvýšení sazeb ale podle ekonoma Ondřeje Schneidera z Institutu mezinárodních financí škodí trhům více, než kdyby ke zvyšování sazeb Fed skutečně přistoupil. Schneider v pravidelném pořadu rádia Zet Alter Eko řekl, že Fed svým váháním rozšiřuje nejistotu, která vyvolává na trzích volatilitu. 

Zdroj: www.zet.cz

Čekatelům na transplantaci roste naděje, vědci objevili způsob 3D tisku orgánů z měkké hmoty

Vědci z Carnegie-Mellonovy univerzity objevili způsob jak za pomocí 3D tisku vyrobit různé anatomické struktury zahrnující také srdce, mozek, tepny nebo kosti. Server Livescience.com uvádí, že v budoucnu by tento postup mohl být používán pro tisk trojrozměrných měkkých implantátů, ve kterých se budou vyvíjet živé tkáně. Metoda zvaná bioprinting tak může pomoci lidem čekajícím na transplantaci orgánů. 

Zdroj: www.zet.cz

BBC: Teorie o vzniku planet mohou být nesprávné; Řecko zachránilo více než 240 migrantů

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že údaje z vesmírné sondy Rosetta, která loni dopravila na povrch jádra komety 67P/Churyumov-Gerasimenko přistávací pouzdro Philae, naznačují, že současné teorie o vzniku planet, komet a asteroidů mohou být nesprávné. BBC si dále všímá toho, že řecká pobřežní hlídka zachránila více než 240 migrantů, poté, co se jejich loď potopila v Egejském moři. 

Zdroj: www.zet.cz

Europoslanci chtějí pro rok 2016 více peněz na uprchlíky a na podporu zaměstnanosti

Europoslanci chtějí v rozpočtu Evropské unie na příští rok více peněz na vypořádání se s uprchlickou krizí i na podporu zaměstnanosti. Evropský parlament se také ve schváleném usnesení vyjádřil proti škrtům požadovaným členskými státy. Obě strany se musí do tří týdnů dohodnout na kompromisu. 

Zdroj: www.zet.cz

Členské státy EU schválily nové testování emisí u aut, Česká republika se zdržela hlasování

Diplomati členských zemí Evropské unie se včera po několika hodinách jednání dohodli na systému testování emisí automobilů v reálném provozu (RDE). Česká republika se závěrečného hlasování zdržela. Proti se vyjádřilo pouze Nizozemsko. Evropská komise a členské státy tak reagovaly na emisní skandál automobilového koncernu Volkswagen. 

Zdroj: www.zet.cz

Skandál Volkswagenu zasáhl Německo na mnoha úrovních, myslí si konzultantka H. Lešenárová

Nedávno odhalené manipulace s údaji o emisích některých vozů koncernu Volkswagen nejsou obyčejným skandálem. Podle Hany Lešenárové, nezávislé konzultantky v oblasti řízení rizik, která v minulosti pracovala mimo jiné i pro společnost Control Risks, postihla tato aféra několik „významných želízek v ohni,“ které Německo po celém světě má. Nejenže se záležitost týká automobilového průmyslu, který je pýchou německé ekonomiky, ale zasáhla i citlivou oblast týkající se ochrany životního prostředí.

Zdroj: www.zet.cz

Travel Service zruší na letech kratších než tři hodiny občerstvení zdarma

Letecká společnost Travel Service zruší v letní sezóně 2016 na všech letech kratších než tři hodiny občerstvení zdarma. Aerolinky to ve středu oznámily cestovním kancelářím, sdělila dnes ČTK výkonná ředitelka Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Kateřina Petříčková. Na některých linkách omezil Travel Service bezplatné občerstvení už letos v létě. Nově se seznam destinací, kde bude občerstvení pouze za poplatek, rozšíří.

Zdroj: www.zet.cz

Zahr. tisk: Summit EU zvažuje zavést celounijní stráž; Japonsko obnovuje jadernou energetiku

Zahraniční média se dnes věnují summitu Evropské unie, jehož tématem je uprchlická krize. Lídři zemí Unie na zasedání projednávají možnost vytvoření celounijní pohraniční stráže, která by byla řízena z Bruselu. Světový tisk také informuje o tom, že Japonsko usiluje o návrat levnější jaderné energie. Země spustila už druhý jaderný reaktor po dřívějším odstavení všech jaderných elektráren v souvislosti s havárií jaderné elektrárny Fukušima.

Zdroj: www.zet.cz

Věřitelé Ukrajiny schválili restrukturalizaci dluhu, Rusko je ale stále proti

Většina věřitelů Ukrajiny schválila návrh restrukturalizace ukrajinského dluhu, který je důležitou součástí záchranného programu země. Výjimkou je Rusko, které se hlasování nezúčastnilo s tím, že jeho postoj k prominutí dluhu je i nadále odmítavý. Dnes to oznámil ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk a současně řekl, že pokud Rusko návrh nepřijme do 29. října, Ukrajina je odhodlána jít k soudu.

Zdroj: www.zet.cz

Britské firmy vyvinuly zařízení, které dokáže sestřelovat civilní drony bez použití munice

Tři britské společnosti vyvinuly „smrtící paprsek“, který může zneškodnit bezpilotní letadla do vzdálenosti jednoho a půl kilometru. Přístroj prodávaný americkou společností Liteye Systems dokáže podle britského zpravodajského serveru Independent zlikvidovat dron pomocí přesně mířených rádiových vln vysílaných na stejných frekvencích, jaké používá operátor k řízení dronu na dálku.

Zdroj: www.zet.cz

CzechInno zve na první ročník Smart Business Festivalu

Sdružení CzechInno připravilo nový projekt s názvem Smart Business Festival – Festival chytrého podnikání. Jeho cílem je umožnit prezentaci inovativních nápadů, výrobků a služeb, které přispívají ke snížení nákladů na podnikání za současného dosažení vyšší efektivity. Napomáhají tak zvýšení konkurenceschopnosti českých podnikatelů. Festival je koncipován jako přehlídka prezentací obsahujících tyto nápady a best practices se zajímavým doprovodným programem. Uskuteční se 21. října 2015 v netradičních prostorách pražské Vozovny Střešovice.

Zdroj: www.zet.cz

Volkswagen používá podezřelý software i u nejnovějších naftových vozů, tvrdí agentura AP

Německá automobilka Volkswagen používá u nejnovějších modelů vozů s naftovými motory dodatečný software, který by podle agentury AP mohl snižovat emise při měření. Firma o novém softwaru informovala minulý týden americké úřady, napsala tisková agentura AP. Americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) nyní software prověřuje a zjišťuje, zda by nemohlo jít o další nástroj používaný manipulacím s emisními měřeními.

Zdroj: www.zet.cz

BBC: Ebola může v organismu přežívat déle, než se předpokládalo; Brazílie je na pokraji krize

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že virus eboly dokáže přežívat v lidském organismu podstatně déle, než se původně předpokládalo. Lékařská studie zjistila, že se virus může v těle objevovat i po 7 až 9 měsících od vypuknutí onemocnění. BBC dále informuje o tom, že ekonomické a politické problémy Brazílie mohou podle vrchního velitele brazilské armády vést k sociální krizi.

Zdroj: www.zet.cz

Čína překonala Spojené státy v počtu lidí náležejících ke střední třídě

Čína překonala v počtu lidí náležejících ke střední třídě Spojené státy. Má tak vůbec nejpočetnější střední třídu na světě. Nyní ji tvoří 109 milionů lidí, zatímco v USA je to přibližně 92 milionů. Vyplývá to z průzkumu švýcarské banky Credit Suisse, jehož závěry zveřejnil server CNNMoney.

Zdroj: www.zet.cz

Zahraniční tisk: Německo projedná zpřísnění pravidel pro uprchlíky; Rusko nevěří v růst cen ropy

Zahraniční média píší 15. října o tom, že německý parlament projedná návrh na zpřísnění pravidel pro přijímání uprchlíků do země. Předložila ho vládní koalice CDU a má zrychlit deportaci osob, které nemají nárok na azyl. Světová média také dnes píší o tom, že se Rusko vzdává naděje, že se někdy vrátí vysoké ceny ropy. Začíná se proto přeorientovávat na výrobu a zemědělství.

Zdroj: www.zet.cz

Irské regionální aerolinky CityJet budou létat s letadly Suchoj ruské výroby

Irské regionální aerolinky CityJet vybaví svou flotilu ruskými letadly. Podle smlouvy, jejíž hodnota dosahuje jedné miliardy dolarů (23,7 miliardy Kč), koupí aerolinky 15 letadel Suchoj Superjet 100 a získají opci na koupi dalších deseti strojů stejného typu. Oznámila to společnost United Aircraft Corporation, která je mateřskou firmou výrobce letadel Suchoj.

Zdroj: www.zet.cz

Vodafone podal kvůli milionové pokutě za datové balíčky žalobu na ČTÚ

Mobilní operátor Vodafone podal u městského soudu v Praze žalobu na Český telekomunikační úřad kvůli milionové pokutě. Úřad pokutu operátorovi udělil za to, že zákazníkům bez jejich vědomí aktivoval balíček s dodatečným objemem dat. Služba uživatelům po vyčerpání původního objemu dat automaticky za poplatek umožnila čerpat další data.

Zdroj: www.zet.cz

Nissan sází na sport, po fotbalu bude sponzorovat i kriket

Japonská automobilka Nissan podepsala s Mezinárodní kriketovou radou (ICC) osmiletou dohodu o sponzorství. Automobilka tak nahradí jihokorejského výrobce automobilů Hyundai, který sport sponzoroval doposud. Podle BBC není kriket prvním sportem, ve kterém se japonská automobilka angažuje. Minulý rok se stala sponzorem fotbalové Ligy mistrů a příští rok se představí jako sponzor i na olympijských a paralympijských hrách v Riu.

Zdroj: www.zet.cz

Hokejový trenér Marian Jelínek: „Proces sebezdokonalování má člověka bavit“

Inspirace sportovců a práce s jejich mentálními pochody. To jsou hlavní věci, kterými se v práci zabývá Marian Jelínek, hokejový trenér, který v minulosti působil i jako osobní trenér nejlepšího českého hokejisty historie Jaromíra Jágra. Cesta k úspěchu by podle Jelínka neměla nikoho ničit. Lidé by naopak na cestě k úspěchu měli najít nadhled a rovnováhu ve svém vnitřním prostředí. O tom, jak se dostal k pozici hokejového trenéra, ale i o tom, co ho na této práci baví, mluvil Jelínek v pořadu Myšlení první ligy s rozvojovým koučem, mentorem a bývalým prezidentem společnosti Microsoft pro Evropu Janem Mühlfeitem.

Zdroj: www.zet.cz

V Donbasu se opět střílelo, zahynul jeden ukrajinský voják

Ukrajinská armáda dnes ohlásila prvního padlého vojáka po vyhlášení nového příměří v Donbasu platného od začátku září. Podle sdělení ukrajinského ministerstva obrany příslušník ukrajinské armády zahynul v noci na dnešek při granátometném útoku povstalců u frontové obce Avdijivka v Doněcké oblasti.

Zdroj: www.zet.cz

Servery jako Booking.com komplikují komunikaci mezi hotely a klienty, říká hoteliér J. Gajdošík

Dobrý hotel dělá to, co se při příjezdu na dovolenou odehraje na recepci, říká spolumajitel a generální ředitel sítě hotelů Asten Hotels Jiří Gajdošík. Podle něj jde o to, aby na recepci hosta čekal někdo, kdo ví, jaký host přijel a co bude v daném místě dělat. Právě o to se má podle Gajdošíka dobrý hotel zajímat ještě před příjezdem každého hosta. Tuto komunikaci mezi hotely a zákazníky ale v poslední době čím dál více komplikují nazávislé internetové rezervační systémy jako je Booking.com, řekl Gajdošík na rádiu Zet v pravidelném pořadu Zet Light.

Zdroj: www.zet.cz

Zahr. tisk: Putin kritizuje západní mocnosti; podle ředitele Lloyds by měla Británie odejít z EU

Zahraniční média píší 14. října o tom, že ruský prezident Vladimir Putin kritizoval Spojené státy a další západní mocnosti za neochotu spolupracovat v boji proti terorismu v Sýrii. Putinovi se nelíbí zejména dodávky munice Syrské svobodné armádě. Zbraní se totiž podle něj mohou zmocnit teroristé. Světová média si také všímají vyjádření ředitele britské bankovní skupiny Lloyds, podle kterého je Evropská unie v současné podobě neudržitelná. Pokud nedojde ke změnám smluv, měla by Velká Británie podle něj Unii opustit.

Zdroj: www.zet.cz

Toyota chce do roku 2050 přestat prodávat benzinová vozidla

Japonská automobilka Toyota plánuje, že do roku 2050 nebude prodávat skoro žádná běžná benzinová vozidla. Drtivou část odbytu by měly tvořit hybridní vozy a auta na palivové články. Podle agentury AP to vyplývá ze sdělení automobilky, která dnes představila nové cíle ochrany životního prostředí. Toyota, která soupeří s německým koncernem Volkswagen o pozici největšího prodejce aut na světě, své plány zveřejnila v době, kdy se její evropský konkurent potýká se skandálem kvůli manipulaci s hodnotami emisí u jeho naftových aut.

Zdroj: www.zet.cz

Apple prohrál patentový spor s americkou univerzitou, hrozí mu pokuta ve výši 20,5 mld. Kč

Technologické společnosti Apple hrozí podle serveru BBC pokuta v hodnotě 862 milionu dolarů (20,5 miliardy korun). Americký soud totiž potvrdil oprávněnost žaloby Wisconsinské univerzity, podle které Apple používal ve svých zařízeních iPhone nebo iPad technologii, která patří právě univerzitě.

Zdroj: www.zet.cz

BBC: Závěry nizozemských vyšetřovatelů nejsou podle Ruska objektivní

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že závěry nizozemských vyšetřovatelů, podle kterých malajsijský let MH17 loni nad východní Ukrajinou sestřelila ruská raketa Buk, nejsou podle Ruska objektivní. BBC se dále zmiňuje o dalších plánovaných rozhovorech mezi Spojenými státy a Ruskem. Jejich tématem má být bezpečnost vzdušného prostoru nad Sýrií. 

Zdroj: www.zet.cz

Nové automobily koncernu VW plní podle testu českého ministerstva dopravy emisní normy

Nové dieselové vozy koncernu Volkswagen splňují emisní normy, pro které byly homologované. Potvrdil to nezávislý test, který zadalo české ministerstvo dopravy kvůli skandálu Volkswagenu spojenému s obcházením měření emisí. Test splnily jak nový VW Golf, tak i Škoda Suberb certifikované pro normu Euro 6. Informaci uvedl v pověřené zkušebně Tüv Süd ministr dopravy Dan Ťok.  

Zdroj: www.zet.cz

Čína dokončila největší vodní elektrárnu v Tibetu, Indie se bojí nedostatku vody

Čína v Tibetu dokončila stavbu největší elektrárny, která kdy v této zemi vznikla. Náklady na její výstavbu dosáhly 9,6 miliardy jüanů (36,1 miliardy korun). Informoval o tom největší čínský státní stavitel přehrad společnost Gezhouba Group. Kapacita elektrárny dosahuje 510 megawattů (MW).  

Zdroj: www.zet.cz

Zahraniční tisk: Den hněvu rozproudil v Izraeli vlnu násilí; Let MH17 sestřelila ruská raketa Buk

Světová média píší dne 14. října o tom, že mezinárodní tým vyšetřovatelů z Nizozemska potvrdil, že let MH17 Malajsijských aerolinií loni v červenci sestřelila nad východní Ukrajinou ruská raketa typu Buk. Média dále informují o takzvaném Dni hněvu, který vyhlásili palestinští radikálové. Ti včera zabili v Jeruzalémě a nedaleko Tel Avivu nejméně tři lidi a zranili několik dalších. 

Zdroj: www.zet.cz

Kuba je investiční a obchodní šance, české firmy ale zůstávají obezřetné

Čeští podnikatelé vidí v uvolňování hospodářských poměrů na Kubě šanci k investicím, po prvních jednáních v Havaně ale zůstávají obezřetní. Značné problémy může podle nich představovat přebujelá byrokracie či nejistota ohledně finanční situace kubánských podniků. Výhodou naopak může být jméno, které zde stále má někdejší značka „Made in Czechoslovakia“.  

Zdroj: www.zet.cz

Největší americké bance ve třetím čtvrtletí klesly příjmy, zisk ale stoupl

Největší americké bance JPMorgan Chase & Co. ve třetím čtvrtletí klesly tržby o 6,4 procenta. Zisk ovšem díky daňovým úlevám a šetření na mzdách meziročně stoupl o 22 procent. Banka nicméně ohlásila pokles zisku ve třech ze čtyř hlavních oblastí podnikání. Výsledky za třetí čtvrtletí podle agentury Reuters zdůraznily, jak slabé trhy a nízké úrokové sazby bankám v posledních měsících ublížily.

Zdroj: www.zet.cz

Twitter propustí osm procent svých zaměstnanců

Americká internetová společnost Twitter propustí až 336 zaměstnanců, což představuje zhruba osm procent její pracovní síly. Společnost to uvedla v dnešním sdělení. Propouštění je součástí plánu zeštíhlení po změně v nejvyšším vedení a týká se zejména techniků a programátorů.

Zdroj: www.zet.cz

Zahr. tisk: Ukrajina uzavře svůj vzdušný prostor ruským aerolinkám; útok na ruskou ambasádu

Zahraniční média píší 13. října o tom, že Ukrajina uzavře koncem října svůj vzdušný prostor všem ruským aerolinkám. K rozhodnutí přistoupila Státní letecká služba Ukrajiny kvůli tomu, že ruská Federální agentura pro leteckou dopravu nevysvětlila důvody omezení letů ukrajinských aerolinií v ruském vzdušném prostoru. Světová média se také věnují dvěma explozím, které dnes otřásly ruskou ambasádou v Sýrii. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov útok považuje za teroristický čin, jehož cílem bylo zastrašit ty, kteří bojují proti teroru.

Zdroj: www.zet.cz

Muž, který na minutu koupil doménu Google.com, dostal od internetového gigantu odměnu

Americkému studentovi Sanmayovi Vedovi se před dvěma týdny díky chybě systému povedlo přes službu Google Domains koupit za 12 dolarů (asi 300 korun) doménu Google.com. Jeho vlastnictví nejnavštěvovanější domény na světě ovšem nemělo dlouhého trvání. Google se však za odhalení chyby v nákupním systému rozhodl mladého Američana finančně odměnit. Informovala o tom BBC.

Zdroj: www.zet.cz

Na světových trzích bude podle IEA i v příštím roce přebytek ropy

Na světových trzích bude i následující rok přebytek ropy. Po pětiletých maximech totiž růst poptávky po této surovině zpomaluje. Státy z ropného kartelu OPEC i přesto těží téměř rekordní množství suroviny. O situaci na trhu informovala v pravidelné měsíční zprávě Mezinárodní agentura pro energii (IEA).

Zdroj: www.zet.cz

Světová pivovarnická jednička AB InBev koupí majitele Plzeňského prazdroje

Největší pivovarnická skupina na světě Anheuser-Busch InBev se na čtvrtý pokus domluvila na koupi světové dvojky SABMiller, pod níž spadá i Plzeňský Prazdroj. Společnost AB InBev v posledních týdnech několikrát vylepšila nabídku na koupi firmy SABMiller. Agentura Bloomberg informovala, že cena transakce dosáhne 68 miliard liber (2,5 bilionu korun).

Zdroj: www.zet.cz

Amazon spustil obchod s rukodělnými výrobky

Americký internetový obchod Amazon minulý týden spustil online obchod s ručně vyráběným zbožím. Zatím v něm nabízí asi 80 tisíc výrobků od pěti tisíc prodejců z 60 zemí světa. Podle BBC tak chce konkurovat webové stránce Etsy.com, která byla při svém dubnovém vstupu na akciový trh ohodnocena na 1,8 miliardy dolarů. 

Zdroj: www.zet.cz

BBC: Hlavním podezřelým z tureckého atentátu je IS; Playboy přestane zveřejňovat nahotu žen

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že organizace Islámský stát je podle tureckého premiéra Ahmeta Davutoglua hlavním podezřelým ze sobotního bombového útoku v Ankaře. BBC se dále zmiňuje o rozhodnutí magazínu Playboy, který přestane zveřejňovat fotografie nahých žen. 

Zdroj: www.zet.cz

Německý BASF investuje do spolupráce s ruským Gazpromem dvě miliardy eur

Německá chemická společnost BASF plánuje v příštích pěti letech investovat do společných projektů se státním ruským podnikem Gazprom dvě miliardy eur (54,2 miliardy korun). Informoval o tom předseda správní rady BASF Kurt Bock. Ten je nyní u příležitosti oslav pětadvacátého výročí spolupráce mezi ruskou a německou firmou na návštěvě Ruska .  

Zdroj: www.zet.cz

Kvůli zpřísněným emisním testům může dojít k zastavení výroby dieselových motorů

Osobním automobilům s dieselovým motorem hrozí, že kvůli narychlo připraveným přísnějším testům emisí může stoupnout jejich cena natolik, že si je zákazníci nebudou moci dovolit. Automobilky by pak musely diesely přestat vyrábět. V pondělí před tím varovalo Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA).

Zdroj: www.zet.cz

Zahraniční tisk: Letecké útoky v Sýrii schvaluje 66 % Rusů, vliv na to má ruská státní televize

Světová média dne 13. října píší o tom, že nedávný výzkum veřejného mínění ukázal, že 66 procent Rusů schvaluje vyslání ruského letectva do Sýrie. Děje se tak navzdory tomu, že více než polovina z nich nemá tušení, za co a proč Rusko v Sýrii bojuje. Velký vliv na veřejné mínění má vysílání ruské státní televize, která letecké údery v Sýrii zobrazuje jako videohru. 

Zdroj: www.zet.cz

AB InBev zvýšil nabídku na převzetí SABMiller na 70 miliard liber

Světová pivovarnická jednička Anheuser-Busch InBev přišla s další zlepšenou nabídkou na převzetí svého menšího rivala SABMiller a nabízí za něj už zhruba 70 miliard liber (2,6 bilionu korun). Od poloviny září je to už jeho čtvrtá neoficiální nabídka na koupi skupiny, do níž patří mimo jiné i Plzeňský Prazdroj. Vedení SABMilleru dosavadní tři nabídky odmítlo.  

Zdroj: www.zet.cz

Volkswagen bude chtít od dodavatelů slevy ve výši tří miliard eur

Německá automobilová skupina Volkswagen bude od svých dodavatelů požadovat snížení cen v celkovém rozsahu tři miliardy eur (81 miliard korun). Jde o součást širších úsporných opatření, která mají zmírnit finanční dopady skandálu s měřením emisí, napsal včera německý list Handelsblatt.

Zdroj: www.zet.cz

Škodě Auto v září klesly prodeje. Méně aut prodala v Rusku, Číně i východní Evropě

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto dodala v září zákazníkům 93 600 vozů, meziročně o 2,1 procenta méně. Prodejní výsledky nepříznivě ovlivnila situace na trzích v Číně, Rusku a východní Evropě. Naopak v západní a střední Evropě prodeje největší tuzemské automobilky rostly, uvedla firma.

Zdroj: www.zet.cz

Lesy České republiky odmítají vydat pětinu lesů, které vyžaduje církev v rámci restitucí

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) odmítá v rámci církevních restitucí vydat přibližně 30 000 hektarů lesů. To je asi pětina ze všech 150 000 hektarů lesů, o něž církve požádaly. Podnik očekává, že o vydání sporných lesů se povedou soudní spory, některé případy už soudy řeší. Novinářům to dnes řekl generální ředitel Lesů ČR Daniel Szórád.

Zdroj: www.zet.cz

Zahraniční tisk: Lukašenko zlepšuje vztahy se Západem; Etiopany sužuje klimatický jev El Niño

Zahraniční média dnes píší o tom, že znovuzvolením běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka by mohlo dojít ke zlepšení vztahů Běloruska se Západem. Loňské propuštění běloruských opozičních lídrů a běloruská kritika ruské anexe Krymu vrhá na Lukašenka lepší světlo. Světová média si dále všímají toho, že téměř 15 milionů Etiopanů je ohroženo suchem v důsledku klimatického jevu El Niño. Na zhoršující se podmínky v Etiopii upozornila i OSN.

Zdroj: www.zet.cz

Investice Zet: Volkswagen bude pod tlakem minimálně rok, jeho akcie zase začnou klesat

Akcie automobilového koncernu Volkswagen začínají po prudkém propadu spojeném s emisním skandálem opět růst. Podle analytika České spořitelny Martina Krajhanzla je to ale jen krátkodobý důsledek navyšování kapitálu Volkswagenu přes preferenční akcie s prémií. Z dlouhodobého hlediska ale očekává, že akcie automobilky znovu čeká propad. „Volkswagen bude pod tlakem minimálně rok,“ řekl Krajhanzl na rádiu Zet v pořadu Investice Zet.

Zdroj: www.zet.cz

Ruská plynárenská společnost Gazprom obnovila dodávky plynu na Ukrajinu

Státní ruská plynárenská společnost Gazprom obnovila dodávky zemního plynu na Ukrajinu. V oficiálním prohlášení o tom v pondělí informoval ředitel Gazpromu Alexej Miller. Plynárenská společnost v červenci přerušila dodávky suroviny kvůli tomu, že si je Ukrajina nepředplatila. V září ale Rusko s Ukrajinou podepsalo předběžnou dohodu o zimních dodávkách. Na jejím základě teď Gazprom na Ukrajinu surovinu opět začal posílat. 

Zdroj: www.zet.cz

„Apple zaměstnává lidi, kterým jsme dali výpověď,“ říká ředitel Tesly Elon Musk

Generální ředitel výrobce elektromobilů Tesla Motors Elon Musk nevěří, že firma Apple dokáže vybudovat svůj vlastní elektromobil. Řekl to v rozhovoru pro německý Handelsblatt. Na otázku, co si myslí o tom, že Apple najímá inženýry z Tesly, odpověděl: „Najímají lidi, kterým jsme dali výpověď… Vždy jsme Apple žertovně označovali za 'hřbitov Tesly'. Pokud se nechytíte v Tesle, tak jdete pracovat do Applu. Nedělám si legraci,“ uvedl Musk podle internetového magazínu Business Insider.

Zdroj: www.zet.cz

BBC: Putin obhajoval ruské vojenské angažmá v Sýrii; Lukašenko vyhrál běloruské volby

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že ruský prezident Vladimir Putin obhajoval v ruské státní televizi vojenské operace Ruska v Sýrii. Ty podle něj mají stabilizovat režim syrského prezidenta Bašára Asada. BBC si dále všímá víkendových prezidentských voleb v Bělorusku, ve kterých dominoval současný prezident Alexandr Lukašenko. 

Zdroj: www.zet.cz

EIB ověřuje, jestli Volkswagen nepoužil úvěry od EU na podvody s emisemi

Evropská investiční banka (EIB) ověřuje, jestli německý automobilový koncern Volkswagen nepoužil některý z úvěrů od Evropské unie na podvody s testy emisí u dieselových motorů. Pokud by se prokázalo, že tomu tak bylo, může EIB žádat o vrácení peněz. V rozhovoru pro německý deník Süddeutsche Zeitung to řekl ředitel EIB Werner Hoyer.

Zdroj: www.zet.cz

Ruský miliardář Fridman prodal švýcarské chemické firmě Ineos plynová pole v Severním moři

Skupina DEA Group, která patří investičnímu fondu LetterOne ruského miliardáře Michaila Fridmana, prodala veškerá její plynová pole v britské části Severního moře švýcarské chemické firmě Ineos. Podle agentury Reuters se tak stalo kvůli nařízení britské vlády. Finanční podrobnosti transakce společnosti nezveřejnily.  

Zdroj: www.zet.cz

Zahr. tisk: Podle řady Turků stojí za sobotními teroristickými útoky vláda; Obama hájí Clintonovou

Světová média píší dne 12. října o tom, že si řada Turků myslí, že sobotní bombový atentát v turecké Ankaře, při kterém zemřelo minimálně 128 lidí, má na svědomí turecká vláda. Média dále informují o výroku amerického prezidenta Baracka Obamy, podle kterého bývalá ministryně zahraničí a současná demokratická kandidátka na příští prezidentku Hillary Clintonová neohrozila používáním soukromé e-mailové korespondence k pracovním účelům národní bezpečnost. Incident je podle Obamy pouze nástrojem politického útoku ze strany republikánů, kteří chtějí zabránit Clintonové, aby se stala příští prezidentkou USA.

Zdroj: www.zet.cz

Merkelová: Německo nebude muset kvůli migrantům zvyšovat daně

Německo nebude muset zvyšovat daně kvůli tomu, aby mohlo financovat stovky tisíc uprchlíků a dalších migrantů, kteří do země letos dorazili. Řekla to německá kancléřka Angela Merkelová v rozhovoru pro deník Bild. Do listopadu by měl kabinet připravit nové předpisy, které by měly pomoci řešit příval migrantů.  

Zdroj: www.zet.cz

Saúdskoarabské Aramco zvažuje výstavbu rafinerského komplexu za 20 miliard dolarů

Saúdskoarabský státní ropný gigant Saudi Aramco zvažuje výstavbu rafinerského a petrochemického komplexu v rudomořském přístavu Janbú. Investice by měla dosáhnout 20 miliard dolarů (477 miliard Kč), uvedla s odvoláním na informované zdroje agentura Reuters.

Zdroj: www.zet.cz

Přijďte si užít Office NIGHT Mladé fronty!

„V práci nepracujeme. V práci žijeme“ – to je motto Office NIGHT, kterou pořádá vydavatelství Mladá fronta ve čtvrtek 15. října. Jedinečná městská akce, která se uskuteční v prostorách Holešovické tržnice a v ArtGen Office Gallery od 18 do 22 hodin, je určená široké veřejnosti. Podobné „urban“ akce jsou stále populárnější v západních metropolích jako je například Londýn. Jde v nich o mix inteligentní zábavy a inspirace pro kariéru. Pražskou Office NIGHT moderuje Leoš Mareš. 

Zdroj: www.zet.cz

Rusko stupňuje své letecké útoky v Sýrii

Ruské vojenské letectvo za posledních 24 hodin bombardovalo 63 objektů údajných teroristů a extremistů ve čtyřech syrských provinciích. Oznámilo to dnes ministerstvo obrany. Počet ruských náletů podle médií prudce vzrostl po zahájení ofenzivy sil prezidenta Bašára Asada, které se pokoušejí dobýt zpět dříve ztracené pozice. Ruský prezident Vladimir Putin za hlavní úkol ruských sil v Sýrii označil upevnění režimu v Damašku, aby bylo možné jednat o politickém urovnání.

Zdroj: www.zet.cz

Česká ekonomika letos poroste o 4,3 procenta, odhaduje Ernst&Young

Česká ekonomika by měla v letošním roce stoupnout o 4,3 procenta. V příštím roce by hrubý domácí produkt měl růst o 2,6 procenta. Ve zveřejněné prognóze to odhaduje poradenská společnost Ernst&Young (EY). Růst nad čtyři procenta letos očekávají i další finanční instituce. Česko by mělo růst rychleji než eurozóna, u které letos EY očekává růst o 1,6 procenta a příští rok o 1,8 procenta.

Zdroj: www.zet.cz

České skiareály investovaly před zimní sezónou skoro miliardu korun

Provozovatelé lyžařských areálů v České republice celkem investovali před zimní sezónou zhruba 900 milionů korun. Vyplývá to z ankety ČTK. Ceny skipasů se zvýšily hlavně ve větších střediscích, většinou do pěti procent. Nové lanovky vyrostly mimo jiné na Černé hoře v Krkonoších či v Peci pod Sněžkou. Nové sjezdovky budou moci lyžaři využít například ve Skiareálu Lipno nebo v Klínech na Mostecku.

Zdroj: www.zet.cz

USA odškodní rodiny obětí náletu na nemocnici v Kunduzu

Spojené státy odškodní rodiny obětí amerického náletu na nemocnici organizace Lékaři bez hranic (MSF) v afghánském Kunduzu. Informoval o tom mluvčí Pentagonu Peter Cook. Američané omylem bombardovali zařízení minulou sobotu, zahynulo nejméně 22 lidí. Washington podle Cooka rovněž zaplatí opravu poškozené nemocnice.

Zdroj: www.zet.cz

V bohatých zemích klesá počet mladých lidí bez práce, V Číně naopak roste

V bohatých zemích klesá míra nezaměstnanosti mladých lidí. Roste naopak v Číně a v Brazílii, kde se v současnosti zpomaluje tempo hospodářského růstu. Údaje zveřejnila ve čtvrtek Mezinárodní organizace práce (ILO). Počet nezaměstnaných mladých lidí dosáhl svého celosvětového vrcholu v roce 2009, když se dostal na 76,6 milionu lidí. V loňském roce bylo na celém světě bez práce 73,3 milionu mladých lidí.

Zdroj: www.zet.cz

Egypt podepsal s Francií smlouvu o koupi dvou lodí Mistral původně určených Rusku

Egypt dnes podepsal s Francií smlouvu o koupi dvou francouzských vrtulníkových lodí Mistral, které mělo původně získat Rusko. S odvoláním na zdroj blízký francouzskému premiérovi, který je nyní na návštěvě Egypta, o tom informovala agentura AFP. Paříž dodávku zrušila kvůli přístupu Moskvy ke krizi na Ukrajině.

Zdroj: www.zet.cz

Řecko otevře první záchytné středisko pro migranty

Řecko během následujících deseti dnů otevře na ostrově Lesbos první záchytné středisko pro migranty, které by se s pomocí Evropské unie mělo starat o identifikaci uprchlíků a vybírat z nich ty, kteří mají šanci získat v unii azyl. Po schůzce s představiteli řecké vlády to dnes řekl evropský komisař pro migraci Dimitris Avramopulos. Další přijímací střediska by měla v nejbližší době vzniknout ještě na ostrovech Kos, Samos, Chios a Leros.

Zdroj: www.zet.cz